Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасининг асосий фаолият йўналишларидан бири бу – реклама бозорини тартибга солишдан иборат.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси ўринбосари Асадулла Қаюмов иштирокида брифинг ташкил этилди.
Унда соҳага оид маълумотлар тақдим этилди. Қайд этилишича, назорат ва профилактика тадбирлари ўтган йилларга нисбатан оширилиши ҳисобига, ҳуқуқбузарликлар сони ва даражасини камайтиришга эришилмоқда. Жумладан, оммавий ахборот воситалари, интернет ва ижтимоий тармоқларда, ташқи реклама воситаларида жойлаштирилган (тарқатилган) рекламаларнинг қонунчилик ҳужжатларига мослиги юзасидан жами 24 мингдан ортиқ ўрганишлар ўтказилди.
Сўнгги йилларда оммалашиб бораётган ахборот алмашиш ва тарқатиш манбаи ҳисобланган ижтимоий тармоқларда 4 минг 500 дан ортиқ рекламалар юзасидан ўрганишлар ўтказилган, шундан (Facebook – 144 та, Instagram – 344 та, Telegram – 4 минг 108 та) қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган ва бартараф этилган. Истеъмолчиларнинг номуайян доираси ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида овқатга қўшиладиган биологик фаол қўшимчаларнинг ва озиқ-овқат қўшимчалари рекламасини назорат қилиш бўйича Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Маълумки, реклама фаолияти Ўзбекистон Республикасининг “Реклама тўғрисида”ги қонуни ва бошқа (10 га яқин) норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан тартибга солинади. Қўмита реклама бозорини тартибга солишни нафақат назорат функциялари орқали, балки тушунтириш ва профилактика ўтказиш, қонунбузилиш ҳолатларининг олдини олиш ва тезкор бартараф этиш чораларини кўриш йўли билан амалга оширишга кўпроқ эътибор қаратган.
Қўмита томонидан биологик фаол қўшимчалар, малҳамлар, суртмалар, бальзамлар, дамламалар, шифобахш ва маъданли сувларнинг рекламасида қайд этилган хусусияти юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлигидан 150 дан ортиқ ҳолат бўйича эскперт хулосаси олиниб, 103 та ҳолат бўйича камчиликлар бартараф этилган.
Шунингдек, рекламага оид қонунбузилишларга нисбатан тезкор чоралар кўриш мақсадида букмекерлик хизматларига оид рекламани тарғиб қилувчи сайтларга киришни блоклаш чоралари кўрилмоқда. Олиб борилган ишлар натижасида букмекерлик хизматларини тарғиб қилувчи 92 та веб-сайтни блоклаш бўйича АОКАга таклифлар киритилган бўлиб, шундан 27 та сайт блокланган.
Ижтимоий тармоқларда эстрада юлдузлари, спортчилар ва блогерлар томонидан тотализаторлар ва букмекерлик хизматларини реклама қилиш ҳолатлари бўйича ички ишлар органларига 11та тегишли мазмундаги хат тақдим этилган.
Мутахассисга кўра, қўмита тегишли масъул идоралар билан биргаликда республикамизда мавжуд ташқи реклама объектларидаги рекламаларнинг давлат тили қоидаларига мослигини ўрганиш юзасидан жами 9 мингдан ортиқ мониторинг ўтказган. Шундан, 3 мингдан ортиқ (35 фоиз) рекламалар давлат тили қоидаларига мувофиқ эмаслиги аниқланган ва уларни тезкор бартараф этиш чоралари кўрилган.

Было изучено более 4500 рекламных объявлений в социальных сетях
Одним из основных направлений деятельности Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей является регулирование рекламного рынка.
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием заместителя председателя Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Асадуллы Каюмова.
Он предоставил актуальную информацию о деятельности комитета. Отмечается, что за счет усиления контрольно-профилактических мер по сравнению с предыдущими годами снижается количество и уровень правонарушений. В частности, всего проведено более 24 тысяч исследований по вопросам совместимости рекламы, размещаемой (распространяемой) в средствах массовой информации, Интернете и социальных сетях, носителях наружной рекламы с нормативными документами.
Исследовано более 4500 рекламных объявлений в социальных сетях, которые в последние годы стали основным источником обмена и распространения информации. Выявлены и устранены нарушения законодательства (Facebook - 144, Instagram - 344, Telegram - 4108). В целях защиты прав ограниченного круга потребителей налажено сотрудничество с Министерством здравоохранения по контролю за рекламой БАДов и пищевых добавок.
Известно, что рекламная деятельность регулируется Законом Республики Узбекистан «О рекламе» и другими нормативными документами (около 10). Комитет уделил больше внимания осуществлению регулирования рекламного рынка не только через контрольные функции, но и через разъяснение и предупреждение, принятие мер по их быстрому устранению.
Комитетом получены экспертные заключения по более чем 150 случаям от Минздрава относительно характеристик, указанных в рекламе биологически активных добавок, мазей, бальзамов, настоек, лечебных и минеральных вод. В 103 случаях недостатки устранены. Также принимаются меры по блокировке доступа к сайтам, продвигающим рекламу букмекерских услуг, с целью принятия оперативных мер против нарушений в сфере рекламы. По итогам работы в АИМК поступило предложение заблокировать 92 сайта, продвигающие букмекерские услуги, из них 27 заблокировано.
В органы внутренних дел направлено 11 писем соответствующего содержания по делам о рекламе тотализаторов и букмекерских услуг звездами эстрады, спортсменами и блогерами в социальных сетях.
По словам эксперта, комитетом совместно с соответствующими ответственными органами проведено в общей сложности более 9 тысяч проверок соответствия рекламы правилам государственного языка в объектах наружной рекламы в нашей республике. Из них более 3000 (35 процентов) рекламных объявлений были признаны несоответствующими требованиям государственного языка и приняты оперативные меры по их устранению.