Сеченов университети олимлари тирик ҳужайралар ва коллагендан қулоқ пардаси аналогини биопринтерда чоп этишни ўрганди. Янги техника одамларга бир ой ичида эшитиш қобилиятини тиклаш имконини беради.
“Қулоқ пардасининг тешилишини тиклаш учун биз ўзимиз учун янги ва мураккаброқ тўқима муҳандислик тузилмаларини яратишга қарор қилдик. Aсос сифатида биологик мос келадиган гидрогел ва ҳужайрали сфероидларни ўз ичига олган илгари ишлаб чиқилган биосуёғ олинди. Кейин коллаген матрицалари бўлган биоқоғоздаги 3Д биопринтер ёрдамида конструксиялар чоп этилди”, — деди Регенератив тиббиёт институти кичик илмий ходими Полина Бикмулина.
Сеченов университетининг 1-сонли клиник шифохонаси кафедра мудири, профессор, Қулоқ, бурун ва томоқ касалликлари клиникаси директори Валерий Свистушкиннинг сўзларига кўра, карлик ва эшитиш қобилиятини йўқотиш кенг тарқалган касаллик ва оториноларингологлар учун муҳим муаммо ҳисобланади. Қулоқ пардасининг тешилиши бутун дунё бўйлаб миллионлаб одамларга таъсир қилади ва эшитиш қобилиятини йўқотишига олиб келади. Бу эса кейинчалик касбий ва ижтимоий мослашувнинг бузилиши ва ҳаёт сифатининг пасайишига олиб келади, деб тушунтирди мутахассис.
Унинг таъкидлашича, янги технология ушбу патологияга чалинган одамларга ёрдам бериш жараёнини сезиларли даражада осонлаштиради, бунинг натижасида операция одатдагидан кўп марта тезроқ амалга оширилади - тахминан 40 дақиқа.
Ҳозирда шиншиллалар устида тажриба ўтказилган, чунки уларнинг қулоқ мембранасининг тузилиши одамникига яқин, ва кейинчалик клиник тадқиқотлар ўтказиш ва одамларни даволашга ўтиш режалаштирилган.

Российские ученые напечатали на 3D-принтере аналог барабанной перепонки
Ученые Сеченовского университета научились печатать на биопринтере аналог барабанной перепонки из живых клеток и коллагена, новая методика позволит возвращать людям слух в течение одного месяца.
«Для восстановления перфорации барабанной перепонки мы решили создать новые для нас и более сложные тканеинженерные конструкции. За основу взяли ранее разработанные биочернила, содержащие биосовместимый гидрогель и клеточные сфероиды. Затем с помощью 3D-биопринтера на биобумаге, в качестве которой выступали коллагеновые матрицы, напечатали конструкты», — сказала младший научный сотрудник Института регенеративной медицины Полина Бикмулина, слова которой приводятся в сообщении пресс-службы Сеченовского университета.
По словам заведующего кафедрой, профессора, директора Клиники болезней уха, горла и носа УКБ №1 Сеченовского университета Валерия Свистушкина, глухота и тугоухость являются распространенной проблемой и важным вызовом для отоларингологов. От перфорации барабанной перепонки страдают миллионы людей по всему миру, она ведет к потере слуха, а значит, к нарушению профессиональной и социальной адаптации и потере качества жизни, пояснил специалист.
Он отметил, что новая технология сильно упрощает процесс оказания помощи людям с данной патологией, благодаря ей операция пройдет в разы быстрее обычной – около 40 минут.
В настоящее время уже проведен опыт на шиншиллах, так как их перепонка очень похожа на человеческую, позже в планах провести клинические исследования и перейти к лечению людей, добавили в пресс-службе.