Жорий йилнинг 1-чорак якунлари муҳокама қилинди
Бугун "Дори-Дармон" акциядорлик компаниясининг "ZOOM" платформаси орқали видеоконфренцалоқа шаклида навбатдаги ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди.
Кун тартибида:
- Компания тизимидаги акциядордик ва масъулияти чекланган жамиятларда 2023 йил 1-чораги якуни бўйича тасдиқланган бизнес режа кўрсаткичлари юзасидан  амалга оширилган ишлар;
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Аҳолини сифатли дори воситалари ва тиббий буюмлар билан таъминлаш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Қарорида белгиланган топшириқлар юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар ва бошқа бир қатор масалалар кўриб чиқилди.
Кун тартибидаги биринчи масала юзасидан компаниянинг молия директори в.в.б. И.Абдусаломов жорий йилнинг биринчи чорагида эришилган ютуқлар ва йўл қўйилган камчиликлар ҳақида ахборот берди. Қайд этилганидек, 2023 йилнинг биринчи чораги давомида компания ва тизимдаги жамиятларнинг умумий  товар айланмаси 181,2 млрд.сўмни, шундан улгуржи товар айланмаси 127,5 млрд. сўмни,  чакана товар айланмаси 53,7 млрд.сўмни ташкил этди.
Тизимдаги акциядорлик ва масъулияти чекланган жамиятларнинг товар айланмаси бизнес режа кўрсаткичларига нисбатан  бажарилиши танқидий руҳда муҳокама қилинди. Иш ва савдо сифатини ошириш, йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тавсиялар берилди.
Кун тартибидаги иккинчи масала юзасидан компаниянинг тижорат директори Н.Ҳусанов ахборот берди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 26-октабрдаги  «Аҳолини сифатли дори воситалари ва тиббий буюмлар билан таъминлаш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси томонидан “Fair Tech” ягона ахборот тизими ишга туширилганлиги қайд этилди.
2023 йил 1 майдан ишга тушган “Fair Tech” тизими орқали ортиқча ундирилган пул истеъмолчиларга қайтариб берилади. Яъни истеъмолчилар томонидан дорихоналарда харид қилинган дори воситалари ва тиббий буюм харид чекларнинг QR-коди «Солиқ» мобил иловасида рўйхатдан ўтказилганда белгиланган устамалардан ортиқча маблағ олинганлиги аниқланса, автоматик равишда Рақобат қўмитасига ариза юборилади. Дорихонага нисбатан савдо ёки хизмат кўрсатиш қоидаларини бузганлик учун маъмурий жарима жазоси қўлланади, ортиқча ундирилган пул дорихонадан истеъмолчи фойдасига ундирилади.
Шунингдек, мазкур қарор билан 2023 йил 1 июлдан бошлаб референт нархлари қайд этилмаган ёки қайд этилган нархдан юқори бўлган дори воситаларини сертификатлаштириш тақиқланиши белгиланган. Йиғилишда дори воситаларини референт нархини белгилашда  Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг ахборот тизимидаги дори воситаларининг чакана референт нархлари билан  солиштириш кераклиги, референт нархини белгилаш амалиёти ҳақида ҳам фикр алмашилди.
2025 йил 1 январгача бўлган муддатда давлат рўйхатидан ўтказмасдан мажбурий сертификатлаштириш шарти билан тиббиёт амалиётида қўллаш ва киритишга рухсат берилган дори воситалари ҳақида ҳам маълумотлар берилди.
Ҳайъат йиғилиши давомида компания тизимидаги жамиятларда  GDP — Зарур дистрибюторлик амалиёти сертификатини олиш бўйича олиб борилаётган ишлар, омборхоналарни  GDP талабларига мослаштириш масалалари ҳам муҳокама қилинди, зарур маслаҳатлар, кўрсатмалар берилди.
Бугунги кунда "Дори-Дармон" АК, «Фарғона Дори-Дармон», “Тошкент вилоят Дори-Дармон", "Самарқанд Дори-Дармон" акциядорлик жамиятлари, "Қорақалпоқ Дари-Дармак" масъулияти чекланган жамияти GDP сертификатини қўлга киритган. Яқин ойларда «Наманган Дори-Дармон»АЖ, «Навоий Дори-Дармон» АЖ, «Бухоро Дори-Дармон» МЧЖ, «Қашқадарё Дори-Дармон» МЧЖ ҳамда «Ўзбекистон Дори таъминоти» МЧЖ ҳам GDP сертификатини олиши кутилмоқда.

Сегодня состоялось очередное заседание правления АК «Дори-Дармон» в формате видеоконференции через платформу «ZOOM».
На повестке дня:
- Работа, проведенная в связи с показателями утвержденного бизнес-плана на конец 1 квартала 2023 года в акционерных обществах и обществах с ограниченной ответственностью в системе компании;
- Меры и ряд других вопросов в связи с задачами, указанными в Постановлении Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению населения качественными лекарственными средствами и товарами медицинского назначения».
По первому вопросу повестки дня в.и.о. финансового директора компании И.Абдусаломов проинформировал о достижениях и недостатках в первом квартале текущего года. Как уже упоминалось, за первый квартал 2023 года общий оборот компании и обществ, входящих в систему, составил 181,2 млрд сумов. Из них оптовый оборот составил 127,5 млрд сумов, и розничный составил 53,7 млрд сумов соответственно.
Критически обсуждалась деятельность акционерных обществ и обществ с ограниченной ответственностью в системе по показателям бизнес-плана. Даны рекомендации по улучшению качества работы и торговли, устранению недостатков.По второму вопросу повестки дня выступил коммерческий директор компании Н. Хусанов. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2022 года «О дополнительных мерах по обеспечению населения качественными лекарственными средствами и товарами медицинского назначения» 1 мая 2023 года Комитетом по развитию конкуренции и защиты прав потребителей запущена Единая информационная система «Fair Tech».
При регистрации QR-кода чека на лекарства цена будет автоматически сравниваться с референтной. В случае выявления чрезмерной наценки ведомство проведёт проверку. За нарушение правил торговли или обслуживания на аптеку налагается административный штраф, а излишняя сумма взыскивается с аптеки в пользу потребителя.
Также, данным указом с 1 июля 2023 года предусмотрен запрет на сертификацию лекарств без референтных цен или реализуемых по завышенной цене. На собрании отмечена необходимость при определении референтных цен сравнивать с розничными референтными ценами в информационной системе Агентства по развитию фармацевтической отрасли, также состоялся обмен мнениями о практике установления референтных цен.
Также предоставлена информация о лекарственных средствах, разрешенных к применению и внедрению в медицинскую практику до 1 января 2025 года без государственной регистрации, подлежащих обязательной сертификации.В ходе заседания правления также были обсуждены работа по получению сертификата GDP обществами системы компании, вопросы адаптации складов к требованиям GDP, и даны необходимые советы и указания.
Сегодня АК «Дори-Дармон», «Фергана Дори-Дармон», «Тошкент вилоят Дори-Дармон», «Самарканд Дори-Дармон», общество с ограниченной ответственностью «Каракалпок Дари-Дармак» получили сертификат GDP. Также ожидается получение сертификата GDP АО «Наманган Дори-Дармон», АО «Навои Дори-Дармон», ООО «Бухара Дори-Дармон», ООО «Кашкадарья Дори-Дармон» и ООО «Ўзбекистон Дори таъминоти».На встрече также были обсуждены другие важные вопросы, связанные с деятельностью компании.