Кучли таъсир қилувчи моддалар рўйхатига киритилган дорилар учун ёзилган рецептлар дорихоналарда бир йил давомида сақланади.
Беморга рецептли дориларни рецептни расмийлаштирмасдан тайинлаш тақиқланади.
Дорилар ва тиббий буюмларнинг савдо жараёнини узлуксиз равишда видеога ёзиб олиш ва 1 ой давомида видео-ёзувларни сақлаш мазкур фаолият учун лицензия талаби ҳисобланади.
Мазкур талабнинг мунтазам бир йил давомида бир мартадан кўп бузилиши лицензиянинг амал қилишини тугатиш учун асос бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган кучли таъсир қилувчи моддалар рўйхатига киритилган алоҳида дори воситалари буюм-миқдор жиҳатдан ҳисобга олиниши лозим ва уларнинг чакана реализацияси (берилиши) фақат ижтимоий дорихоналар, шунингдек, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни сақлаш ва реализация қилиш (бериш) фаолиятига лицензияси мавжуд бўлган дорихоналар томонидан амалга оширилади.

Порядок реализации препаратов, включенных в перечень сильнодействующих
Рецепты на препараты, входящие в перечень сильнодействующих веществ, хранятся в аптеках в течение одного года.
Запрещается назначать больному рецептурные лекарственные препараты без рецепта.
Непрерывная видеосъемка процесса продажи лекарственных средств и изделий медицинского назначения и хранение видеозаписей в течение 1 месяца является лицензионным требованием для данного вида деятельности.
Нарушение этого требования более одного раза в течение очередного года является основанием для прекращения действия лицензии.
Отдельные лекарственные средства, входящие в перечень сильнодействующих веществ, определяемый Кабинетом Министров Республики Узбекистан, должны учитываться по количеству, а их розничная продажа (выдача) осуществляется социальными аптеками, а также аптеками, имеющими лицензию на хранение и реализацию (распространение) наркотических средств и психотропных веществ .