ChatGPT дорилар билан боғлиқ саволларга жавоб беришдан бош тортди
Лонг-Aйленд университети (AҚШ) мутахассислари ChatGPT чатботининг бепул версиясида дори воситалари билан боғлиқ нотўғри маълумотлар берилганлигини аниқлади. Тадқиқот ташкилот сайтида чоп этилди.
Тажриба давомида олимлар дастурга тиббий мавзуларга оид 45 та савол беришди. Чатбот улардан 11 тасига бевосита жавоб беришдан бош тортди,10 та саволга аниқ бўлмаган жавобларни берган ва 12 та саволга нотўғри жавоб берган. Ҳар бир савол учун тадқиқотчилар манба сўрашди: ChatGPT фақат 8 та жавобга ҳаволаларни тақдим этди, лекин уларнингҳеч бири мавжуд эмас эди.
Шундай қилиб, тадқиқот муаллифлари чатботдан COVID-19 учун вирусга қарши дори паксловид ва қон босимини пасайтирувчи верапамил препарати бир-бири билан ўзаро таъсир қиладими ёки йўқлигини сўради. Бот, дорилар ўртасида ҳеч қандай ўзаро таъсир йўқлигини айтди, гарчи аслида уларни биргаликда қўллаш қон босимининг ҳаддан ташқари пасайишига олиб келиши мумкин.
Муайян препаратнинг дозасини аниқлаш сўралганда, ChatGPT жиддий хатога йўл қўйди: чатбот дозани микрограмлар ўрнига миллиграммларда кўрсатди. "Ботдан ёрдам сўраган ҳар қандай тиббиёт ходими белгиланганидан 1000 баравар кам доза олади."деди тадқиқот муаллифи Сара Гроссман.
Материалда айтилишича, олимлар чатботнинг 2021-йил сентабр ойидан кечиктирмай юклаб олинган ва қайта ишланган маълумотларга кириш учун бепул версиясидан фойдаланган. Мутахассисларнинг хулосасига кўра, ушбу воситанинг пулли версияси аниқроқ жавоб беради.
Аввалроқ, сунъий интеллект иловаси юрак етишмовчилиги касаллигини у содир бўлишидан олдин аниқлай олди

Специалисты Университета Лонг-Айленд (США) выяснили, что бесплатная версия чат-бота ChatGPT предоставляет неверные данные, связанные с медицинскими препаратами. Исследование было опубликовано на сайте организации.
В ходе эксперимента ученые задали программе 45 вопросов, касающиеся медицинской тематики. Чат-бот отказался отвечать напрямую на 11 из них, дал неточные ответы на 10 и ответил неправильно на 12 вопросов. По каждому вопросу исследователи попросили предоставить источник: ChatGPT подкрепил ссылками только 8 ответов, причем все они были несуществующими.
Так, авторы исследования спросили чат-бота о том, будут ли взаимодействовать друг с другом противовирусное лекарство от COVID-19 паксловид и снижающий артериальное давление препарат верапамил. Бот ответил, что взаимодействия между лекарственными средствами нет, хотя на самом деле их совместное применение может привести к чрезмерному снижению артериального давления.
На вопрос о подборе дозы определенного препарата ChatGPT сделал серьезную ошибку: чат-бот отобразил дозу в миллиграммах вместо микрограммов. «Любой медицинский работник, который попросит помощи у бота, получит дозу, которая в 1000 раз меньше, чем должна быть», — заявила автор исследования Сара Гроссман.
В материале говорится, что ученые использовали бесплатную версию чат-бота, которая обращается к данным, загруженным и обработанным не позднее сентября 2021 года. Специалисты заключили, что платная версия инструмента, вероятно, дает более точные ответы.