Тадқиқот: AҚШда ёшлар орасида ошқозон-ичак саратони билан касалланиш кўпаймоқда
2010 ва 2019 йиллар оралиғида Қўшма Штатларда саратон ташхиси даражаси 100 000 кишига 100 дан 103 гача кўтарилди, энг муҳим ўзгаришлар 30 ёшдан 39 ёшгача бўлган одамлар гуруҳида кузатилди.
Тадқиқот натижалари AMA Network Open журналида чоп этилган. Тадқиқот муаллифлари тўққиз йил давомида саратон касаллигига чалинган 50 ёшгача бўлган 560 мингдан ортиқ одамнинг маълумотларини ўрганишди.
Тадқиқотга кўра, кўкрак бези саратони 50 ёшгача бўлган одамларда саратоннинг кенг тарқалган тури бўлиб қолмоқда. Шунингдек, ошқозон-ичак тракти саратонининг турлари орасида энг сезиларли ўсиш кузатилган. Ошқозон-ичак саратони, жумладан, йўғон ичак саратони, аппендикс саратони ва бошқа турлари билан касалланганлар сони 15 фоизга ошди.
Бундан ташқари, 2010-2019 йилларда онкологик касалликлар аёлларда кўпроқ аниқлангани, эркаклар ўртасида касалланиш 5 фоизга камайгани маълум бўлди. Маълумотларни ирқи ва этник келиб чиқиши бўйича таҳлил қилган тадқиқотчилар Осиё, Тинч океани, испан, америкалик ҳиндлар ёки Aлясканинг тубжой аҳолиси орасида саратон касаллиги кўпайиб бораётганини аниқладилар.
Ёшлар ўртасида саратон касаллигининг кўпайиши сабаблари ноаниқ, аммо мумкин бўлган шартлар - семириш, спиртли ичимликларни истеъмол қилиш, чекиш, уйқунинг етишмаслиги ёки сифати ёмонлиги, ҳаракатсиз турмуш тарзи, атроф-муҳитнинг кансерогенлар билан ифлосланиши.
Лойиҳа билан танишган онколог Пол Оберштейн "Aгар биз бу хавфга нима сабаб бўлаётганини тушунмасак ва уни ўзгартириш учун бирор нарса қила олмасак, вақт ўтиши билан бу тобора жиддий муаммога айланишидан қўрқаман", -дедиThe Washington Post нашрига берган интервьюсида.

Исследование: в США растет заболеваемость раком ЖКТ среди молодых людей
В период с 2010 по 2019 год частота диагностирования рака в США выросла со 100 до 103 случаев на 100 тысяч человек, причем наиболее существенные изменения замечены в группе людей в возрасте от 30 до 39 лет.
К такому выводу пришли автор опубликованного в журнале JAMA Network Open исследования. Они изучили данные свыше 560 тысяч человек в возрасте до 50 лет, которым поставили онкологический диагноз в течение девятилетнего анализируемого периода.
При этом, согласно исследованию, рак молочной железы оставался наиболее распространенным видом рака, поражающим лиц в возрасте до 50 лет, в то время как наиболее значительный рост наблюдался среди различных видов рака желудочно-кишечного тракта. Число больных раком ЖКТ, включающим рак толстой кишки, рак аппендикса и другие виды, выросло на 15%.
Кроме того, выяснилось, что онкологические заболевания в 2010-2019 годах чаще диагностировались у женщин, в то время как заболеваемость среди мужчин снизилась на 5%. Анализируя данные в зависимости от расовой и этнической принадлежности человека, исследователи обнаружили, что показатель заболеваемости раком растет среди людей азиатского, тихоокеанского, латиноамериканского происхождения, американских индейцев или коренных жителей Аляски. Уровень заболеваемости раком среди темнокожих снизился, а среди светлокожих остался на прежнем уровне.
Причины роста заболеваемости онкологическими заболеваниями среди молодых людей неясны, но возможными предпосылками являются ожирение, злоупотребление алкоголем, курение, недостаток или низкое качество сна, малоподвижный образ жизни, а также загрязнение окружающей среды канцерогенами. По словам врача-онколога Пола Оберштейна, ознакомившегося с проектом, поиск причины роста заболеваемости среди молодых людей необходимо начать немедленно.
«Если мы не поймем, что вызывает этот риск, и не сможем что-то сделать для его изменения, то, боюсь, со временем это станет все более серьезной проблемой», – сообщил он газете The Washington Post.