"Kedrion Biopharma" компаниясининг вакиллари - вице-президенти Ferdinando Borgese, минтақалараро тижорат директори Duccio Manetti, Шарқий Европа тижорат директори Aleksandar Marinkovich “Дори-Дармон” акциядорлик компаниясига ташриф буюрди.
Ташриф давомида икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. "Дори-Дармон” АК бошқарув Раиси Мирзанозим Мирзабекович, кузатув кенгаши раиси Фарҳод Фарадeевич компания ва таркибидаги жамиятлар фаолияти, хусусан, компания 100 дан ортиқ маҳаллий ва чет эллик етакчи ишлаб чиқарувчи корхоналар билан ҳамкорликда ишлаб келаётганлиги, аҳолини ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари билан таъминлашда етакчи ўринда туриши, фармацевтикани ривожлантириш борасида ҳукумат томонидан берилаётган кенг эътибор ҳақида маълумотлар бериб ўтди.
Ўз ўрнида "Kedrion Biopharma" вакиллари ҳам компания томонидан ишлаб чиқарилаётган препаратлар ҳақида маълумотлар бериб ўтди. Шунингдек, "Kedrion Biopharma" Ўзбекистонга компания томонидан ишлаб чиқарилаётган ижтимоий аҳамиятга эга, зарур дори воситаларини ҳамёнбоп нархларда етказиб бериш ва қўшма ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этишда ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Kedrion Biopharma— қон ивишининг бузилиши, неврологик касалликлар, шунингдек, бирламчи ва иккиламчи иммунитет танқислиги каби кам учрайдиган, оғир касалликларни даволаш ва олдини олиш учун плазма асосидаги терапевтик воситаларни ишлаб чиқариш ва бутун дунё бўйлаб тарқатиш учун қон плазмасини йиғиш ва фракцияларга ажратиш билан шуғулланадиган, Италиянинг биофармацевтика компанияси ҳисобланади.
Компанияни Европа ва Шимолий Американинг 5 та мамлакатида 7 та ишлаб чиқариш заводлари мавжуд. Қўшма Штатлар ва Чехияда плазма йиғиш марказларини бошқаради ва маҳсулотлари дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатларига тарқатиладиэ. Ушбу кўрсаткичлар билан "Kedrion Biopharma" плазмадан олинган маҳсулотлари бўйича дунёда 2-ўринни эгаллайди.

Представители "Kedrion Biopharma" - вице-президент Ferdinando Borgese, межконтинентальный коммерческий директор Duccio Manetti, коммерческий директор по странам Восточной Европы Aleksandar Marinkovich посетили акционерную компанию “Дори-Дармон”.
В ходе визита были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества. Председатель правления АК "Дори-Дармон" Мирзанозим Мирзабекович, председатель Наблюдательного совета Фарход Фарадеевич рассказали о деятельности компании и входящих в ее состав обществ, в частности, о том, что компания сотрудничает с более чем 100 ведущими отечественными и зарубежными производителями, занимает лидерские позиции в обеспечении населения социально значимыми лекарственными средствами, а также о широком внимании, уделяемом правительством развитию фармацевтики.
В свою очередь, представители "Kedrion Biopharma" также предоставили информацию о производимых ими препаратах. Представители компании выразили готовность к сотрудничеству в поставке в Узбекистан необходимых, социально значимых лекарственных средств по доступным ценам и создании совместных производственных предприятий.
"Kedrion Biopharma" — биофармацевтическая компания, которая занимается сбором и фракционированием плазмы крови для производства и распространения по всему миру терапевтических средств на основе плазмы для лечения и профилактики редких и тяжелых заболеваний, таких как нарушения свертываемости крови и неврологические расстройства, а также первичные и вторичные иммунодефициты.
Компания имеет 7 производственных предприятий в 5 странах Европы и Северной Америки. Она управляет центрами сбора плазмы в Соединенных Штатах и Чехии, а ее продукция распространяется более чем в 100 странах мира. С этими показателями Kedrion Biopharma занимает 2-е место в мире по продуктам, полученным из плазмы.
По итогам встречи было подписано соглашение о сотрудничестве между АК "Dori-Darmon" и Kedrion Biopharma.