2024 йилда пойтахтимизда давлат тиббий суғурта механизмлари жорий этилади. Эътиборлиси, бу аҳоли томонидан тўланаётган умумий солиқлар ҳисобидан бўлади ва одамлардан қўшимча бадаллар ундирилмайди.
Тиббий суғурта доирасида:
- давлат томонидан аҳолига бепул кўрсатиладиган тиббий хизматлар ва дори воситаларининг кафолатланган пакети жорий этилади;
- беморларни ўзлари бириктирилган оилавий шифокорлар орқали тор соҳа мутахассисларига ёки шифохоналарга йўллаш тизими ташкил қилинади. Бунда ушбу тартибга риоя қилинган ҳолдагина бепул тиббий хизматлар кўрсатилади;
- аҳолига кафолатланган пакет доирасида энг кўп учрайдиган касалликлар бўйича дори воситалари электрон рецепт асосида дорихоналар орқали бепул берилади.

До конца года будут запущены системы «Электронная поликлиника» и «Электронная больница»
В 2024 году в столице будут внедрены механизмы государственного медицинского страхования. При этом система будет финансироваться за счет общих налогов, уплачиваемых гражданами, дополнительных сборов с населения взиматься не будет.
В рамках медицинского страхования:
- будет введен гарантированный пакет оказываемых государством бесплатных медицинских услуг и лекарственных средств;
- будет организована система направления пациентов к специалистам узкого профиля или в больницы через закрепленных семейных врачей. Бесплатные медицинские услуги будут предоставляться только при соблюдении данного порядка;
- лекарства в рамках гарантированного пакета будут бесплатно предоставляться населению через аптеки на основании электронного рецепта для лечения наиболее распространенных заболеваний.