Қозоғистонда дори воситалари сифатини баҳолаш қоидалари ўзгартирилди
Қозоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирининг 2023-йил 21-февралдаги 27-сон буйруғи билан Қозоғистон Республикасида рўйхатга олинган дори воситалари ва тиббиёт буюмларининг сифатини баҳолаш қоидаларига ўзгартиришлар киритилди.
Ушбу буйруқ билан ишлаб чиқарувчидан доривор маҳсулот партияси сифатини тасдиқловчи ҳужжат ва тиббий буюмнинг сифатини тасдиқловчи ҳужжатнинг таърифлари қоидаларнинг концептуал аппаратига киритилди.
Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини серияли баҳолашда, шунингдек, вакциналарни лаборатория синовидан ўтказишда эксперт ташкилоти лабораториялари томонидан текширишни ҳисобга олган ҳолда синов учун стандарт ва махсус реактивлар билан таъминлаш масалаларига аниқлик киритилди.
Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини серияли баҳолашда ва вакциналарни синовдан ўтказишда ҳужжатларни текшириш ва лаборатория текширувларини ўтказиш муддатлари бўйича ҳам аниқликлар киритилди, синов натижалари баҳсли бўлганда қўшимча синовлар ўтказиш учун яна вақт ажратилади.
Вакцина сифатини баҳолашда лаборатория синовлари кўзда тутилганлиги сабабли, вакциналарнинг хавфга асосланган ёндашувини ҳисобга олган ҳолда бозордан танлаш қоидаси чиқариб ташланди.
Нархлари юқори ва ишлаб чиқаришнинг мураккаб технологик жараёни туфайли, бозордан хавф-хатарни ҳисобга олган ҳолда танлашда моноклонал антителалар бўлган дори воситаларини тўлиқ лаборатория текширувидан ўтказиш истисно қилинди

В Казахстане изменились правила проведения оценки качества лекарственных средств
Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 февраля 2023 года № 27 внесены изменения в Правила проведения оценки качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан, утвержденные приказом МЗ РК от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-282/2020.
Данным приказом в понятийный аппарат правил введены определения документа, подтверждающего качество серии лекарственного средства от производителя и документа, подтверждающего качество медицинского изделия. Внесены уточнения в части предоставления стандартных  и специфических реагентов для проведения испытаний с учетом верификации методик лабораториями экспертной организации при серийной оценке лекарственных средств и медицинских изделий, а также при лабораторных испытаниях вакцин.
Также внесены уточнения по срокам проведения экспертизы документов и лабораторных испытаний при серийной оценке лекарственных средств и медицинских изделий и при испытаниях вакцин, предусмотрено дополнительное время для проведения дополнительных испытаний при спорных результатах испытаний.
В связи с тем, что при проведении оценки качества вакцины предусмотрено проведение лабораторных испытаний, исключена норма об отборе с рынка с учетом риск-ориентированного подхода вакцин.
В связи с высокой стоимостью и сложным технологическим процессом производства исключено осуществление полных лабораторных испытаний лекарственных препаратов, содержащих моноклональные антитела, при риск-ориентированном отборе с рынка.