ЖССТ маълумотларига кўра, кўплаб мамлакатларда ўсмирлар орасида электрон сигаретлардан фойдаланиш даражаси катталарга қараганда юқори.
Тиббиёт фанлари доктори, пулмонология профессори Заурбек Айсанов таъкидлашича, сўнгги йилларда жуда кенг тарқалган ва турли номларга эга бўлган барча қурилмалар (электрон сигареталар, вейплар, тамакини қиздириш тизимлари) никотин етказиб бериш мосламалари сифатида белгиланиши мумкин. Улар технологик хусусиятлар ва моддаларни етказиб беришнинг физик тамойиллари бўйича фарқланади, аммо организмга таъсир қилишнинг умумий патологик механизмларига эга.
Вейп буғини тортаётганда ўпкага турли хил кимёвий моддалар киради, бу нафас йўлларининг яллиғланишига олиб келади ва астмани келтириб чиқаради, деб таъкидлади.
“Вейплар таркибида пропилен гликол ва ўсимлик глицерини мавжуд бўлиб, улар қиздирилганда қуруқлик ва тирнаш хусусияти келтириб чиқаради. Бу ўз навбатида, йўтал, томоқ оғриғи ва нафас йўлларининг сурункали яллиғланишига олиб келади, бу бронхиал астма ва сурункали бронхитни ривожланиш хавфини оширади. Одам электрон сигаретани чекаётганда қиздириш элементларидан буғга кирадиган қўрғошин, никел, хром каби оғир металларнинг микрозарраларини ҳам нафас олади. Бу ўпканинг яллиғланиши ва нафас олиш йўлларининг шикастланишига олиб келади ва сурункали ўпка касалликларига, жумладан, астмага олиб келади. Диацетил и ацетилпропионил каби хушбўй моддалар ҳаво йўлларининг эпителиясига зарар етказиши ва оксидловчи стрессга олиб келиши мумкин.
Тадқиқотлар шуни кўрсатадики, ҳатто вейп-эерозолидан қисқа муддатли фойдаланиш ҳам ўпкада яллиғланиш белгилари даражасини 116% га ошириши мумкин. Таъкидлаш жоизки, вейплар ва электрон сигаретларда қўлланиладиган аксарият суюқликларнинг таркиби тартибга солинмаган ва ўпка соғлиғига сезиларли таъсир кўрсатадиган бир қатор бошқа хавфли кимёвий моддаларни ўз ичига олиши мумкин”, — деди у.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, ёшликда сигарет чекиш алоҳида хавф ҳисобланади, чунки бу пайтда ўсмирларда нафас олиш тизими ҳали ҳам ривожланиш жараёнида бўлади. Электрон сигаретлар орқали кимёвий моддалардан нафас олиш ўпканинг нормал ўсиши ва ривожланишига халақит бериши мумкин, бу эса жиддий нафас олиш муаммоларига, жумладан, астмага олиб келиши мумкин.
Шу билан бирга, сигарет чекиш астма касаллигига чалинган ёшлар учун ўта хавфлидир, деди профессор.
“Aгар астматик электрон сигарет чекса, бу астматик хуружларнинг частотаси ва хуруж даражасини ошишига олиб келади. Вейп касалликларни назорат қилишни қийинлаштиради чунки у ўпканинг доимий яллиғлаб боради. Узоқ вақт давомида фойдаланиш эса ўпка функциясининг доимий ёмонлашишига олиб келиши мумкин.", деди шифокор.
Aлоҳида хавфли тоифа астмаси енгил бўлган ва бу касаллик борлигидан бехабар бўлган ёшлардир.
"Улар одатда кўкрак қафасидаги тиқилиш, енгил нафас қисиши ва хириллаш ҳиссини бошдан кечирадилар, айниқса спорт машғулотларидан кейин мунтазам равишда кучли йўталишади. Ўсмирлар бу аломатларга эътибор бермасликлари ва енгил астма билан яшашлари мумкин. Aммо мунтазам вейп чекиш бронхларнинг ҳолати аста-секин ёмонлашишига ва касалликни оғирлашишига олиб келади. Шунинг учун, ҳар қандай ҳолатда, электрон сигаретани чекишни тўхтатиш керак ва агар сизда юқорида тавсифланган аломатлардан бири ёки бир нечтаси бўлса, дарҳол пульмонолог, терапевт ёки аллергологга мурожаат қилишингиз керак.", деди Aйсанов.

Врач рассказал о риске развития астмы из-за курения вейпов
Согласно данным ВОЗ, во многих странах уровень использования электронных сигарет у подростков выше, чем у взрослых.
Как объяснил Доктор медицинских наук, профессор Заурбек Айсанов, все устройства, которые в последние годы стали чрезвычайно распространены и по-разному называются (электронные сигареты, вейпы, системы нагревания табака, боксмоды), можно обозначить как средства доставки никотина. Они различаются по технологическим характеристикам и физическим принципам, лежащим в основе доставки веществ, но имеют общие патологические механизмы воздействия на организм.
При вдыхании пара из вейпа в легкие попадают различные химические вещества, которые приводят к воспалению дыхательных путей, провоцируя астму, указал Айсанов.
«В вейпах содержатся пропиленгликоль и растительный глицерин, которые при нагревании вызывают ощущение сухости и раздражения. Это, в свою очередь, приводит к кашлю, першению в горле и хроническому воспалению дыхательных путей, что увеличивает риск развития бронхиальной астмы и хронического бронхита. При курении электронных сигарет человек также вдыхает микрочастицы тяжелых металлов, таких как свинец, никель, хром, которые попадают в пар из нагревательных элементов. Это вызывает воспаление легких и повреждение дыхательных путей и приводит к хроническим заболеваниям легких, включая астму. Ароматизаторы, такие как диацетил и ацетилпропионил, могут вызывать повреждение эпителия дыхательных путей и окислительный стресс. Исследования показывают, что даже кратковременное воздействие вейп-аэрозоля может увеличить уровень воспалительных маркеров в легких на 116%. Стоит отметить, что состав большинства жидкостей, которыми заправляют вейпы и электронные сигареты, не регламентирован и может содержать ряд других опасных химических веществ, которые существенно влияют на здоровье легких», — сказал он.
Особую опасность, по словам эксперта, представляет курение вейпов в молодом возрасте, так как у подростков дыхательная система всё еще находится в процессе развития. Вдыхание химических веществ из электронных сигарет может нарушить нормальный рост и развитие легких, что может привести к серьезным респираторным проблемам, в том числе и к бронхиальной астме.
При этом курение вейпов крайне опасно для молодых людей, у которых уже есть астма, заявил собеседник издания.
«Если астматик будет курить электронные сигареты, это однозначно приведет к усилению частоты и тяжести астматических приступов. Вейпинг затрудняет контроль заболевания, так как поддерживает постоянное воспаление легких. В перспективе это может привести к устойчивому ухудшению легочной функции», — сказал врач.
Отдельной категорией, как отметил профессор, являются молодые люди, у которых астма проходит в легкой форме, и они не подозревают о существовании у себя этой болезни.
«Обычно они испытывают чувство заложенности в груди, имеют легкую одышку и свистящее дыхание, регулярно кашляют и особенно сильно — после спортивных занятий. Подростки могут не обратить внимания на эти симптомы и жить с легкой формой бронхиальной астмы. Но при регулярном курении вейпов состояние бронхов будет постепенно ухудшаться, а само заболевание приобретать более тяжелую форму. Именно поэтому в любом случае необходимо отказаться от курения электронных сигарет, а при наличии одного или нескольких симптомов, описанных выше, следует незамедлительно обратиться к врачу: пульмонологу, терапевту или аллергологу», — заявил Айсанов.