Давлатимизнинг ижтимоий сиёсатида соғлиқни сақлаш соҳаси катта ўрин эгаллайди. Сўнгги етти йилда бу тизимга ажратилаётган маблағлар 6 карра оширилган. Олдин фақат Тошкентда бажарилган 400 дан ортиқ юқори технологик амалиётлар бугун вилоят ва туманларда ҳам ўтказилаяпти.
Касалликларни эрта аниқлаш мақсадида онкология, эндокринология, кардиология марказлари ҳудудларда скрининг текширувлари олиб бораяпти. Масалан, 1 миллион 700 минг нафар аёл скрининг қилиниб, 49 мингида саратон олди касалликлари топилган. Бу йил ярим йилликда 122 минг нафар аҳолида юрак қон-томир ва қандли диабет эрта босқичда аниқланган.
Аҳоли саломатлигини сақлаш – узлуксиз жараён. Соҳадаги таҳлил ва талабдан келиб чиқиб, муҳим йўналишлар бўйича таклифлар тайёрланган. Тақдимотда шулар ҳақида сўз борди.
Маълумки, даволашдаги энг катта муаммо – касалликнинг кеч юзага чиқиши. Шу боис Президентимиз ташаббуси билан Қашқадарёда, тажриба тариқасида, онкология бўйича ҳар бир эрта аниқланган ҳолат учун тиббиёт бригадаларига 2 миллион сўмдан мукофот бериш жорий қилинди. Натижада оилавий шифокорлар ўз маҳалласидаги 51 нафар аёл ва болаларда шундай белгиларни аниқлади. Бунинг учун 102 миллион сўм мукофот пули берилиб, кеч босқичда сарфланадиган 8 миллиард сўм маблағ тежалган.
Таҳлилларга кўра, жами онкологик касалликларнинг ўртача 20-25 фоизи аёллардаги кўкрак бези ва бачадон саратонига тўғри келади. Шу боис бу борада скринингларни кенгайтириш ва уларнинг реестрини юритиш режалаштирилмоқда.
Шунингдек, гематология, кардиология, эндкринология касалликларини эрта аниқлаш ва уларни даволаш бўйича уч йиллик дастурлар бу йил якунига етади. Мутасаддиларга эришилган натижаларни ҳисоб-китоб қилиб, уларнинг муддатини узайтириш бўйича кўрсатма берилди.
Тиббиёт муассасаларига марказлашган ҳолда дорилар харид қилишда ҳам камчиликлар бор. Баъзи шифохоналарда талабга нисбатан кам олинган бўлса, баъзиларида дорилар ортиб қолган.
Шу боис дори воситалари ва тиббий буюмларни ўн беш ойлик талаб асосида харид қилиш тизими таклиф этилмоқда. Бунда келгуси йиллар учун эҳтиёжлар 1 августдан кечикмасдан, Давлат бюджети параметрлари билан бир вақтда шакллантирилади.
Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузурида “Харидлар маркази” ва унинг 13 та ҳудудий филиали ташкил қилинади. Марказга 2025 йил 1 январдан бошлаб, оригинал дори воситалари ва ёпиқ турдаги лаборатор ускуналар учун сарфлов воситаларини бевосита ишлаб чиқарувчидан тўғридан-тўғри харид қилишга рухсат берилади.
Яна бир таклифга кўра, донорларни қўллаб-қувватлаш кенгайтирилади. Жумладан, “Ўзбекистон Республикаси фахрий донори” кўкрак нишони олганларга бир йўла бериладиган пул мукофоти базавий ҳисоблаш миқдорини 5 бараваридан 15 бараваригача оширилади. Уларга жамоат транспортидан бепул фойдаланиш ҳуқуқи берилади, давлат сиҳатгоҳларида даволаниш навбатсиз бўлади.
Ушбу янги тизим келгуси йил 1 январдан жорий қилиниши белгиланди.
Мамлакатимизда санитария ва фитосанитария чоралари бўйича Жаҳон савдо ташкилотини хабардор қилиш тартибини йўлга қўйиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.

В социальной политике нашего государства большое внимание уделяется здравоохранению. За последние семь лет объем средств, выделяемых этой сфере, увеличился в 6 раз. Более 400 высокотехнологичных операций, которые раньше проводились только в Ташкенте, сегодня выполняются и в областях и районах.
С целью раннего выявления заболеваний центры онкологии, эндокринологии, кардиологии проводят в регионах скрининговые обследования. Например, проведен скрининг 1 миллиона 700 тысяч женщин, у 49 тысяч выявлены предопухолевые заболевания. В первом полугодии этого года у 122 тысяч человек диагностированы сердечно-сосудистые заболевания и сахарный диабет на ранней стадии.
Охрана здоровья населения - непрерывный процесс. Исходя из анализа и потребностей в сфере подготовлены предложения по важным направлениям. Об этом шла речь на презентации.
Одной из главных проблем в лечении является позднее выявление заболевания. Поэтому по инициативе Президента нашей страны в Кашкадарье в качестве эксперимента введено премирование медицинских бригад в размере 2 миллионов сумов за каждый случай раннего выявления онкологических заболеваний. В результате семейные врачи выявили такие признаки у 51 женщины и ребенка в закрепленных махаллях. На это было выделено 102 миллиона сумов премиальных, что позволило сэкономить 8 миллиардов сумов, которые потребовались бы на лечение, если бы болезнь была выявлена на поздней стадии.
Согласно анализу, в среднем 20-25 процентов всех онкологических заболеваний приходятся на рак молочной железы и матки. В связи с этим планируется расширить проведение скринингов и начать ведение их реестра.
Также в этом году завершатся трехлетние программы по раннему выявлению и лечению гематологических, кардиологических и эндокринологических заболеваний. Ответственным лицам дано указание проанализировать достигнутые результаты и рассмотреть возможность продления этих программ.
Имеются недостатки в централизованной закупке лекарств для медицинских учреждений. В некоторых больницах закуплено меньше препаратов, чем требуется, а в других наблюдается их избыток.
В связи с этим предлагается система закупки лекарственных средств и изделий медицинского назначения на основе пятнадцатимесячного спроса. При этом потребности на последующие годы будут формироваться не позднее 1 августа одновременно с параметрами Государственного бюджета.
Также при Министерстве здравоохранения будет создан "Центр закупок" и его 13 региональных филиалов. С 1 января 2025 года центру будет разрешено осуществлять прямые закупки оригинальных лекарственных средств и расходных материалов для лабораторного оборудования закрытого типа непосредственно у производителей.
Еще одно предложение предусматривает расширение поддержки доноров. В частности, единовременное денежное вознаграждение обладателям нагрудного знака "Почетный донор Республики Узбекистан" увеличивается с 5 до 15 базовых расчетных величин. Им будет предоставлено право бесплатного пользования общественным транспортом и внеочередного лечения в государственных санаториях.
Внедрение новой системы запланировано на 1 января следующего года.
Рассмотрен также вопрос о внедрении порядка информирования Всемирной торговой организации о санитарных и фитосанитарных мерах, применяемых в нашей стране.