Дори кўрсатмаларга мувофиқ ишлатилмаса, соғликка тузатиб бўлмайдиган зарар етказиши мумкин, деб огоҳлантирди фармаколог Aндрей Кондрахин Спутник радиосига берган интервюсида. У дори-дармонларни кўрсатмаларга қарши қабул қилиш қайси ҳолларда мумкинлигига ҳам аниқлик киритди.
Дори-дармонларни кўрсатмаларга мувофиқ бўлмаган (офф-лейбл) ишлатиш фақат тиббий комиссия томонидан кўрсатилганда рухсат этилади, дейди Aндрей Кондрахин.
"Дори-дармонларни кўрсатмаларга мувофиқ бўлмаган тартибда буюриш бу офф-лабел дейилади. Яъни, препаратни ишлаб чиқарувчи мўлжалланганидан бошқа мақсадда қўллаш. Одатда бу ҳаётий дори-дармонларга тааллуқлидир. Бу сасалан, қандайдир ўсимталарга ёрдам берадиган кўз томчилари бўлиши мумкин. Гап шундаки, ишлаб чиқарувчи томонидан эмас, балки илмий жамоатчилик томонидан ўтказиладиган клиник тадқиқотлар мавжуд. Улар тугагач, ишлаб чиқарувчи дори янги имкониятларга эга деб кўрсатмаларга ўзгартиришлар киритиши мумкин. Aммо кўпинча, ишлаб чиқарувчи кўрсатмаларни ўзгартиришдан бош тортади. Ва кейин бу дори тиббий комиссия томонидан кўрсатилгандек қўлланилади ", деди Aндрей Кондраҳин.
Баъзида болаларни даволашда дорилар офф-лейбл қўлланилади, бу Россия Соғлиқни сақлаш вазирлигининг тегишли ҳужжати билан тартибга солинади, деб таъкидлади мутахассис.
“Болалар устида клиник синовлар ўтказиш тақиқланган, улар учун махсус шаклда дори-дармонлар камдан-кам ишлаб чиқарилади. Кейин эса дори-дармонлар офф-лейблга айланади. Бунинг учун Соғлиқни сақлаш вазирлиги болаларга ёзилиши мумкин бўлган дорилар рўйхатини тасдиқлаган, - дея қўшимча қилди Aндрей Кондрахин.
Бошқа барча ҳолатларда кўрсатмалардан ташқари дори воситаларини қўллаш мумкин эмас, деди у. Масалан, соғлом одамнинг вазн йўқотиш учун диабетга қарши дори-дармонларни назоратсиз қўллаши жиддий салбий оқибатларга, танадаги тузатиб бўлмайдиган "зарар" га олиб келиши мумкин, деди шифокор.
"Интернет борлиги ва кимдир нимадир маслаҳат бергани учун йўруқномага амал қилмай доридан фойдаланиш бошқа воқеа. Биринчидан, биз таъсирга эриша олмаймиз, вақтни беҳуда сарфлаймиз. Иккинчидан, биз янада оғирроқ бўлган таъсирни олишимиз мумкин, қандайдир тузатиб бўлмайдиган зарар етказилиши мумкин. Aхир, дори – бу кимёвий модда, ва у касалликни тўхтатиш учун организмдаги баъзи кимёвий жараёнларга таъсир қилади. Шундай дориларни қабул қилган одам ўзини қандайдир янги патологик ҳолатга олиб келиши мумкинки", деб огоҳлантирди Aндрей Кондрахин.

Эксперт объяснил, в чем опасность приема лекарств не по инструкции
Лекарство может причинить непоправимый ущерб здоровью, если использовать его не по инструкции, предупредил в интервью радио Sputnik фармаколог Андрей Кондрахин. Он уточнил, в каком случае прием препарата офф-лейбл бывает оправдан.
Применение лекарственного препарата не по инструкции (офф-лейбл) допустимо только по назначению врачебной комиссии, отметил в интервью радио Sputnik кандидат медицинских наук, старший преподаватель кафедры фармакологии РНИМУ им Н.И. Пирогова Андрей Кондрахин.
"Это называется офф-лейбл, назначение лекарств не по инструкции. То есть использование препарата не для того, для чего его придумал производитель. Обычно это относится к жизненно важным лекарствам. Это могут быть, например, капли для глаз, которые помогают против какой-то опухоли. Дело в том, что бывают клинические исследования, которые проводит не производитель, а научное сообщество. Когда они завершаются, производитель может внести изменения в инструкцию, чтобы препарат получил новые возможности. Но бывает так, что производитель не заинтересован в изменении инструкции. И тогда этот препарат применяется по назначению врачебной комиссии", – сказал Андрей Кондрахин.
Иногда препараты офф-лейбл используются при лечении детей, это регламентируется соответствующим документом Минздрава России, продолжил он.
"На детях запрещены клинические испытания, для них мало кто делает препараты, детские формы, и тогда действительно лекарства уходят в офф-лейбл. Для этого Минздрав выпустил постановление, перечень препаратов, которые допустимо назначать детям офф-лейбл", – добавил Андрей Кондрахин.
Во всех остальных случаях применение препаратов вне инструкции недопустимо, подчеркнул он. Например, бесконтрольный прием здоровым человеком средства от диабета, чтобы похудеть, может привести к серьезным негативным последствиям, к необратимой "поломке" в организме, пояснил медик.
"Применение лекарства офф-лейбл потому, что есть интернет и там кто-то что-то посоветовал, – это другая история. Первое – мы не достигнем эффекта, потеряем время. Второе – мы можем получить эффект, который окажется более тяжелыми, может нанести какой-то непоправимый ущерб. Ведь лекарство – это химическое вещество, оно нарушает какие-то химические процессы в организме, чтобы болезнь остановить. Человек, принимая такие препараты, может себя завести в какое-то новое патологическое состояние, в котором никто не сможет разобраться", – предостерег Андрей Кондрахин.