Манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар берган шахсларга жариманинг 50 фоизи миқдорида мукофот пули берилади
“Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонун ижросини самарали ташкил этиш бўйича Президент қарори (ПҚ-210-сон, 05.06.2024 й.) қабул қилинди.
Қарор билан Бош вазир раҳбарлигида Республика идоралараро комиссияси тузилди.
Республика комиссияси:
➖ 1 июлга қадар Қонун татбиқ этиладиган давлат органлари ва ташкилотларининг аниқ рўйхатини шакллантиради;
➖ Қонун кучга киргунга қадар иш гуруҳлар тузган ҳолда давлат органлари ва ташкилотларида ўрганишлар ташкил этади;
➖ Қонун кучга киргандан кейин ҳар чоракда давлат органлари ва ташкилотларда қонунбузилиш ҳолатларини таҳлил қилиб боради;
➖ ҳар ярим йилда давлат органларининг биринчи раҳбарлари иштирокида Қонун ижросини танқидий муҳокама қилиб боради.
Қарорга кўра,  2024 йил якунигача “E-anticor.uz” электрон платформасида манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ ҳолатларни аниқлаш ва онлайн мониторинг қилиш имконини берувчи электрон модул ишга туширилади.
Шунингдек, давлат органлари ва ташкилотлари ходимлари фаолиятида манфаатлар тўқнашуви ҳолатлари бўйича тегишли далилларни илова қилган ҳолда уларни аниқлашда фаол иштирок этган шахсларга ундирилган жариманинг 50 фоизи миқдорида мукофот пули берилади.
Қарорга кўра, 1 октябрга қадар манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги хабарнома ва эҳтимолий манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги декларациянинг намунавий шакллари тасдиқланади.
Қарорга кўра:
➖ 1 ой муддатда давлат органлари ва ташкилотларининг ходимлари ўртасида манфаатлар тўқнашуви бўйича билим ва кўникмаларни баҳолаш учун онлайн тест синовлари ўтказилади;
➖ 3 ой муддатда давлат органларида манфаатлар тўқнашувини ҳолатларини аниқлаш, уларни бартараф этиш ҳамда олдини олиш юзасидан ходимлар учун ўқув тренинг машғулотлари ташкил этилади.

Принято Постановление Президента «О мерах по эффективной организации исполнения Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» (ПП №210 от 05.06.2024 года)
Согласно Постановлению, до конца 2024 года на электронной платформе «E-anticor.uz» будет запущен электронный модуль, позволяющий выявлять и осуществлять онлайн-мониторинг ситуаций, связанных с конфликтом интересов.
Утвержден состав Республиканской межведомственной комиссии по координации работы по организации исполнения Закона.
Комиссия до 1 июля 2024 года будет формировать конкретный перечень государственных органов и организаций, в отношении которых будет применяться Закон.
После вступления Закона в силу будет обеспечено следующее:
♦ проведение ежеквартального анализа рабочими органами Республиканской межведомственной комиссии случаев допущенных конфликтов интересов в разрезе государственных органов и организаций, внесение соответствующих представлений в государственные органы и организации, где таких случаев стало больше, для определения неотложных мер;
♦ каждые полгода на заседаниях Республиканской межведомственной комиссии с участием первых руководителей соответствующих государственных органов и организаций будут выявляться и устраняться случаи конфликта интересов, а также приниматься меры по предупреждению подобных ситуаций.
В целях обеспечения участия общественности в выявлении обстоятельств, связанных с конфликтом интересов, вводятся следующие практики:
➖ предоставление вознаграждения в размере пятидесяти процентов от суммы взысканного штрафа лицам, оказавшим активное содействие в установлении фактов конфликта интересов в деятельности сотрудников государственных органов и организаций с приложением соответствующих доказательств;
➖ ежеквартальное информирование общественности рабочими органами Республиканской межведомственной комиссии о случаях допущения конфликта интересов в государственных органах и организациях, о принятых мерах по их устранению, а также предупреждению подобных ситуаций.
До 1 октября 2024 года будет утвержден реестр учета конфликтов интересов, образцы форм уведомления о существующем конфликте интересов и декларации о вероятном конфликте интересов.