Россия Соғлиқни сақлаш вазирлиги таркибида ибупрофен бўлган дори воситаларини қўллаш бўйича йўриқномани янгилаш зарур деб ҳисоблайди. Aгентлик ишлаб чиқарувчиларга янги хавфларни кўрсатувчи фойдаланиш кўрсатмаларига ўзгартиришлар киритишни тавсия қилди. Мутахассисларнинг таъкидлашича, бу реакциялар, камдан-кам ҳолларда учрасада, хавфлидир, шунинг учун бундай дори-дармонларни эҳтиёткорлик билан ишлатиш керак.
Хат Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Дори воситаларининг давлат реестри веб-сайтида эълон қилинган. Ҳужжатда ибупрофенни ўз ичига олган дори воситаларидан ташқи ва тизимли фойдаланиш учун тиббий кўрсатмаларни янгилаш зарурлиги ҳақида сўз боради.
Ибупрофен - стероид бўлмаган яллиғланишга қарши дори. Турли хил оғриқлар, тана ҳароратини пасайтириш, бўғимлар ва умуртқа поғонасининг яллиғланиш касалликлари учун ишлатилади. Ҳозирги вақтда Дори воситаларининг давлат реестри 100 дан ортиқ ибупрофенли дори воситаларини рўйхатдан ўтказган, улар орасида ташқи фойдаланиш учун гел, суспензиялар, гранулалар, кукунлар, таблеткалар ва оғиз орқали юбориш учун капсулалар, ректал шамлар ва томир ичига юбориш учун концентратланган эритма мавжуд.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташқи фойдаланиш учун дори-дармонлар бўйича кўрсатмалар жиддий тери реакцияларини ривожланиш хавфи ҳақида маълумот билан тўлдирилиши керак, деб ҳисоблайди. Препаратнинг умумий хусусиятларининг "Ён таъсирлар" ва ўрам варақасидаги “Мумкин бўлган салбий реакциялар” бўлимига янги маълумотларни киритишни тавсия қилади. Вазирлик Росздравнадзор маълумотларига таянган.
RNC Pharma компаниясининг ривожланиш бўйича директори Николай Беспаловнинг фикрича, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг қарори глобал миқёсда ибупрофен ўз ичига олган дори воситаларининг айланишига таъсир қилмаслиги керак. “Биз баъзи дори воситаларидан фойдаланиш бўйича клиник тажриба тўплаганимиз сайин, уларнинг самарадорлиги ва хавфсизлиги бўйича янги маълумотлар табиий равишда пайдо бўлади. Шунга кўра, кўрсатмалардаги маълумотларни янгилаш керак, - дейди у. Ва қўшимчалар киритиш зарурати мутахассислар ва истеъмолчиларни айниқса, тегишли асоратларни ривожланиш хавфи бўлган беморларни огоҳлантириш истаги билан боғлиқ".
Скандинавия соғлиқни сақлаш марказининг бош шифокори, юқори тоифали кардиолог Наталя Гаврилова огоҳлантиради: стероид бўлмаган яллиғланишга қарши дориларни (НСAИД) кўп миқдорда ва шифокор рецептисиз қўллаш жиддий бузилишларга, шу жумладан ошқозон-ичак трактининг жиддий шикастланишига олиб келиши мумкин. НСAИДларни назоратсиз қўллаш гематопоэтик тизимга таъсир қилади. Бундан ташқари, жиддий аллергик реакцияга олиб келиши мумкин, шу жумладан тери тошмаси ва Квинке шиши, Стивенс-Жонсон синдроми, токсик эпидермал некролиз (Лейелла синдроми), эозинофилия ва аллергик ринит -, деб рўйхат келтиради эксперт.
Бундан ташқари, ушбу гуруҳдаги дорилар бошқа дорилар билан ўзаро фаол таъсирга киришади. Бундай дориларни, шу жумладан ибупрофенни ўзича қабул қилиш дориларнинг таъсирини кучайтириши ёки сусайтириши мумкин. Хусусан, оғир жигар ва буйрак касалликлари бор беморлар препаратни ҳатто ташқи фойдаланиш учун ҳам қўллаши мумкин эмас. Ҳомиладор ва болалар учун ҳам қарши кўрсатмалар мавжуд. Препаратни кекса беморларда, айниқса бирга келадиган патологиялар билан оғриган беморларда эҳтиёткорлик билан қўллаш керак.

Ибупрофену расширили список побочек
Минздрав России считает необходимым обновить инструкции по применению препаратов с ибупрофеном. Ведомство рекомендовало производителям внести изменения в инструкции по применению, указав на новые риски. Эксперты отмечают, что эти реакции хоть и редкие, но опасные, поэтому подобные лекарства следует применять с осторожностью.
Об это говорится в письме Минздрава РФ, опубликованное на сайте Государственного реестра лекарственных средств (ГРЛС). В документе говорится о необходимости обновить инструкции по медицинскому применению препаратов для наружного и системного применения, которые содержат ибупрофен.
Ибупрофен относится к нестероидным противовоспалительным средствам. Его применяют при болях различного происхождения, для снижения температуры, при воспалительных заболеваниях суставов и позвоночника. Сейчас в ГРЛС зарегистрировано более 100 препаратов с ибупрофеном, включая гель для наружного применения, суспензии, гранулы, порошок, таблетки и капсулы для перорального приема, ректальные суппозитории и концентрат раствора для внутривенных инфузий.
Минздрав считает, что инструкции препаратов для наружного применения необходимо дополнить информацией о рисках развития тяжелых кожных реакций. Новую информацию Минздрав рекомендует добавить в разделы «Нежелательные реакции» общей характеристики лекарственного препарата и «Возможные нежелательные реакции» листка-вкладыша. При этом министерство сослалось на данные Росздравнадзора.
«В ходе дальнейшего рассмотрения данного сигнала и анализа медицинской литературы было принято решение о направлении данной информации в Минздрав России для внесения обозначенной информации в общую характеристику лекарственных препаратов ибупрофена и инструкции по медицинскому применению указанных лекарственных препаратов»,— рассказали пресс-службе Росздравнадзора.
Директор по развитию компании RNC Pharma Николай Беспалов считает, что решение Минздрава не должно глобально повлиять на обращение препаратов, содержащих ибупрофен. «В ходе накопления клинического опыта применения тех или иных препаратов, естественно, появляются новые данные по их эффективности и безопасности. Соответственно, возникает необходимость актуализации сведений в инструкциях,— говорит он.— В данном случае речь идет о сравнительно редких реакциях. И необходимость внесения дополнений скорее продиктована стремлением предупредить специалистов и потребителей о возможности развития конкретных состояний. Особенно в отношении пациентов, имеющих сопутствующие риски развития соответствующих осложнений».
Главный врач Скандинавского центра здоровья, врач-кардиолог высшей категории Наталья Гаврилова предупреждает: употребление нестероидных противовоспалительных средств (НПВС) в большом количестве и без назначения врача может привести к значимым нарушениям, включая тяжелые поражения желудочно-кишечного тракта. «Бесконтрольный прием НПВС влияет на систему кроветворения. Также он может вызвать выраженные аллергические реакции, включая кожную сыпь и отек Квинке, многоформную экссудативную эритему (в том числе синдром Стивенса—Джонсона), токсический эпидермальный некролиз (синдром Лайелла), эозинофилию и аллергический ринит,— перечисляет эксперт.— Также препараты данной группы активно вступают во взаимодействие с другими лекарствами. И самостоятельное назначение таких средств, включая ибупрофен, может усиливать или ослаблять действие препаратов».
Госпожа Гаврилова добавляет, что ибупрофен для наружного применения обладает менее выраженными системными эффектами и действует более локально. Однако длительное бесконтрольное применение при самостоятельном назначении может приводить к более серьезным нежелательным реакциям.
«В частности, выраженные заболевания печени и почек могут быть противопоказанием даже для наружного применения препарата,— говорит она.— Беременность и детский возраст также являются противопоказанием; с осторожностью препарат должен использоваться у пожилых пациентов, особенно страдающих сопутствующей патологией».