Россиялик олимлар қон кетишини тўхтатувчи елим ишлаб чиқишди
Волга илмий-тадқиқот тиббиёт университети (ПИМУ) олимлари инсон қонининг таркибий қисмларидан жарроҳликда қон кетишини тўхтатиш учун қўлланиладиган фибрин елим ишлаб чиқариш технологиясини ишлаб чиқди, деб хабар берди университет матбуот хизмати.
Илгари шифокорлар импорт қилинган дори воситаларидан фойдаланганлар.
"Бизнинг биринчи устувор вазифамиз жарроҳликда кенг фойдаланиш учун асосий фибрин елим композициясини ишлаб чиқиш эди. Ва биз буни уддасидан чиқдик. Биз ишлаб чиқан субстрат биодеградацияга эга, яъни танада сўрилиш қобилиятига эга (синтетик елимдан фарқли ўлароқ). Елим мутлақо хавфсиз ва танага тўлиқ биологик мос келади", - дейди университетнинг уяли технологиялар лабораторияси бошлиғи Марфа Егорихина.
Фибрин елим аллақачон ҳайвонларда биринчи синовлардан ўтказилган.
"Жарроҳликдаги муаммолардан бири жигардан қон кетишини тўхтатишдир. Ҳайвонларда ўтказилган синовлар шуни кўрсатдики, елим ўзининг асосий вазифасини ишончли тарзда бажара олади. У биринчи дақиқада ҳаракат қила бошлайди, иккинчи дақиқанинг охирига келиб қон тўлиқ тўхтайди. Бу ишланманинг ички бозордаги мавжуд шу каби маҳсулотлардан ўзига хос устунлигидир”, — дейилади хабарда.
Қайд этилишича, препарат ишлаб чиқариш йўлга қўйилгандан сўнг университет олимлари лаборатория тадқиқотларини давом эттириш ва фибрин елимлар линиясини кенгайтиришни режалаштирмоқда. Маҳсулот модификациялари ўзига хос: секин биодеградация, антибактериал таъсир, кичик суяк нуқсонларини алмаштириш учун суяк тўқималарига юқори яқинлик хусусиятларга эга бўлади.

Российские ученые научились производить клей для остановки кровотечений
Ученые Приволжского исследовательского медицинского университета (ПИМУ) в Нижнем Новгороде разработали технологию получения фибринового клея, который используется для остановки кровотечений в хирургии, из компонентов человеческой крови, сообщила пресс-служба вуза.
Ранее российскими врачами применялись импортные препараты.
"Нашей первоочередной задачей было сделать базовую композицию фибринового клея для широкого использования в хирургии. И мы ее решили. Созданный нами субстрат обладает биодеградацией, то есть способностью рассасываться в организме (в отличие от синтетического клея), он может служить матрицей для дальнейшего заживления раны. Клей абсолютно безопасен и полностью биосовместим с организмом", — приводятся в сообщении слова заведующей лабораторией клеточных технологий ПИМУ Марфы Егорихиной.
Фибриновый клей уже прошел первые испытания на животных, продемонстрировал выраженные гемостатические свойства, успешно зарекомендовал себя как на крупных сосудах, так и на органах.
"Одна из острых проблем в хирургии — остановка кровотечения печени. Испытания на крысах и свиньях показали, что клей уверенно справляется со своей основной функцией. Он начинает действовать в течение первой минуты, к концу второй минуты происходит полная остановка кровотечения. В этом уникальное преимущество разработки ученых ПИМУ по сравнению с другим существующим на отечественном рынке аналогом", - подчеркивается в сообщении.
Отмечается, что после запуска препарата в производство ученые ПИМУ планируют продолжить лабораторные исследования и расширить линейку фибриновых клеев. Модификации продукта будут обладать различными специфическими свойствами: замедленной биодеградацией, антибактериальным действием, высоким сродством с костной тканью для замещения малых костных дефектов.