Дорихоналарнинг аҳолига хизмат кўрсатиш сифатини ошириш масаласи муҳокама қилинди
"Дори-Дармон" акциядорлик компанияси тижорат ишлари бўйича директори Рамил Абдулов ҳамда тегишли бўлим бошлиқлари компанияга қарашли дорихоналар мудирлари билан учрашув ўтказди. Компаниянинг  Сирдарё минтақавий бўлинмаси дорихона мудирлари йиғилишда онлайн иштирок этишди.
Йиғилишда қонунчиликдаги соҳага оид янгиликлар, мавжуд муаммолар, савдо сифатини ошириш, касб этикасига риоя қилиш, хизмат вазифасини сидқидилдан бажариш, ноқонуний ҳатти-ҳаракатларга йўл қўймаслик масалалари муҳокама қилинди.
Ҳақиқатан ҳам, сўнгги йилларда аҳолини сифатли ва арзон дори воситалари билан таъминлаш мақсадида фармацевтика соҳасида анчагина янгиликлар жорий этилди.   Хусусан, 2025 йил 1 апрелдан чекланган савдо устамалари фақат рецепт билан бериладиган дори воситалари тоифасига нисбатан татбиқ этилади.
Ўзбекистонга бир қатор дори-дармонларни олиб кириш учун 2 фоиз миқдорида божхона божи жорий этилди.
Гиёҳвандлик воситаларини дорихоналар орқали реализация қилиш тартиби белгиланди. Мазкур ҳуқуқий ҳужжатлардан белгиланган нормаларни, талабларни ҳар бир соҳа ходими билиши керак, албатта.
Бундан ташқари йиғилишда савдо қоидаларига амал қилиш, маркировкаланган,  давлат рўйхатидан ўтказилган, компания омборхоналаридан етказилган дори воситаларидан бошқа дори воситаларини сотмаслик, белгиланган референт нарх талабларига риоя қилиш ва албатта дори воситаларини харид қилган мижозга харид чекини ўз вақтида бериш каби қоидалар эслатиб ўтилди. QR кодли чек бермаслик савдо объектларининг энг кўп йўл қўйилаётган хатоси эканлиги,  Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 221-моддасига кўра: чек бермаслик беш миллион сўм миқдорида жарима солишга сабаб бўлиши таъкидланди.
Компания юристи Николай Королевский дорихона мудирларига касбига, фаолиятига масъулият билан қараш, ноқонуний ҳаракатлардан чекланиш, савдо қоидаларига амал қилиш бўйича тавсиялар берди. Хусусан, Жиноят кодексининг 167-моддасига кўра, ишониб топширилган ёки унинг ихтиёрида бўлган ўзганинг мулкини ўзлаштириш ёки растрата қилиш йўли билан талон-торож қилиш базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваригача миқдорда жарима ёки икки юз қирқ соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд бир йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланиши, кодекснинг 1863-моддасига кўра сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини реализация қилиш базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваридан уч юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки икки йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёки  беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкинлиги, таркибида кучли таъсир қилувчи моддалар мавжуд бўлган дори воситаларини рецепт бўйича чакана реализация қилиш тартибини бузиш эса базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваридан уч юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки икки йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланишига сабаб бўлиши ҳақида маълумолар берди.
Таъминот шубаси бошлиғи Динара Калимуллина ва халқаро алоқалар бўлим бошлиғи Наргиза Гулямходжаева дорихона мудирларига савдо ҳажмини ошириш, дори воситалари ассортиментини кўпайтириш ва аҳоли учун зарур дори воситаларини дорихона мавжуд бўлишини таъминлаш бўйича ўз таклифларини баён қилди.
Шунингдек учрашув давомида фаолиятда йўл қўйилаётган камчиликлар тилга олинди, ечимини кутаётан масалалар муҳокама қилинди, таклифлар урганилди, келгуси иш режалари белгилаб олинди.

Директор по коммерческим вопросам акционерной компании "Дори-Дармон" Рамиль Абдулов и руководители соответствующих отделов провели встречу с заведующими аптеками компании. Руководители аптек Сырдарьинского регионального отделения компании приняли участие в совещании онлайн.
На совещании обсуждались нововведения в сфере законодательства, существующие проблемы, вопросы повышения качества торговли, соблюдения профессиональной этики, добросовестного исполнения служебных обязанностей, недопущения незаконных действий.
Действительно, в последние годы в фармацевтической отрасли внедрено немало новшеств для обеспечения населения качественными и доступными лекарственными средствами. В частности, с 1 апреля 2025 года предельные торговые надбавки будут применяться только к категории лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
Для ввоза в Узбекистан ряда лекарственных препаратов введена таможенная пошлина в размере 2%.
Установлен порядок реализации наркотических средств через аптеки. Нормы и требования, изложенные в этих правовых документах, должны быть понятны каждому специалисту.
Кроме того, на совещании были упомянуты такие правила, как соблюдение правил торговли, не продавать лекарственные средства, отличные от маркированных, зарегистрированных, поставленных со складов компании, соблюдать установленные референтные ценовые требования и обязательно своевременно выдавать чек на покупку клиенту, купившему лекарство. Было отмечено, что невыдача чека с QR-кодом является наиболее распространенной ошибкой торговых объектов, и согласно статье 221 Налогового кодекса Республики Узбекистан: невыдача чека влечет наложение штрафа в размере пяти миллионов сумов.
Юрист компании Николай Королевский дал рекомендации заведующим аптеками по ответственному отношению к своей профессии и деятельности, воздержанию от незаконных действий и соблюдению правил торговли. В частности, согласно статье 167 Уголовного кодекса, хищение путем присвоения или растраты вверенного или находящегося в его распоряжении чужого имущества наказывается штрафом до ста базовых расчетных величин или обязательными общественными работами до двухсот сорока часов либо исправительными работами до одного года, согласно статье 1863 кодекса, реализация недоброкачественных или фальсифицированных лекарственных средств наказывается штрафом от ста до трехсот базовых расчетных величин или исправительными работами до трех лет или ограничением свободы от двух до пяти лет или лишением свободы до пяти лет, а нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества, наказывается штрафом от ста до трехсот базовых расчетных величин или исправительными работами до трех лет или ограничением свободы от двух до пяти лет либо лишением свободы до пяти лет.
Начальник отдела снабжения Динара Калимуллина и начальник отдела международных отношений Наргиза Гулямходжаева представили заведующим аптеками свои предложения по увеличению объемов продаж, расширению ассортимента лекарственных средств и обеспечению наличия аптек необходимыми лекарственными средствами для населения.
Также в ходе встречи были отмечены недостатки в деятельности, обсуждены вопросы, требующие срочного решения, изучены предложения и определены планы дальнейшей работы.