Россияда дорихона соҳасида кадрлар етишмовчилиги кучайиб бормоқда. Қайд этилишича, ёшлар бу касбга киришни истамайди. Бу унинг нуфузининг пасайиши билан боғлиқ, чунки дорихона фаолияти соғлиқни сақлаш билан эмас, балки савдо билан боғлиқ.
Жорий йилда олий ўқув юртлари бюджет ўринлари учун ҳам “Дорихона” йўналишига абитуриентларни жалб эта олмади. Бу йўналишда ўқишга борганлар эса кўп ҳолларда дорихоналарда эмас, фармацевтика компанияларида ишлашни афзал кўрадилар.
Бугунги кунда ҳар учинчи дорихона провизор ва фармацевт етишмаслигига дуч келмоқда. Москвада дорихона ходимларининг деярли ярми фармацевтика маълумотисиз ишлайди, энг яхши ҳолатда улар ҳамширалар ёки фелдшерлардир. Чекка қишлоқларда эса тиббий маълумотга эга бўлмаган одамлар дори-дармонларни сотишлари учрайди- дейди мустақил дорихоналар ассоциацияси директори.
Унинг сўзларига кўра, соҳада ҳозирда 30 фоизга яқин мутахассислар етишмайди. Шу билан бирга, дорихоналар сони йил сайин ортиб бормоқда. DSM Group маълумотларига кўра, 2023 йилнинг икки чорагида уларнинг сони 3,5 мингга ошиб, 73,5 мингтага етган. Aсосан, ўсиш йирик шаҳарларда федерал дорихоналар тармоғининг ривожланиши билан боғлиқ. Дорихоналар тез-тез ёпилади, чунки ишдан бўшаган фармацевтнинг ўрнини босадиган ҳеч ким йўқ.
Мустақил дорихоналар уюшмаси Россияга қўшни ва дўст давлатлардан ихтисослашган мутахассисларни жалб этиш орқали кадрлар етишмовчилигига қарши курашишни таклиф қилмоқда.

В России растет дефицит кадров в аптечной сфере. Отмечается, что молодежь неохотно идет в профессию. Это связано в том числе с падением ее престижа, поскольку аптечный вид деятельности стал относится не к здравоохранению, а к торговле.
Так, в этом году вузы даже не смогли набрать абитуриентов по направлению "Фармация" на бюджетные места. А те, кто идет учиться по этому направлению, в большинстве случаев предпочитают потом работать не в аптеках, а в фармацевтических компаниях.
С нехваткой провизоров и фармацевтов сегодня столкнулась каждая третья аптека. В Москве почти половина сотрудников аптек работают без фармобразования, в лучшем случае - это медсёстры или фельдшеры, а в глухих деревнях продавать лекарства могут люди и вовсе без медицинского образования, говорит директор СРО Ассоциация независимых аптек.
По ее словам, сейчас в отрасли не хватает около 30% специалистов. При этом ежегодно число аптек увеличивается. По данным DSM Group, за два квартала 2023 года их количество выросло на 3,5 тысячи до 73,5 тысяч. В основном, рост за счет развития федеральных аптечных сетей в больших городах. В регионах, особенно удаленных и труднодоступных, собственник может работать и за заведующего, и за первостольника. Нередко аптеки закрываются из-за того, что некем заменить уволившегося фармацевта.
Бороться с дефицитом кадров в Ассоциации независимых аптек предлагают за счет привлечения на работу профильных специалистов из соседних и дружественных России стран.