Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Соғлиқни сақлаш вазирлиги фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони эълон қилинди.
Фармонга мувофиқ қуйидагилар Соғлиқни сақлаш вазирлиги тузилмасига ўтказилсин:
◊ Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги;
◊ 2024 йил 1 январдан Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси.
Фармонга мувофиқ, Соғлиқни сақлаш вазирлиги халқаро ташкилотлар ва хорижий консалтинг компанияларини жалб қилган ҳолда 2023 йил якунига қадар “Аҳоли саломатлиги– 2030” миллий стратегияси ишлаб чиқади. Унда қўйидагилар эътиборга олинади:
• аҳолини максимал қамраб олган ҳолда бирламчи тиббий -санитария хизматини унга янада яқинлаштириш;
• фуқароларнинг соғлом турмуш тарзини, соғлом овқатланишини ва жисмоний фаоллигини қўллаб -қувватлаш, уларни аҳоли орасида ҳар томонлама тарғиб қилиш;
• оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, аҳолининг бу борадаги эҳтиёжларини қондириш;
• ихтисослашган тиббий ёрдам кўламини кенгайтириш;
• соғлиқни сақлаш тизимини тўлиқ рақамлаштириш, қоғозбозликка, асоссиз бюрократияга ва навбатларга чек қўйиш, аҳолига тиббиёт муассасаларига мурожаат қилганида қулайликлар яратиш;
• замонавий ва самарали бошқарув усулларини жорий қилиш ва тиббий хизматлар сифатини ошириш;
• кадрлар салоҳиятини ошириш, тиббий таълим ва илм-фанни ривожлантириш;
• хусусий секторни ривожлантириш ва инвестицияларни жалб қилиш ҳамда йирик давлат- хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш;

Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о дальнейшем реформировании сферы здравоохранения Узбекистана.
В соответствии с указом в структуру Минздрава войдут:
◊ Агентство по развитию фармацевтической отрасли;
◊ c 1 января 2024 года Государственный фонд медицинского страхования.
Министерству здравоохранения с привлечением международных организаций и зарубежных консалтинговых компаний на основе передового зарубежного опыта до конца 2023 года поручено обеспечить разработку Национальной стратегии «Здоровье населения – 2030», обратив особое внимание на:
- дальнейшее приближение первичной медико-санитарной службы к населению с его максимальным охватом;
- поддержку здорового образа жизни, здорового питания и физической активности граждан, их всемерную пропаганду среди населения;
- охрану материнства и детства, удовлетворение потребностей населения в данном направлении;
- расширение объема специализированной медицинской помощи;
- полную цифровизацию системы здравоохранения, искоренение бумажной волокиты, необоснованной бюрократии и очередей, создание удобств для населения при его обращении в медицинские учреждения;
- внедрение современных и эффективных методов управления и повышение качества медицинских услуг;
- повышение кадрового потенциала, развитие медицинского образования и науки;
- развитие частного сектора и привлечение инвестиций, а также реализацию масштабных проектов государственно-частного партнерства;