Президент фармони (ПФ–140, 15.08.2023 й) билан айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилди
Шунга кўра:
♦ 2024 йил 1 январдан алоҳида давлатлардан олиб кириладиган маҳсулотларнинг мувофиқлигини мажбурий баҳолашдан озод этиш тартиби бекор қилинади;
♦ 2024 йил 1 январдан импорт товарларни давлат тилида маркировка қилиш тартибига ўзгартириш киритилади;
♦ 2025 йил 1 январдан дори воситаларини ва тиббиёт буюмларини импорт қилишда божхона қийматининг 1,2 фоизи миқдорида божхона расмийлаштируви учун йиғим бекор қилинади.
Шунингдек, қуйидагиларни назарда тутувчи таклифлар ишлаб чиқилади:
♦ 2023 йил 1 октябргача товарларни импорт қилиш учун лицензия бериш жараёнини автоматлаштириш (рақамлаштириш) бўйича;
♦ 2024 йил 1 январгача транспорт харажатларини компенсация қилиш учун субсидия бериш тизимини Жаҳон савдо ташкилоти талабларига мослаштириш бўйича;
♦ 2023 йил 1 ноябргача товарларни “экспорт” ва “импорт” божхона режимларига расмийлаштириш учун ундириладиган божхона йиғимлари ставкаларини Жаҳон савдо ташкилоти талабларига мувофиқ бирхиллаштириш бўйича.

Отменен сбор за таможенное оформление ввоза лекарственных средств и предметов медицинского назначения
Указом Президента № УП-140 от 15.08.2023 года внесены изменения в некоторые нормативно-правовые документы.
В соответствии с документом:
♦ с 1 января 2024 года отменяется процедура освобождения продукции, импортируемой из отдельных стран, от обязательной оценки соответствия;
♦ с 1 января 2024 года будут внесены изменения в порядок маркировки ввозимых товаров на государственном языке;
♦ с 1 января 2025 года отменяется сбор за таможенное оформление в размере 1,2% от таможенной стоимости при ввозе лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Кроме того, будут разработаны следующие предложения:
♦ об автоматизации (оцифровке) процесса оформления лицензии на ввоз товаров - до 1 октября 2023 года;
♦ об адаптации системы субсидирования компенсации транспортных расходов к требованиям Всемирной торговой организации - до 1 января 2024 года;
♦ об унификации до 1 ноября 2023 года ставок таможенных сборов, взимаемых за оформление товаров под таможенные режимы «экспорт» и «импорт», с требованиями Всемирной торговой организации.