Россияда J&J болалар кукуни (присипка) ишлаб чиқарувчи компанияга қарши биринчи даъво қўзғатилди
Жамоат истеъмолчи ташаббуси Россияда Johnson & Johnson чақалоқ кукуни (присипка) ишлаб чиқарувчи компанияга қарши биринчи даъвони қўзғатди. Аввалроқ Америка Қўшма Штатлари ва Канададаги харидорлар компанияга ишлаб чиқарилган кукунлари саратон касаллигини келтириб чиқаришда айблаб, даъво қилишган.
ОПИ ҳужжатида келтирилишича, J&J кукунларида канцероген тальк борлиги 1970 йиллардан бошлаб аниқлана бошлаган. Бир неча ўн йиллар ўтгач, бундай кукунни қўллаганидан кейин аёлларда тухумдон саратони пайдо бўлганлиги айтилади.
Компания истеъмолчилардан 38 000 та даъво қабул қилди. 2020 йилда J&J АҚШ ва Канадада тальк болалар кукуни сотишни тўхтатишини эълон қилди.
Маҳсулот хавфсизлиги билан боғлиқ хавотирлар туфайли унга бўлган талаб кескин камайди. 2022 йил август ойида J&J 2023 йилда бутун дунё бўйлаб сотувларни тугатишини эълон қилди. Апрель ойи бошида J&J келгуси 25 йил ичида тальк болалар кукуни билан боғлиқ суд ишларини ҳал қилиш учун 8,9 миллиард доллар сарфлашини айтди.
J&J таъкидлашича, унинг тальк асосидаги маҳсулотлари хавфсиз ва саратон касаллигига олиб келмайди.
Компаниянинг юристлари кукун ва саратон ўртасидаги ўзаро боғлиқлик ҳақидаги маълумотлар илмий аҳамиятга эга эмаслиги ва даъвогарларнинг адвокатларини компаниядан иложи борича кўпроқ пул талаб қилишда айблашади.
"Известия" J&J бош офисига, шунингдек, Россиядаги ваколатхонасига болалар кукунини россияликларга сотиш билан боғлиқ вазият ва истеъмолчиларнинг компенсация олиш имконияти ҳақида изоҳ беришини сўраб, сўровлар юборди. Роспотребнадзор тергов бошланганини маълум қилди. Роскачество компания маҳсулотлари бўйича тадқиқот ўтказмаганликларини таъкидлади.

Общественная потребительская инициатива подала первый в России иск к производителю детской присыпки Johnson & Johnson. Ранее с претензиями выступили покупатели в США и Канаде, обвинившие компанию в том, что ее присыпки вызывают рак. Там J&J намерена выплатить 8,9 млрд долл. на урегулирование исков.
В документе ОПИ уточняется, что факты наличия в присыпках J&J канцерогенного талька стали вскрываться начиная с 1970-х годов. По истечении нескольких десятилетий у женщин после использования такого порошка появлялся рак яичников.
Компания получила 38 тыс. судебных исков от потребителей. В 2020 году J&J объявила, что прекратит продажу детской присыпки с тальком в США и Канаде. Спрос на нее резко упал из-за опасений насчет безопасности продукта. В августе 2022 года J&J сообщила, что прекратит мировые продажи в 2023 году. В октябре 2022 года производитель выделил из своего состава компанию LTL Management, переложил на нее иски и подал заявление о защите от банкротства. Закон штата Техас позволяет организациям передавать свои обязательства другим фирмам. В начале апреля J&J заявила, что в течение следующих 25 лет потратит 8,9 млрд долл. на урегулирование исков, связанных с детской присыпкой из талька.
J&J утверждает, что ее продукты на основе талька безопасны и не вызывают рак. Юристы компании заявляют, что данные о связи присыпки и онкологических заболеваний не имеют научной ценности, и обвиняют адвокатов истцов в том, что они стремятся получить как можно больше денег от компании.
«Известия» направили запросы в головной офис компании J&J, а также в ее представительство в России с просьбой прокомментировать ситуацию с продажей россиянам детской присыпки и возможности получения потребителями компенсаций. В Роспотребнадзоре сообщили, что начали проверку. В Роскачестве отметили, что не проводили исследований продукции компании.