Индонезияда болалар ўлимига сабаб бўлган йўтал сиропларининг келиб чиқиши аниқланди
Индонезиялик болаларнинг заҳарли йўтал сироплари туфайли ўлимида совун таркибий қисмларини етказиб берувчи маҳаллий корхона - CV Samudera Chemical айбланди. Бу ҳақда Индонезия судида кўриб чиқилаётган ишнинг илгари эълон қилинмаган материалларига таяниб, Reuters хабар берди.
Шундай қилиб, биринчи марта йўтал сиропларида токсик таркибий қисмлардан фойдаланишга олиб келган ҳодисалар занжири аниқланди. 2021 йилда, сиропли дори-дармонлар учун асосий асос бўлган пропилен гликолнинг глобал тақчиллиги даврида CV Samudera Chemical саноат даражасидаги этилен гликолни пропилен гликол сифатида сотишни бошлаган.
Компания интернетда топилган йирик пропилен гликол етказиб берувчиси Dow Chemical Thailandд логотипини юклаб олиб, уни этилен гликол бочкаларида ишлатган. Бундан бочкалар дистрибютор CV Anugerah Perdana Gemilang томонидан бир неча ой давомида- 2022 йил майигача сотилган. Aйтилишича, компания бу маҳсулот дори воситаларида қўлланилишини билмаган.
Этилен гликол, хусусан, автомобиллар учун антифриз ва музга қарши эритмалар ишлаб чиқариш учун ишлатилади. Ютиб юборилса, ўткир буйрак шикастланишига олиб келиши мумкин. Шунга қарамасдан CV Anugerah Perdana Gemilang сохтасохта пропилен гликолнинг бир нечта партияларининг таркибий қисмларини таҳлил қилгандан сўнг синовсиз фармацевтикда фойдаланиш рухсат берувчи сифат сертификатларини берди.
Кейин хом ашё доривор ингредиентлар етказиб берувчи Afi Farma компаниясига топширилди, шундай кейин йўтал сиропининг даҳшатли 70 та партиясида қўлланилди. Кейинчалик синовлар шуни кўрсатдики, сироплар 99% гача этилен гликолни ўз ичига олади, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан белгиланган хавфсизлик чегараси эса 0,1% ни ташкил қилади.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йили Гамбия, Индонезия ва Ўзбекистонда ёш болалар турли ишлаб чиқарувчилар, жумладан, Ҳиндистон ва Индонезия ишлаб чиқарувчиларининг йўтал сиропларидан фойдаланиш оқибатида вафот этган эди. 2023 йилнинг ёзида ЖССТ Aфриканинг Камерундаги дорихоналарида Naturcold савдо белгиси остида заҳарли йўтал сиропи сотилганини аниқлаган. Маҳсулот таркибида диэтиленгликолнинг одатдагидан анча юқори миқдори мавжуд.

Виновником смерти индонезийских детей из-за токсичных сиропов от кашля стал мелкий местный поставщик ингредиентов для мыла – CV Samudera Chemical. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на ранее не публиковавшиеся материалы дела, рассматриваемого в суде в Индонезии.
Таким образом, впервые раскрыта цепочка событий, приведших к использованию токсичных ингредиентов в сиропах от кашля. В 2021 году во время глобального дефицита пропиленгликоля, ключевой основы для сиропных лекарств, CV Samudera Chemical начал продавать этиленгликоль промышленного качества под видом пропиленгликоля.
Компания скачала найденный в интернете логотип крупного поставщика пропиленгликоля – компании Dow Chemical Thailand – и нанесла его на бочки с этиленгликолем. Бочки продавались дистрибьютору CV Anugerah Perdana Gemilang в течение нескольких месяцев до мая 2022 года. В компании якобы не знали, что в конечном итоге продукт будет использоваться в лекарствах.
Этиленгликоль применяется, в частности, для производства антифризов и антиобледенительных растворов для автомобилей. При проглатывании может вызвать острое почечное повреждение. Тем не менее CV Anugerah Perdana Gemilang выдала сертификаты качества после анализа ингредиентов нескольких партий поддельного пропиленгликоля, разрешив его использование в фармацевтике без проведения испытаний.
Затем сырье было передано поставщику лекарственных ингредиентов – компании Afi Farma, после чего попало в 70 партий сиропа от кашля. Позднее проверка показала, что в сиропах содержалось до 99% этиленгликоля, в то время как предел безопасности, установленный Всемирной организацией здравоохранения, составляет 0,1%.
Напомним: в прошлом году из-за употребления сиропов от кашля от разных производителей, в том числе индийских и индонезийских, погибли малолетние дети в Гамбии, Индонезии и Узбекистане. Потенциально опасные сиропы до сих пор находят в продаже – например, летом 2023 года ВОЗ обнаружила в аптеках африканского Камеруна токсичный сироп от кашля, реализуемый под торговой маркой Naturcold. Продукт содержит сильно превышающее норму количество диэтиленгликоля.