Сеулдаги Корея университетининг бир гуруҳ олимлари бошқа турдаги ҳужайраларни ўзгартириш орқали юрак тўқимасини қайта тиклаш технологиясини ишлаб чиқди. Тадқиқот Experimental & Molecular Medicine илмий журналида чоп этилди.
Мутахассислар фибробластларни (бириктирувчи тўқима ҳужайралари) етук ва функционал индукцияланган кардиомиоцитларга (юракнинг мушак ҳужайралари) айлантиришни ўргандилар.
Усул фибробласт ўсиш омили 4 ва С витамини комбинациясига асосланган бўлиб, у етукликни тезлаштиради ва ҳужайра фаолиятини яхшилайди.
Тажрибалар давомида олимлар аниқ белгиланган саркомерлар (мушак тўқималарининг бўлаклари) ва Т-найчалари (ҳужайра мембранаси элементлари) билан яхши ҳужайра тузилишига эришди, ион каналлари функцияси яхшиланган ҳолда электр фаоллигини оширди ва етук, тўлиқ қайта дастурлаштирилган кардиомиоцитларни яратишда юқори самарадорликка эришди.
Тадқиқотчиларнинг таъкидлашича, беморнинг ўз тўқимасидан етук кардиомиоцитларни етиштириш бир кун келиб юрак хуружи ёки бошқа юрак-қон томир касалликлари натижасида етказилган зарарни тиклашга ёрдам беради.

Найден способ запустить восстановление сердечной мышцы с помощью витамина C
Группа южнокорейских ученых из Корейского университета в Сеуле разработала технологию регенерации тканей сердца с помощью преобразования других видов клеток.
Исследование опубликовано в научном журнале Experimental & Molecular Medicine (EMM).
Специалисты научились превращать фибробласты (клетки соединительной ткани) в зрелые и функциональные индуцированные кардиомиоциты (мышечные клетки сердца).
Метод основан на сочетании фактора роста фибробластов 4 с витамином C, который ускоряет созревание и улучшает клеточную функцию.
В ходе экспериментов ученые добились лучшей структуры клеток с четко определенными саркомерами (фрагментами мышечной ткани) и Т-трубочками (элементами клеточной мембраны), повышенную электрическую активность с улучшенной функцией ионных каналов и более высокую эффективность в создании зрелых, полностью перепрограммированных кардиомиоцитов.
По словам исследователей, выращивание зрелых кардиомиоцитов из собственной ткани пациента однажды позволит восстановить повреждения, вызванные инфарктами или другими сердечно-сосудистыми заболеваниями.