Гастроэнтеролог диареяда ёрдам берувчи халқона воситаларни санаб ўтди
Диарея ҳолатларида, агар дори-дармонларни қабул қилишнинг иложи бўлмаса, симптомларни мунтазам озиқ-овқат ва сув билан бартараф этишингиз мумкин. Гастроэнтерологнинг фикрича, энг яхши тавсия кўп суюқлик ичишдир. Кунига икки литрдан икки ярим литргача сув ичиш керак, деб хабар беради “мир24”га.
Диареяда, шифокор биринчи соатларда овқатланишдан бош тортишни маслаҳат беради, сўнгра аста-секин бульон ва ширин чойни рационга киритиш мумкин. Бу вақтда сут маҳсулотлари, янги сабзавотлар ва мевалардан воз кечиш керак.
Дори-дармонлар мавжуд бўлса, гастроэнтеролог сувда эрийдиган кукун шаклидаги сув-туз балансини тиклаш учун препаратни қабул қилишни тавсия қилади.

Народные средства при отравлении перечислила гастроэнтеролог
В случае отравления, если нет возможности принять лекарства, можно облегчить симптомы при помощи обычных продуктов и воды. По словам врача-гастроэнтеролога Калимат Багатовой, лучшая рекомендация – обильное питье. За день нужно выпить от двух до двух с половиной литров воды, сообщает мир24.
При отравлении медик советует отказаться от еды в первые часы, а затем постепенно вводить в рацион бульон, сладкий чай. Следует воздержаться от молочных продуктов, свежих овощей и фруктов.
Если медикаменты доступны, то гастроэнтеролог рекомендует принимать препарат для восстановления водно-солевого баланса в виде порошка, который растворяется в воде.