Ҳиндистоннинг Riemann Labs лабораторияси заҳарли йўтал сироплари савдосига алоқадорлиги сабабли ёпилди
Ҳиндистон ҳукумати бошқа фарм маҳсулотлари қатори йўтал сиропларини ишлаб чиқарадиган ва экспорт қиладиган Riemann Labs фармацевтика компаниясини тўхтатишни буюрди, деб хабар бермоқда Reuters. Бу заҳарли сироплар туфайли юзлаб болаларнинг ўлимига оид тергов доирасида мамлакатда санксия қўйилган олтинчи компаниядир.
Компания томонидан Камерунга Naturcold савдо белгиси остида йўтал ва шамоллаш сироплари экспорт қилинган. Ўтган ой Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Naturcoldнинг камида битта партиясида ўша мамлакатда болаларни ўлдириши мумкин бўлган жуда юқори даражадаги заҳарли бирикма борлиги аниқланганини айтди.
Riemann Labs раҳбарлари бўлиб ўтган ҳодисалар тўғрисида хабари бўлмаган, деб такидланади манбада. Журналистлар томонидан компания вакилларидан уларнинг маҳсулоти бўлиб ўтган фожеага алоқаси борлиги тўғрисида ҳеч қандай маълумот ололмадилар.
Маълумки, Naturcoldнинг сўнгги партияси 2022 йил март ойида Riemann Labs томонидан чиқарилган ва шундан сўнг йўталга қарши воситани ишлаб чиқариш ҳуқуқи Буюк Британияда рўйхатдан ўтган Fraken International компаниясига ўтган. Бироқ, Буюк Британия расмийлари мамлакатда бундай компания йўқлигини айтиб, бу маълумотларни тасдиқламаган.
Камерун аҳолисидан ташқари, Гамбия, Индонезия ва Ўзбекистондаги оилалар ҳинд сиропларидан зарар кўрган. Ўлганларнинг аниқ сони номаълум, оммавий ахборот воситалари камида 300 кишининг ўлганини хабар қилмоқда. Aввалроқ Ҳиндистон яна учта компаниянинг (Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma) ишлаб чиқариш лицензияларини тўхтатиб қўйган, шунингдек, Maiden Pharmaceuticals ва Marion Biotech фаолиятини тақиқлаган эди.

Деятельность индийской Riemann Labs прекращена из-за причастности к продаже токсичных сиропов от кашля
Правительство Индии распорядилось прекратить деятельность фармацевтической компании Riemann Labs, которая в том числе производила и экспортировала сиропы от кашля, сообщает Reuters. Это шестая компания в стране, подвергшаяся санкциям на фоне расследования дела о гибели сотен детей из-за токсичных сиропов.
Речь идет о сиропе от кашля и простуды, экспортируемом компанией в Камерун под торговой маркой Naturcold. В прошлом месяце Всемирная организация здравоохранения заявила, что по крайней мере одна из партий Naturcold показала наличие чрезвычайно высокого содержания токсичного компонента, который мог стать причиной смерти детей в этой стране.
При этом руководство Riemann Labs оказалось не в курсе произошедшего, уточняется в источнике. Журналистам не удалось выяснить у представителей компании какие-либо детали о причастности ее продукции к трагедии.
Известно только то, что последняя партия Naturcold была выпущена Riemann Labs в марте 2022 года, а после этого права на производство средства от кашля были переданы компании Fraken International, зарегистрированной в Великобритании. Однако власти Соединенного Королевства не подтвердили эти данные, заявив, что такой компании в стране нет.
Помимо населения Камеруна, из-за индийских сиропов пострадали семьи в Гамбии, Индонезии и Узбекистане. Точное количество погибших неизвестно, СМИ сообщают о не менее 300 случаях смерти. Ранее Индия приостановила действие лицензий на производство еще трех компаний (Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma), а также запретила деятельность Maiden Pharmaceuticals и Marion Biotech.