“Соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–140-сон, 01.05.2023 й.) қабул қилинди.
Ўзбекистон ва “KfW” банки ўртасида “Рақамли соғлиқни сақлаш ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси учун 5 йиллик имтиёзли давр билан 12 йил муддатга 45 миллион евро миқдорида қарз битими ҳамда 5,5 миллион евро миқдорида грант битими имзоланган.
Қарорга кўра, Соғлиқни сақлаш вазирлиги лойиҳани ўз вақтида амалга ошириш ҳамда мувофиқлаштириш бўйича масъул ижро этувчи орган ҳисобланади.
Қарз маблағларини қайтариш республика бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
Қарорга мувофиқ, лойиҳани ўз вақтида ва самарали амалга ошириш учун Рақамли соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш лойиҳа офиси ташкил этилади.
Шунингдек, қарорга кўра:
- лойиҳа доирасида жорий этилаётган ахборот тизимларидан фойдаланиш бўйича лицензиялар учун тўловлар уларни жорий этиш харажатлари таркибига киритилади ҳамда улар ахборот тизими амалиётга тўлиқ жорий этилгандан сўнг камида 5 йил мобайнида амал қилади;
- лойиҳани амалга ошириш жараёнида иқтисод қилинган маблағлар устувор равишда бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари фаолиятини рақамлаштириш ҳамда компьютер техникаси воситаларини харид қилишга йўналтирилади.
Қарор билан 2023–2025 йилларда соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш бўйича чора-тадбирлар режаси тасдиқланди.
Чора-тадбирлар режасида, жумладан, қуйидагилар назарда тутилган:
➖ “Электрон рецепт” (реимбурсация) тизимини жорий этиш;
➖ Санаторийларга йўлланма олиш, навбатни кузатиш ва мавжуд бўш ўринларни кўриш имкониятини берадиган “Электрон санаторий” платформасини ишлаб чиқиш;
➖Онкологик касалликларга чалинган беморларнинг электрон рўйхатини юритишга мўлжалланган “Cancer-регистр” ахборот тизимини жорий этиш;
➖Она ва бола саломатлиги паспортининг электрон тизимини яратиш;
➖Ягона портал орқали вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик варақалари маълумотномаларини олиш имкониятини яратиш.

В Узбекистане появится система электронных рецептов на лекарства
Шавкат Мирзиёев подписал постановление о цифровизации системы здравоохранения Узбекистана, сообщает канал правовой информации Минюста.
Документом утверждается план действий по внедрению цифровых решений в сферу медицинских услуг до 2025 года. В их число входит внедрение системы «Электронный рецепт».
При помощи данной системы будет организована схема реимбурсации — возмещения части стоимости препаратов с целью обеспечения их доступности для населения.
Кроме того, в плане действий обозначены:
• создание системы «Электронный санаторий» для оформления путёвок и получения сведений об очередях и свободных местах;
• внедрение «Cancer-регистра» — электронного списка онкологических пациентов;
• запуск электронного паспорта здоровья матери и ребёнка;
• добавление на ЕПИГУ функции оформления справок о временной нетрудоспособности («больничных»).
На поддержку проведения реформ привлекается финансовый пакет от немецкого банка KfW. Представители финансового учреждения и Минздрава подписали соответствующее соглашение в августе 2022 года.
Основную часть пакета составляет кредит на 45 млн евро, предоставляемый на 12 лет с 5-летним льготным периодом. Также KfW предоставит 5,5 млн евро на грантовой основе.
Платежи за лицензии на ПО, используемое в новых информационных системах, войдут в расходы на их внедрение.
Сэкономленные при реализации проекта средства будут направляться на обеспечение медицинских учреждений компьютерами и цифровизацию их работы.