Россиянинг уч томонлама комиссиясига (РТК) аллергик реакцияга дучор бўлган ходимлар учун масофавий ишлашни вақтинча жорий этиш бўйича қонун лойиҳаси келиб тушди. 28 июлга қадар РТК аъзолари қонун лойиҳасига расмий жавоб беришлари керак.
Қонунчилик ташаббуси муаллифи, Давлат Думасидаги ЛДПР фракциясининг биринчи ўринбосари Сергей Леонов таъкидлаганидек, ҳозирда уйдан ишлашнинг бир нечта варианти қўлланилмоқда. Хусусан, барча офис ходимларини масофавий ишлашга юбориш мумкин, аммо Меҳнат кодексига кўра, 6 ойдан ортиқ бўлмаган муддатга. Кўпгина иш берувчилар аралаш режимдан фойдаланишни бошладилар, бунда одамлар иш ҳафтасининг бир қисмини офисда, қолган қисмини эса уйда ишлашади. Aммо, шу билан бирга, ҳеч ким аллергик реакцияларнинг кучайиши даврида, айниқса баҳорда ўсимликлар гуллаганда, ходимларнинг уйдан чиқиб кетишлари қийин эканлигини ўйлашмайди.
Шу боис уларнинг масофавий ишлаш ҳуқуқини Меҳнат кодексида мустаҳкамлаб қўйиш таклиф қилинмоқда. Шунингдек, уларга кейинги меҳнат таътили учун қулай вақтни танлаш имкониятини бериш таклиф этилади. Масалан, ногирон фуқароларга ғамхўрлик қилаётган ишчиларни масофавий ишлашга, шу жумладан ота-оналар болаларни парвариш қилиш учун касаллик таътилида бўлганда ҳам юбориш мумкин.
"Бошқа оилавий ҳолатлар ҳам белгиланиши мумкин - таътил пайтида вояга етмаган болаларни қаровсиз қолдиролмаслик ишга зарар етказади. Бу ерда, кадрлар етишмаслиги шароитида иш берувчиларга ходимларни сақлаб қолиш, одамларга эса ўзларининг оилавий ёки шахсий муаммоларини ҳал қилиш имконияти берилиши керак”, - дея қўшимча қилади ташаббус муаллифи.
Ҳар йили аллергия мавсуми арафасида Роспотребнадзор гуллайдиган ўсимликларга сезгир бўлган фуқароларга уйда қолишни маслаҳат беради, чунки хона ичидаги ҳавода гулчанг доналарининг концентрацияси анча паст. Иложи бўлса, иқлимни ўзгартириш ва агар шиш пайдо бўлса, дарҳол шифокор билан маслаҳатлашиш тавсия қилинади.

В Российскую трехстороннюю (РТК) комиссию поступил законопроект о временном введении удаленного режима работы для сотрудников, у которых возникают аллергические реакции. До 28 июля члены РТК должны предоставить официальный отзыв на законопроект.
Как отмечает автор законодательной инициативы первый заместитель фракции ЛДПР в Госдуме Сергей Леонов, сейчас используются несколько вариантов удаленной работы. В частности, можно отправить всех сотрудников офиса на удаленку, но по Трудовому кодексу не более, чем на 6 месяцев.
Многие работодатели стали использовать комбинированный режим, когда часть рабочей недели люди трудятся в офисе, а остальную из дома. Но при этом никто не задумывается, что в период обострения аллергических реакций сотрудникам вообще сложно выходить из дома. Особенно весной, по время цветения растений. Поэтому и предлагается закрепить в Трудовом кодексе их право на удаленную работу. Также предлагается давать им возможность выбрать удобное время для очередного отпуска.
Например, можно отправлять на "удаленку" также работников, которые занимаются уходом за нетрудоспособными гражданами, в том числе в период нахождения родителей на больничном по уходу за детьми.
"Также могут быть прописаны иные семейные обстоятельства - невозможность оставления несовершеннолетних детей без присмотра в период каникул. Здесь в условиях кадрового дефицита надо дать возможность работодателям сохранить работников, а людям решить без ущерба для работы свои семейные или личные проблемы", - добавляет эксперт.
В Роспотребнадзоре накануне сезона аллергии всегда советуют гражданам, чувствительным к цветению растений, оставаться дома, так как в воздухе помещений концентрация пыльцевых зерен гораздо меньше. При возможности менять климат, а если начинается отек, сразу же обращаться к врачу