Оғриқ қолдирувчи воситалар хавфли буйрак касалликларининг ривожланишига таъсир қилади
Оғриқ қолдирувчи воситалар инсон буйраги фаолиятига салбий таъсир кўрсатади. Уролог-андрологи Артур Богатйрев Gazeta.Ru нашрига берган интервьюсида шу ҳақда гапирди.
Мутахассиснинг таъкидлашича, етарли миқдорда сув ичмасдан буйракнинг яхши ишлашини тасаввур қилиб бўлмайди.
“Ушбу орган чиқариш вазифасини бажариб, организмдан токсинларни олиб ташлагани учун унга суюқлик керак. Агар етарли даражада суюқлик бўлмаса, буйракларга қон оқими заифлашади ва улар ўз функцияларини тўлиқ бажаришни тўхтатади ", деди у.
Мутахассис катталар учун оптимал сув миқдори- 8-10 стакан (кунига) эканлигини таъкидлади. Кўп сув ичиш ҳам буйракларга салбий таъсир қилади.
Уролог, шунингдек, тузни кўп истеъмол қилишнинг зарарли таъсирини ҳам қайд этди. Ортиқча туз буйракларни тўхтовсиз ишлашга мажбур қилади. Вақт ўтиши билан бу орган функциясининг пасайишига ва натижада танадаги сувни ушлаб туришига олиб келиши мумкин. Бундан ташқари, ортиқча туз сийдикда протеин миқдори ошишига олиб келади, бу ҳам буйраклар ҳолатига салбий таъсир қилади. Шифокорнинг фикрига кўра, кунига 5 граммдан кўп бўлмаган туз истеъмол қилиш тавсия этилади.
Яна бир хавф омили - бу дори-дармонларни нотўғри, назоратсиз ишлатиш.
“Биз оғриқ қолдирувчи воситаларни қабул қилиш каби ёмон одатни қайд этмасдан иложимиз йўқ, бу қон оқимини бузади. Улардан узоқ муддат фойдаланиш ўткир буйрак етишмовчилиги ва бошқа хавфли буйрак касалликларини келтириб чиқариши мумкин”, — дея қўшимча қилди шифокор.
У буйраклар ҳолатига салбий таъсир кўрсатадиган яна бир сабаб сифатида сийдик пуфаги тўлганида узоқ вақт ушлаб туришликни айтди. Биринчидан, бу сийдик тизимидаги инфекцияларнинг ривожланишига ҳисса қўшиши мумкин, иккинчидан, буйраклардаги босимни оширади.
Бундан ташқари шифокор, тамаки чекиш ва ва спиртли ичимликларни истеъмол қилиш каби бутун танага зарар этказадиган ёмон одатларни ҳам таъкидлаб ўтди. Улар буйракларга жуда жиддий зарар етказади.
Уролог сифатли уйқу буйрак саломатлиги учун муҳим эканлигини таъкидлади. Ушбу одатнинг етишмаслиги кўпинча юқори қон босими ва артерияларнинг блокланишига олиб келади, бу эса буйрак касаллигини қўзғатади.

Для полноценной работы почек необходимо пить достаточное количество воды. Врач уролог-андролог Центра репродуктивного здоровья «СМ-Клиника» Артур Богатырев в разговоре с «Газета.Ru» назвал привычки, разрушающие почки.
«Поскольку этот орган выполняет выделительную функцию и выводит токсины из организма, ему необходима жидкость. В случае ее отсутствия приток крови к почкам ослабляется, и они перестают в полной мере справляться со своей функцией. Результатом этого могут стать почечные заболевания. Однако следует помнить, что и переизбыток жидкости может принести вред. Оптимальным количеством для взрослых считается около 8-10 стаканов воды в день», — рассказал Богатырев.
Уролог также отметил пагубное влияние чрезмерного потребления соли, переизбыток которой вынуждает почки работать без остановки. Со временем это может привести к снижению функций органа и, как следствие, задержке воды в организме. Кроме того, переизбыток соли приводит к повышенному содержанию белка в моче, что также негативно сказывается на состоянии почек. По словам врача, в сутки рекомендуется потреблять не более пяти граммов соли.
«Нельзя не отметить и такую вредную привычку, как прием обезболивающих препаратов, из-за которых приток крови к почкам ухудшается. Их длительное применение может стать причиной острой почечной недостаточности и других опасных заболеваний почек», — добавил врач.
Еще одной причиной, негативно влияющей на состояние почек, он назвал длительное воздержание от похода в туалет при переполненном мочевом пузыре. Во-первых, это может способствовать развитию инфекций в мочевыводящей системе, а во-вторых — усиливается давление на почки.
«Стоит отметить и такие вредные привычки, как курение сигарет и употребление алкоголя, которые вредят всему организму. Они наносят достаточно серьезный вред, в том числе и почкам», — добавил Богатырев.
В заключение он отметил, что для здоровья почек важен качественный сон. Отсутствие этой привычки нередко вызывает повышенное кровяное давление и закупорку артерии, что провоцирует почечные заболевания.