Фармацевтика тармоғидаги муаммоларни ҳал этиш бўйича таклифлар берилди
Олий Мажлис Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси мажлисида фармацевтика тармоғини ривожлантиришга оид вазифалар ижроси бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати юзасидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директорининг ахбороти эшитилди.
Мажлисда сенаторлар, эксперт гуруҳи аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари тегишли доимий комиссия раислари, вазирлик ва идоралар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Дастлаб мажлисда фармацевтика тармоғини ривожлантиришга оид вазифалар ижроси юзасидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директорининг ахбороти эшитилди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда мамлакатимизда фармацевтика фаолияти билан шуғулланувчи жами 204 та корхона фаолият юритмоқда. Шунингдек, доривор ўсимликлар ва биологик фаол қўшимчалар ишлаб чиқарувчи 276 та корхона мавжуд.
Фармацевтика (дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника ишлаб чиқарувчи) корхоналари томонидан 3922 турдаги маҳсулотлар тайёрланяпти. Хусусан, 3290 турдаги дори воситалари, 468 турдаги тиббий буюмлар, 84 турдаги тиббий техникалар ҳамда 80 турдаги субстанциялар ишлаб чиқарилмоқда.
Республикада фаолият юритувчи жами 82 та корхонадан 40 тасида GMP талаблари, 500 дан ортиқ улгуржи ташкилотларнинг 151 тасида GDP талаблари жорий этилди. Шунингдек, 1 та лабораторияда GLP талаби, 1 та сақлаш омборхонасига GSP ҳамда 1 та дорихонада GPP талаби жорий этилди.
Тошкент вилояти Зангиота туманидаги туташ ҳудуддан қўшимча 80 гектар ер майдонини ажратиш ҳисобига “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластерининг саноат ҳудуди кенгайтирилди.
Бугунги кунда фармацевтика саноати бўйича 5 та (“Бўстонлиқ фарм”, “Паркент-фарм”, “Андижон-фарм”, “Косонсой-фарм” ва “Зомин-фарм”) эркин иқтисодий зонаси фаолият юритмоқда.
Муҳокамалар жараёнида сенаторлар фармацевтика соҳасида янги ишлаб чиқарувчи корхоналар, улгуржи ва чакана савдо ташкилотлари мос равишда “Зарур ишлаб чиқариш амалиёти (GMP)”, “Зарур дистрибьюторлик амалиёти (GDP)” ва “Зарур фармацевтика (дорихона) амалиёти (GPP)” талабларига мувофиқ равишда ташкил этилмаганлигига эътибор қаратдилар.
Мажлисда дори воситалари хавфсизлиги ва сифатини таъминлаш мақсадида дори воситаларини улгуржи (GDP) ва чакана (GPP) реализация қилувчи ташкилотларга зарур амалиёт стандартларини жорий этиш ишларини тизимли йўлга қўйиш, дорихоналар фаолиятини халқаро талаблар асосида ташкил этиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 21 январдаги Фармони билан тасдиқланган 2022–2026-йилларда фармацевтика тармоғини янада ривожлантириш бўйича “йўл харитаси”да белгиланган айрим вазифалар тўлиқ бажарилмаганлиги сенаторлар томонидан танқид остига олинди.
Тўлиқ бажарилмаган вазифаларни қисқа муддатда бажариш бўйича масъул вазирлик ва идоралар вакилларининг таклифлари асосида чора-тадбирлар белгилашга келишиб олинди. Бундан ташқари, асосий дори воситалари рўйхатини дорилар рўйхати, тасдиқланган клиник баённомалар, тавсиялар ва даволаш стандартларидаги тақдим этилган дори воситалари рўйхати билан мувофиқлаштириш юзасидан амалий таклифлар берилди.
Бундан ташқари, даволаш-профилактика муассасалари, дорихоналар ҳамда дори воситаларини ишлаб чиқарувчи, реализация қилувчи ва қўлловчи ташкилотлар томонидан дори воситаларининг қўлланилиши чоғида ножўя реакциялар аниқланган барча ҳолатлар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигини хабардор қилиш амалиётини йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, мажлисда Соғлиқни сақлаш вазирлиги масъуллари ҳамда “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” давлат муассасаси раҳбарларининг дори воситалари ва тиббий буюмларнинг хавфсизлиги ва сифатини таъминлаш соҳасидаги ахборотлари ҳам тингланди.
Ўтказилган ўрганиш ва муҳокамалар якуни бўйича Қўмитанинг фармацевтика тармоғини ривожлантиришга оид таклифлари акс этган тегишли қарори қабул қилинди.

Комитет дал предложения ответственным работникам по решению проблем фармацевтической промышленности
На заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения заслушана информация директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли о состоянии проводимой работы по выполнению задач, связанных с развитием фармацевтической отрасли.
В заседании приняли участие сенаторы, члены экспертной группы, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, представители министерств и ведомств, а также средств массовой информации.
Сначала заслушана информация директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли о выполнении задач, связанных с развитием фармацевтической отрасли.
Отмечалось, что в настоящее время в стране действуют 204 предприятия, занимающихся фармацевтической деятельностью. Есть также 276 предприятий, производящих лекарственные растения и биологически активные добавки.
Фармацевтическими предприятиями (производящими лекарственные средства, медицинские изделия и медицинскую технику) производится продукция 3922 наименований. В частности, производится 3290 видов лекарственных средств, 468 видов медицинских изделий, 84 вида медицинской техники и 80 видов субстанций.
На 40 из 82 действующих предприятиях республики введены требования GMP, требования GDP – на 151 из более 500 оптовых организаций. Также введено требование GLP в 1 лаборатории, требование GSP в 1 хранилище и требование GPP в 1 аптеке.
За счет выделения дополнительно 80 гектаров земли из прилегающей территории в Зангиатинском районе Ташкентской области расширена промышленная зона фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park».
В настоящее время в фармацевтической промышленности действуют 5 свободных экономических зон («Бостонлык фарм», «Паркент-фарм», «Андижан-фарм», «Косонсой-фарм» и «Зомин-фарм»).
В ходе обсуждения сенаторы обратили внимание на то, что в фармацевтическом секторе новые производственные предприятия, оптовые и розничные организации не организованы в соответствии с требованиями «Необходимой производственной практики (GMP)», «Необходимой дистрибьюторской практики (GDP)» и «Необходимой фармацевтической (аптечной) практики (GPP)».
В ходе заседания отмечалось, что в целях обеспечения безопасности и качества лекарственных средств организациям, реализующим лекарственные средства оптом (GDP) и в розницу (GPP), необходимо систематизировать работу по внедрению необходимых стандартов практики, организовать деятельность аптек на основе международных требований.
Сенаторы также подвергли критике невыполнение в полном объеме некоторых задач, обозначенных в «Дорожной карте» по дальнейшему развитию фармацевтической отрасли на 2022–2026 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 21 января 2022 года.
Достигнута договоренность по определению на основе предложений представителей ответственных министерств и ведомств мер по выполнению в кратчайшие сроки задач, которые не исполнены в полном объеме. Кроме того, даны практические предложения по приведению в соответствие перечня основных лекарственных средств с перечнем лекарственных средств, представленных в утвержденных клинических протоколах, рекомендациях и стандартах лечения.
Кроме того, подчеркивалась необходимость налаживания практики информирования Министерства здравоохранения Республики Узбекистан о всех случаях выявления побочных реакций при применении лекарственных средств лечебно-профилактическими учреждениями, аптеками и организациями, производящими, реализующими и применяющими лекарственные средства.
На заседании также заслушана информация ответственных работников Министерства здравоохранения и руководителей государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции» в области обеспечения безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий.
По итогам проведенных изучений и обсуждений принято соответствующее решение Комитета, в котором отражены предложения по развитию фармацевтической отрасли.