Қон босимини аниқроқ ўлчаш учун қўлнинг юқори қисмига қўйиладиган манжетли тонометрлардан фойдаланиш керак. Бундай қурилмалар бармоқ ва билакка кийиладиганларга қараганда аниқроқ ўлчовларни амалга оширади, деди терапевт.
Мутахассиснинг фикрига кўра, манжет тирсакдан бир неча сантиметр юқорида жойлашган бўлиши керак. Бундан ташқари, манжетни кийим устига тақмаслик керак. Қон босимини ўлчашда оёқларничалкаштириб ўтмаслик, ҳаракат қилмаслик ва гаплашмаслик керак.
Қон босимини ўлчашдан олдин тинчланиш ва қулай ўтириб олиш керак. Қон босимини кунига икки марта -эрталаб ва кечқурун, жисмоний машқлардан, овқатланишдан, қаҳва ёки чойдан камида 30 минут ўтгач ўлчаш лозим. Бу шифокорга ташхис қўйишда ва даволанишни буюришда ёрдам беради.

Как правильно измерять артериальное давление
Для более точного измерения артериального давления следует использовать тонометры с манжетой, надеваемой на плечо. Такие устройства делают более точные измерения, чем те, что надеваются на палец и запястье, рассказала врач-терапевт.
По словам специалиста, манжета на плече должна быть расположена на пару сантиметров выше локтевого сгиба. Кроме того, не стоит надевать ее поверх одежды, а во время измерения давления важно не скрещивать ноги, не двигаться и не разговаривать.
«Перед началом нужно успокоиться, принять комфортное положение. Измерять давление нужно два раза в день в одно и то же время (утром и вечером), не менее чем через 30 минут после физической нагрузки, приема пищи, кофе либо чая. Обязательно записывать данные. Это поможет врачу при постановке диагноза и назначении лечения», – отметила врач-терапевт.