Ўзбекистон янги глобал платформа доирасида болалар саратонига қарши дори воситаларини оладиган биринчи олти давлатдан бирига айланади, деб хабар берди Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг (ЖССТ) Тошкентдаги ваколатхонаси.
12–13 апрель кунлари АҚШнинг Мемфис шаҳрида саратон касаллигига чалинган болаларни дори-дармон билан таъминлаш бўйича глобал платформани ишга туширишга тайёргарлик кўриш масаласига бағишланган форум бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги делегацияси ҳам иштирок этди.
Дори воситалари билан таъминлаш бўйича глобал платформа 2027 йилгача 50 та паст ва ўрта даромадли мамлакатларда тахминан 120 000 болани молиявий қийинчиликларсиз саратонга қарши, хавфсиз, самарали ва сифатли дори-дармонлар билан таъминлашга ёрдам беришга қаратилган.
Forum дори воситаларини муваффақиятли етказиб бериш ва платформани ишга туширишга тайёргарлик кўришда етакчилик ва ёндашув тамойилларини аниқлаш бўйича биргаликда иш олиб бориш учун турли мамлакатлардан, болаларда учрайдиган саратон касалликларини даволаш учун дори воситаларидан фойдаланиш имконияти масаласига жалб қилинган ташкилотлар ва кенг экспертлар доирасидан иборат ҳамкорларни бирлаштирди.
Forum болаларда учрайдиган саратон касалликларига қарши дори воситаларидан фойдаланиш билан боғлиқ эҳтиёжларни қондириш учун илғор тажриба ва стратегиялар алмашинувига ёрдам берди. Бу иштирокчиларга платформа жараёнларини, унинг тажриба босқичида ва ундан кейинги даврда амалга оширилишини оптималлаштириш учун биргаликда ишлаб чиқиш имконини беради.
Бугунги кунга келиб, платформада ушбу босқичда тақдим этиладиган дори воситаларининг тўлиқ рўйхати белгиланди. Дунёнинг олти давлати, жумладан, Ўзбекистон биринчи босқичда болалар саратонига қарши асосий дори воситаларини олади. Ушбу дори-дармонлар топширилиши платформанинг 2023 йил сентябрь ойида (шартли равишда) расмий ишга туширилишига тўғри келади.
Ўзбекистон болалар саратони бўйича глобал ташаббус бўйича биргаликда иш олиб бориш ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти билан яқин ҳамкорликда, шунингдек, мамлакат сиёсий раҳбарияти томонидан болалар саратонига қарши курашга эътибор қаратилишида муваффақиятларини намойиш этган дастлабки олти давлатдан бири сифатида танланган.

Узбекистан станет одной из первых шести стран, которая должна получить лекарства от детского рака в рамках новой глобальной платформы, сообщили в представительстве Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Ташкенте.
Делегация Министерства здравоохранения Узбекистана принимает участие в проходящем 12−13 апреля в Мемфисе (США) форуме по подготовке к запуску Глобальной платформы по обеспечению лекарственными препаратами детей с онкологическими заболеваниями (Global Platform for Access to Childhood Cancer Medicines, GPACCM).
Первая в своём роде платформа призвана способствовать обеспечению безопасными, эффективными и качественными препаратами от рака без финансовых трудностей примерно для 120 тысяч детей из 50 стран с низким и средним уровнем дохода к 2027 году. О планах по созданию глобальной инициативы 13 декабря 2021 года объявили ВОЗ и Детская исследовательская больница Святого Иуды (St Jude Children’s Research Hospital) США.
Форум объединил партнёров, представляющих широкий круг экспертов и организаций в сфере доступа к лекарствам от детского рака из разных стран, для взаимной работы по определению принципов управления платформой в рамках подготовки к успешной поставке препаратов и ее запуску.
Участники форума обсудят передовой опыт и стратегии для удовлетворения потребностей, связанных с доступом к лекарственным средствам от рака у детей. Это позволит совместно разрабатывать процессы на платформе для оптимизации ее внедрения на экспериментальной фазе и далее.
К настоящему времени определён полный список лекарств, которые будут предоставлены на первом этапе. Эти лекарства сначала получат шесть стран со всего мира, включая Узбекистан. Передача лекарств будет приурочена к официальному запуску платформы ориентировочно в сентябре.
Узбекистан был выбран в числе первых как страна, успешно сотрудничающая с Глобальной инициативой по детскому раку и тесно взаимодействующая с ВОЗ, а также приверженная борьбе с детским раком.
Новая платформа может изменить доступ к лечению детского рака с более широкими возможностями как для системы здравоохранения, так и для населения, отметили в представительстве ВОЗ.