Ишлаб чиқарувчи Johnson's Baby чақалоқ кукуни ишини ҳал қилиш учун 700 миллион доллар тўлайди
Aмериканинг Johnson & Johnson фармацевтика холдинги AҚШнинг 42 штатига 700 миллион доллар тўлайди, деди компаниянинг молиявий директори Жозеф Уолк he Wall Street Journal нашрига берган интервюсида.
Топ-менежернинг таъкидлашича, ушбу даъволарни ҳал қилиш компания учун "муҳим қадам" бўлиб, "бу масалани ортда қолдиришга" имкон беради.
2023 йил июл ойида суд ҳайъати компания маҳсулотларидан фойдаланиш туфайли саратон касаллигига чалинганини даъво қилган 24 ёшли Калифорниялик Эмори Эрнандес Валадесга Johnson & Johnson 18,8 миллион доллар тўлаши керак деган қарор чиқарган эди. Болалигидан ушбу маҳсулотдан фойдаланган Эрнандесга юрак атрофидаги тўқималарнинг саратони - мезотелиёма ривожланган.
Johnson & Johnson- бутун дунё бўйлаб 250 дан ортиқ шўъба корхоналарига эга холдинг компаниядир. Улар дори-дармонлар, санитария-гигиена воситалари ва тиббий асбоб-ускуналар ишлаб чиқаради. Хусусан, Johnson & Johnson ўзининг коронавирусга қарши вакцинасига эга.
2018 йил декабр ойида Reuters агентлиги 1950-йилларнинг охиридан бери болалар упаси бўлган Johnson's Baby да вақти-вақти билан асбест излари топилаётганлиги ҳақида маълумот эълон қилганди. Aгентлик маълумотларига кўра, 1970-йиллардан 2000-йилларга қадар талк хом-ашёси ва тайёр кукун ҳам вақти-вақти билан асбест учун синовдан ўтган ва намуналар олинган. Aсбест кансероген бўлиб, ўпка, ҳалқум ва тухумдонлар саратони, шунингдек мезотелиома (плевра ва қорин парда саратони) ни келтириб чиқариши мумкин.
Компания раҳбарлари, менежерлар, олимлар, экспертлар ва корпоратив ҳуқуқшунослар муаммодан хабардор бўлган, лекин бу ҳақда тегишли назорат органларига ва жамоатчиликка хабар беришмаган.
Бир нечта суд жараёнлари сабаб J &J 2020 йилда AҚШ ва Канадада Johnson's Baby ни сотишни тўхтатди, лекин бу даъволарни компания асоссиз деб ҳисоблаган. 2023 йилда J & J талк асосидаги чақалоқ упасини ишлаб чиқаришни тўхтатиб, энди уни жўхори крахмали асосида ишлаб чиқаришини эълон қилди.

Johnson & Johnson выплатит $700 млн по делу о канцерогенной присыпке
Холдинговая компания Johnson & Johnson удовлетворит претензии 42 штатов США по делу о детской присыпке с асбестом, выплатив $700 млн. Также компании поступили иски от тысяч частных лиц, утверждающих, что присыпка вызывала рак.
Американский фармацевтический холдинг Johnson & Johnson выплатит $700 млн по искам 42 штатов США, сообщил в интервью The Wall Street Journal финансовый директор компании Джозеф Уок.
Топ-менеджер отметил, что урегулирование этих исков станет «важным шагом» для компании и позволит «оставить это дело позади».
В июле 2023 года суд присяжных постановил, что Johnson & Johnson должна заплатить $18,8 млн 24-летнему жителю Калифорнии Эмори Эрнандесу Валадесу. Он утверждал, что заболел раком из-за присыпки производства компании. У Эрнандеса, с детства пользовавшегося продуктом, развилась мезотелиома — рак тканей вокруг сердца.
Johnson & Johnson — американская холдинговая компания, в которую по всему миру входят более чем 250 дочерних компаний. Они выпускают лекарственные препараты, санитарно-гигиенические товары и медицинское оборудование. В частности, у J&J есть собственная вакцина от коронавируса.
В декабре 2018 года агентство Reuters опубликовало информацию, согласно которой в детской присыпке Johnson's Baby, содержащей тальк, с конца 1950-х годов периодически находили следы асбеста. По данным агентства, с 1970-х и до 2000-х годов пробы на наличие асбеста в сыром тальке и готовой присыпке также время от времени показывали положительный результат.
Руководители компании, менеджеры, ученые, эксперты и юристы корпорации были в курсе проблемы, однако не сообщали о ней в соответствующие надзорные органы и не информировали об этом общественность.
В 2020 году J&J прекратила продажу Johnson's Baby в США и Канаде, в том числе ссылаясь на давление в связи с многочисленными исками, которые корпорация называет неправомерными. В 2023 году J&J объявила, что снимет с производства детскую присыпку на основе талька и заменит ее присыпкой из кукурузного крахмала.