Рақобат қўмитаси томонидан истеъмолчиларга республикамиз дорихоналарида тақдим этилаётган дори воситалари ва тиббий буюмларнинг сифати амалдаги талабларга қанчалик мувофиқлиги юзасидан ўрганиш ишлари олиб борилди.
Мазкур ўрганишларда 64 та дори воситалари ва тиббий буюмлар харид қилиниб, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказига синовдан ўтказиш учун тақдим этилди.
Ваколатли орган хулосасига кўра,
- 50 фоизида айланма йўллар билан кириб келган, яъни амалдаги талабларга номувофиқ дори воситалари аниқланган бўлиб, шундан:
- 19 та (30 фоизи) дори воситаси мувофиқлик сертификати расмийлаштирилмаганлиги,
- 13 та (20 фоизи) дори воситаси Давлат реестрига рўйхатга олинмаганлиги аниқланган.
Давлат реестрига рўйхатдан ўтмаган дори воситалари савдоси аниқланди:
Хусусан, Польшада ишлаб чиқарилган “Бисептол 480” серия рақами-80523 11.2025-дори воситаси Давлат реестрида рўйхатдан ўтмаган бўлса-да, Қашқадарё вилоятида “Aziya Universal Biznes” МЧЖ томонидан сотилгани маълум бўлди.
Шунингдек, «PLUS – OMAD FARM» МЧЖга тегишли дорихонада Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган “Фестал Н” таблеткаси ва бошқа рўйхатга олинмаган дори воситалари қуйидаги дорихоналарда ноқонуний равишда сотилган:
Жиззах вилоятида – “AKROMFARM” МЧЖ
Наманган вилоятида– “OYDIN MEGA FARM” МЧЖ
Навоий вилоятида– “XUJAI-JAXON GRAND”, “SAIDAKMAL PHARM” МЧЖ
Тошкент шаҳри – «LABZAK LIDER PHARM”, “NISHAN PHARM BUSINESS”, “SRI – PHARM” МЧЖ
Хоразм вилоятида– “URGANCH AZIZBEK SHIFO”, “DON BIOPHARM” МЧЖ
Сертификатсиз дори воситалари савдоси қайд этилди:
Қашқадарё, Наманган, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳридаги қатор дорихоналарда тиббий маҳсулотлар белгиланган тартибда мувофиқлик сертификати олмасдан савдога чиқарилгани аниқланди. Жумладан:
Қашқадарё вилоятида— “ZAYTUN FAIR TRADE”, “PLUS – OMAD FARM” МЧЖ
Наманган вилоятида— “PULS BIO PHARM” МЧЖ
Навоий вилоятида— “SAIDAKMAL PHARM” МЧЖ
Тошкент шаҳри — «City Pharm» МЧЖ (Олмазор тумани, Фаробий кўчаси 2-уй манзилидагиси) “LABZAK LIDER PHARM”, “NISHAN PHARM BUSINESS”, “SRI – PHARM” МЧЖ
Юқоридаги барча ҳолатлар бўйича тўпланган ҳужжатлар, белгиланган тартибда дорихоналар кесимида чора кўриш ва сифати кафолатланмаган дори воситаларини дорихоналардан йиғиштириб олиш учун Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизилиги марказига юборилди.

Был проведен контроль над качеством лекарственных средств
Комитет по конкуренции провел изучение качества лекарственных средств и изделий медицинского назначения, предоставляемых потребителям в аптеках республики, на соответствие действующим требованиям.
В ходе этих исследований было закуплено 64 лекарственных средства и изделия медицинского назначения, которые были представлены в Центр безопасности фармацевтической продукции для испытаний.
По заключению уполномоченного органа,
- В 50 процентах случаев выявлены лекарственные средства, поступившие окольными путями, то есть не соответствующие действующим требованиям, из них:
- 19 (30 процентов) лекарственных средств не оформлены сертификаты соответствия,
- 13 (20 процентов) лекарственных средств не зарегистрированы в Государственном реестре.
Выявлена торговля лекарственными средствами, не зарегистрированных в Государственном реестре:
В частности, выяснилось, что произведенное в Польше лекарственное средство «Бисептол 480» с серийным номером 80523 11.2025 не было зарегистрировано в Государственном реестре, но было продано ООО «Aziya Universal Biznes» в Кашкадарьинской области.
Также в аптеке, принадлежащей ООО «PLUS — OMAD FARM,» были незаконно проданы таблетки «Фестал Н» индийского производства и другие незарегистрированные лекарственные средства в следующих аптеках:
В Джизакской области — ООО «AKROMFARM»
В Наманганской области — ООО «OYDIN MEGA FARM»
В Навоийской области — «XO’JAI-JAXON GRAND,» ООО «SAIDAKMAL PHARM»
Город Ташкент — ООО «LABZAK LIDER PHARM,» «NISHAN PHARM BUSINESS,» «SRI — PHARM»
В Хорезмской области — «URGANCH AZIZBEK SHIFO,» ООО «DON BIOPHARM»
Зафиксирована торговля несертифицированными лекарственными средствами:
В ряде аптек Кашкадарьинской, Наманганской, Навоийской областей и города Ташкента выявлено, что медицинская продукция была выставлена на продажу без получения сертификата соответствия в установленном порядке.
Включая:
В Кашкадарьинской области — ООО «ZAYTUN FAIR TRADE,» «PLUS — OMAD FARM»
В Наманганской области — ООО «PULS BIO PHARM»
В Навоийской области — ООО «SAIDAKMAL PHARM»
Город Ташкент — ООО «City Pharm» (Алмазарский район, улица Фароби, дом 2) «LABZAK LIDER PHARM,» «NISHAN PHARM BUSINESS,» ООО «SRI — PHARM»
Собранные документы по всем вышеперечисленным случаям были направлены в Центр безопасности фармацевтической продукции для принятия мер в разрезе аптек в установленном порядке и изъятия из аптек лекарственных средств, качество которых не гарантировано.