Кофеин қалқонсимон без фаолиятини яхшилайди
Хитойлик тадқиқотчиларнинг фикрига кўра, бутун дунё бўйлаб машҳур бўлган ушбу модда метаболик касалликларга чалинган одамларда қалқонсимон без ишига ижобий таъсир кўрсатади.
Фуцзян тиббиёт университети жамоат саломатлиги мактаби тадқиқотчилари 2007-2012 йиллардаги 2582 бемор иштирок этган NHANES I тадқиқоти маълумотларини таҳлил қилишди. Бунда NHANES иштирокчиларнинг соғлиғи ҳолати, шу жумладан қалқонсимон без функцияси, овқатланиши, демографияси ва бошқа маълумотлари тўпланди.
Иштирокчилар жинси, ёши, вазни, гликемик кўрсаткичлари, гипертония ва юрак-қон томир касалликлари мавжудлигига қараб учта кичик гуруҳга бўлинган. Қалқонсимон без касалликлари билан оғриган беморлар тадқиқотдан чиқарилди.
1-гуруҳ (208 киши) метаболик саломатлик нуқтаи назаридан энг заифи эди: бу иштирокчиларнинг тана массаси индекси (ТМИ) ва ёши, шунингдек, гипергликемия, гипертония ва юрак-қон томир касалликлари билан касалланиш даражаси юқори эди. Шуниси эътиборлики, бу гуруҳ энг кам кофеин истеъмол қилган.
2-гуруҳда (543) барча иштирокчилар чекувчилар бўлиб, 90,4% спиртли ичимликлар ичишга одатланган, гуруҳда эркакларнинг фоизи юқори эди. Бу гуруҳдагилар кўп кофеин истеъмол қилган.
3-гуруҳ (1183) метаболизм бўйича энг соғлом деб топилди - унга асосан аёллар, ёшлар ва энг паст ТМИ киради. Ушбу гуруҳ иштирокчиларининг ҳеч бирига гипергликемия, гипертензия ёки юрак-қон томир касалликлари ташхиси қўйилмаган.
1-гуруҳ иштирокчилари қон зардобида тиатроп гормони (ТТГ) энг юқори даражасига эга бўлиб, муаллифлар буни субклиник гипотироидизм ёки очиқ гипотироидизмга ўтишнинг аломати сифатида талқин қилишган. Шу билан бирга, кофеинни кўп истеъмол қилиш (9,97-264,97 мг / кун) таҳлилда ТТГ даражалари билан чизиқли бўлмаган салбий боғлиқликни кўрсатди.

Кофеин улучшает функцию щитовидной железы
Как утверждают китайские исследователи, это всемирно популярное вещество положительно влияет на функцию щитовидки у людей с нарушениями обмена веществ.
Сотрудники Школы здравоохранения Фуцзяньского медицинского университета проанализировали данные национального исследования NHANES I 2007–2012 годов, в котором приняли участие 2 582 добровольца. Среди прочего в NHANES собиралась информация о состоянии здоровья участников, в том числе функции щитовидной железы, рационе, демографические показатели и т.д.
Участники были разделены на три подгруппы в зависимости от пола, возраста, ИМТ, показателей гликемии, наличию гипертонии и сердечно-мозговых заболеваний сосудов (ССЗ). Пациенты с заболеваниями щитовидной железы были исключены из анализа изначально.
1 группа (208 человек) была наиболее уязвимой в плане метаболического здоровья: эти участники имели самый высокий ИМТ и возраст, а также более высокие показатели гипергликемии, частоты гипертонии и ССЗ. Что примечательно, в этой группе отмечался самый низкий уровень потребления кофеина.
Во 2 группе (543) все участники были курильщиками, а 90,4% привыкли употреблять алкоголь. В этой группе также был самый высокий процент мужчин. Эта группа также потребляла наибольшее количество кофеина.
3 группа (1183) считалась наиболее здоровой в плане метаболизма – в нее попали в основном женщины, лица в более молодом возрасте и самым низким ИМТ. Ни у одного из участников этой группы не была диагностирована гипергликемия, гипертония или ССЗ,
У участников из 1 группы отмечались самые высокие уровни тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови, что авторы интерпретировали как предиктор субклинического гипотиреоза или прогрессирования до манифестного гипотиреоза. Однако более высокое потребление кофеина (9,97-264,97 мг/сутки) продемонстрировало в анализе нелинейную отрицательную связь с уровнем ТТГ.