ЖССТ маълумотларига кўра, юрак-қон томир ва нафас олиш тизими касалликлари дунёда ўлимнинг асосий сабабларидан биридир. Грипп айниқса оғир интоксикация, асоратлар хавфи ва тикланишнинг узоқ муддати туфайли хавфлидир.
ЎРВИнинг оғир шаклларда қон тромблари пайдо бўлиши натижасида инфаркт, инсульт ва юрак етишмовчилиги касалликлари сони ортиши мумкин.
Грипп вируси юрак мушакларига кириб, яллиғланишни, яъни миокардитни (беморларнинг камида 5% да учрайди) келтириб чиқариши мумкин. Оғир миокардит юрак этишмовчилигининг ривожланишига олиб келади, 4 йил ичида ўлим даражаси 50% дан ошади", — дейди Кузбасс соғлиқни сақлаш ва тиббий профилактика маркази бўлими бошлиғи Татьяна Евтеева.
Ҳомиладор аёллар, мактабгача ёшдаги болалар ва мактаб ўқувчилари, 60 ёшдан ошганлар, сурункали касалликларга чалинган ва иммунитети заиф одамлар, шифокорлар, савдо, таълим муассасалари, хизмат кўрсатиш ва транспорт соҳаси ходимларида касаллик ёки унинг асоратлари ривожланиш хавфи юқори.
Гриппнинг олдини олишнинг асосий чораси иммунизация ёки эмлаш. Вакцинани поликлиникаларда олиш мумкин. Шунингдек, грипп мавсумида ҳимоя усулларидан фойдаланиш тавсия этилади:
- Касаллик белгилари бўлган одамлардан 1,5-2 метр масофани сақланг.
- Агар касал бўлсангиз, уйда қолинг, ЎРВИ билан касалланишнинг кучайиши даврида гавжум жойларга борманг.
- Йўтал ёки аксириш пайтида оғиз ва бурунни бир марта ишлатиладиган рўмолча билан ёпинг, уларни қўллагандан кейин ташлаб юбориш керак.
- Қўлларни тез-тез ювинг. Қўлларни 40-60 сония давомида, яхшиси суюқ совун билан ювиш керак (микроорганизмлар қаттиқ моддаларда қолиши мумкин).
- Қўлларни тозалаш воситалари - антисептикдан фойдаланинг (тавсия этилган концентрация: 80% этанол, 1,45% глицерин, 0,125% водород перикс).
- Ниқоб тақинг. Ниқоб бўшлиқларсиз юзга маҳкам ўрнатилиши керак. Бир мартали ишлатиладиган ниқоб ҳар 2-3 соатда ўзгартирилиши лозим..
- Қўлларингиз билан юзингизга тегинманг. Киши соатига ўртача 25 марта қўли билан юзига тегинади.
- Сиртларни ҳам тозалашни амалга оширинг (айниқса, компьютер клавиатуралари, смартфон экранлари, масофадан бошқариш пультлари, эшик тутқичлари ва бошқалар).
- Соғлом турмуш тарзини олиб боринг, чунки у тананинг инфекцияга чидамлилигини оширади.
Юрак хуружлари кўпинча душанба куни (хавф бошқа кунларга қараганда 33% юқори) ва якшанба куни, энг кам пайшанба куни содир бўлади. Юрак хуружлари ёз ва қишда энг юқори чўққисига чиқади. Ёзнинг жазирама кунларида юрак ўз имкониятлари чегарасида ишлашига тўғри келади, қишда эса миокард инфаркти хавфи ортиши ҳиссий таранглик ва стресс билан боғлиқ.

По данным ВОЗ, сердечно-сосудистые и респираторные заболевания являются одними из ведущих причин смертности населения в мире. Грипп особенно опасен из-за выраженной интоксикации, риска развития осложнений и длительного восстановления. При тяжёлых формах могут образовываться тромбы — из-за этого растёт число инфарктов, инсультов и сердечной недостаточности в период подъёма ОРВИ.
Вирус гриппа может проникать в сердечную мышцу и вызывать её воспаление, то есть миокардит (встречается как минимум у 5% пациентов). Тяжёлое течение миокардита приводит к развитию сердечной недостаточности, смертность от которой в течение 4-х лет составляет свыше 50%.
Повышенному риску развития болезни или осложнений подвержены беременные женщины, дети, посещающие дошкольные учреждения и школьники; лица старше 60 лет; люди с хроническими заболеваниями и ослабленным иммунитетом; медицинские работники, а также работники торговли, образовательных учреждений, сферы обслуживания и транспорта.
Как не заболеть гриппом?
- Соблюдать дистанцию 1,5-2 метра от лиц с признаками заболевания.
- Оставаться дома, если заболели, не посещать места массового скопления людей в период подъема заболеваемости ОРВИ.
- При кашле, чихании прикрывайте рот и нос одноразовыми салфетками, которые после использования нужно выбрасывать.
- Мыть руки. Руки необходимо мыть в течение 40-60 секунд желательно жидким мылом (на твёрдом могут остаться микроорганизмы).
- Использовать антисептики для обработки рук (рекомендуемая концентрация – 80% этанола, 1,45% глицерина, 0,125% перекиси водорода).
- Носить маску. Маска должна плотно прилегать к лицу, без зазоров. Одноразовую маску менять каждые 2-3 часа).
- Не прикасаться руками к лицу. В среднем человек за час 25 раз трогает своё лицо руками. При этом этими же руками люди касаются разных поверхностей, на которых может обитать вирус.
- Проветривать помещения.
- Проводить влажную уборку поверхностей (особенно клавиатуры компьютера, экрана смартфона, пультов, дверных ручек и др.).
- Вести здоровый образ жизни, так как он повышает сопротивляемость организма к инфекции.
Инфаркты чаще всего происходят в понедельник (риск на 33 % выше, чем в любой другой день) и воскресенье, реже всего — в четверг. Пики сердечных приступов приходятся на лето и зиму. Летом в жару сердцу приходится работать на пределе своих возможностей, а зимой повышение риска инфаркта миокарда связано с эмоциональным напряжением и стрессом.