Кариесни бошланғич босқичда даволовчи гель яратилди
Кариес — дунёда энг кенг тарқалган касаллик. Бу муаммога сайёрамиз аҳолисининг 95-98 фоизи тўқнаш келиши статистик таҳлилларда ўз ифодасини топган.
Шунга қарамай, болалар ва ҳатто катталар орасида ҳам кучли оғриқлар безовта қилмагунича стоматолог қабулига боришни пайсалга солувчилар кўп. Ваҳоланки, уни эрта босқичда даволаш ва олдини олиш мумкин.
Россиянинг Омск давлат тиббиёт университети олимлари бу борада изланишлар олиб бориб, ажойиб натижага эришди: кариеснинг олдини олувчи ва даволовчи қулай ҳамда самарали восита яратилди.
Гель кўринишидаги ушбу препарат ҳатто касалликнинг бошланиш даври, яъни тишларда доғлар ҳосил бўлиш босқичда ҳам яхши натижа беради. Шу тариқа кариес ривожланишига барҳам берса бўлади.
Яратилган махсус суртма фторид, кальций ва фосфордан таркиб топган бўлиб, эмаль деворларини мустаҳкамлаш ҳамда тишларни зарур минераллар билан таъминлашга хизмат қилади. Муҳими, ундан уй шароитида фойдаланиш жуда қулай.
Даволаниш курси 2-3 ҳафтани ташкил этади. Муолажани йил давомида икки марта такрорлаш кифоя. Шу аснода тишлар ўн икки ой давомидан кариесдан ишончли ҳимояланади.
Ҳозир тадқиқотчилар 10 та гель композицияси учун патент олишга муваффақ бўлди. Ҳадемай улар сони яна биттага кўпайиши кутиляпти.

Гели от кариеса разработали российские ученые
Кариес – самое распространенное заболевание в мире. Статистика показывает, что с этой проблемой сталкивается 95-98 процентов населения планеты.
Однако есть немало детей и даже взрослых, которые откладывают поход к стоматологу до тех пор, пока их не начнет беспокоит сильная боль. Однако кариес можно лечить и предотвращать на ранней стадии.
Ученые Омского государственного медицинского университета разработали гели, предотвращающие развитие кариеса. Средства также помогают при гиперчувствительности эмали и в случае негативных последствий отбеливания зубов.
Линейка гелевых средств насчитывает 10 композиций, в разработке – 11-й препарат. Ученые отметили, что это не обычные зубные пасты. Гели являются лечебным средством, которое назначается врачом в зависимости от возраста и состояния зубов пациента.
Лечение проводится курсами продолжительностью 2-3 недели два раза в год. Этого достаточно, чтобы поддерживать необходимый уровень минерального обмена в полости рта. Ученые отметили, что другие средства не обладают таким пролонгированным действием – эффект от них держится не более двух недель.
Гели способны не только предотвратить кариес, но и остановить уже начавшееся заболевание на ранней стадии. Они также восстанавливают блеск эмали после отбеливания.