Ўзбекистон аҳолисининг аксарияти коррупция ҳақида хабар беришга тайёр, аммо қўрқади — тадқиқот
БМТ Тараққиёт дастури Коррупцияга қарши кураш агентлиги, Корея Республикасининг Коррупцияга қарши кураш ва фуқаролик ҳуқуқлари бўйича комиссияси, БМТТДнинг Сеул сиёсат маркази ва Европа Иттифоқи билан ҳамкорликда Ўзбекистонда жамиятнинг коррупция ҳақида хабар беришга тайёрлигини баҳолашга қаратилган тадқиқот ўтказди.
Сўровда Ўзбекистоннинг 14 вилоятидан 503 нафар респондент иштирок этди.
коррупция, коррупцияга қарши курашиш агентлиги, бмттд
Тадқиқот натижаларига кўра, респондентлар асосан коррупцияни порахўрлик ва қариндош-уруғчилик деб тушунади. Респондентларнинг 50 фоиздан ортиғи мансабни суиистеъмол қилиш ва қариндош-уруғчиликни коррупция деб ҳисобласа, 40 фоиздан камроғи буни қимматбаҳо совғалар бериш билан боғлайди. Аксарият одамлар совғаларни коррупция деб эмас, балки миннатдорчилик белгиси деб тушунади.
Пора олиш (88,4%) ва пора бериш (68,4%) кўпчилик томонидан қораланади, аммо сифатли хизмат учун кичик совғалар норма сифатида қабул қилинади. Респондентларнинг 22,4 фоизи мажбурликдан пора бериш ҳолатини қораламайди.
Аёллар пора берувчиларга нисбатан, эркаклар эса пора олувчиларга нисбатан кечиримли.
Сўровнома иштирокчилари соғлиқни сақлаш (56,4 фоиз), таълим (айниқса, олий таълим — 39 фоиз) ва ҳокимликларни (25,6 фоиз) энг коррупциялашган соҳалар деб атаган.
Коррупция жиддий таъсир кўрсатувчи соҳалар: йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати (эркаклар — 27,2%, аёллар — 18,4%), ички ишлар органлари (эркаклар — 26,8%, аёллар — 18,8%), автомобиль йўллари (эркаклар — 21,6%, аёллар — 12,8%) ва қурилиш соҳаси (эркаклар — 23,6%, аёллар — 13,2%).
Қишлоқ аҳолиси шаҳар аҳолисига қараганда автойўлларни энг коррупциялашган соҳа сифатида кўрсатган — мос равишда 22,2% ва 12,8%.
Коррупцияга оид воқеаларга гувоҳ бўлганларнинг фақат бир нечтаси бу ҳақда коррупцияга қарши кураш идораларига хабар берган. Респондентларнинг 74,8 фоизи коррупция ҳолатлари ҳақида хабар беришга тайёр, шу жумладан, 82,2 фоизи бунинг учун порталлар ёки мобиль иловалардан фойдаланишга тайёр. Респондентларнинг 12 фоизи коррупция ҳақида хабар бериш ёмон деб ҳисоблайди.
Аёлларга (70,4%) нисбатан эркакларда (79,2%) коррупция ҳақида хабар беришга тайёрлик бироз юқорироқ. Шу билан бирга, аёллар (85,2%) коррупция ҳақида хабар бериш учун портал ёки мобил иловадан фойдаланишга кўпроқ тайёрлигини кўрсатган.
Одамлар коррупция ҳақида хабар бермаслигининг асосий сабаби ўзлари учун салбий оқибатлардан қўрқишдир — 48,6%. Яна бир сабаб: одамлар буни бефойда деб ҳисоблайди ва ҳеч ким бунга эътибор беришига ишонмайди (24,8%). Яна 20,4 фоизи қаерга мурожаат қилишни билмайди, 19,8 фоизи коррупциядан шахсий фойда олади. 13,8 фоизи миннатдорчилик белгиси сифатида пул ва совғаларни ихтиёрий равишда беришини, 7,4 фоизи эса бу ноқонуний ҳаракат эканини билмаслигини қайд этди.
Респондентларнинг фикрича, «суюнчи», «тўёна», «раҳмат» каби тушунчалар истисно тариқасида ўзида ҳурмат ва қўллаб-қувватлашни намоён қилади. Одамлар улар қийинчиликларни енгиб ўтишни осонлаштиришга ёрдам бериши учун «юракдан берилади», деб ҳисоблайди.
«Масалан, 10 миллион сўм жарима тўлаш керак бўлса, инспектор билан келишиб, 2 миллион тўлайсиз. Энди 10 миллион қаердаю, 2 миллион қаерда эканини ўйлаб кўринг», — деб жавоб берди тошкентлик респондентлардан бири.
Респондентларнинг 64 фоизи коррупцияга қарши курашда иштирок этаётган ҳокимият органларига ишонади, 28 фоизи уларга ишонмайди, 8 фоизи жавоб беришга қийналади.
Коррупцияга қарши кураш бўйича шаҳар аҳолисининг ОАВга (қишлоқ аҳолисининг 13,7 фоизига нисбатан 20,3 фоиз) ва блоггерларга (14,1 фоизга нисбатан 17,3 фоиз) ишончи бироз юқорироқ. Қишлоқ аҳолиси Коррупцияга қарши курашиш агентлигига кўпроқ ишонади (шаҳар аҳолисининг 15 фоизига нисбатан 21,4 фоиз).
Ногиронлиги бор шахслар коррупцияга қарши курашда энг кўп ишонадиган ташкилотлари қаторига Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, ОАВ ва блогерларни киритди.
Респондентларнинг 5 фоиздан камроғи ҳеч кимга ишонмаслигини айтди.
Ишончлилиги паст бўлган муассасалар сифатида маҳаллий муассасалар, жумладан, ҳокимликлар ва маҳаллалар аталди.
Тадқиқот муаллифлари коррупция ҳолатлари ҳақида хабар беришдан қўрқувни келтириб чиқарадиган шарт-шароитларни йўқ қилишни тавсия қилди. Хусусан, таклиф этилади:
• Аноним хабар беришга чек қўйиш, шу билан бирга, хабар берувчининг махфийлигини кафолатлаш ва рақамли оммавий ҳисобот механизмларини кенгайтиририш;
• Рақамли оммавий ҳисобот механизмларини кенгайтириш;
• Коррупциянинг зарарини тушунтириш орқали аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ва унинг салбий оқибатларидан хабардорлигини ошириш. Коррупция ҳар икки томон учун ҳам фойдали экани ҳақидаги жамоатчилик фикрига чек қўйиш.
• Интуитив интерфейс, махфийлик ва хавфсизлик кафолатлари, фикр-мулоҳаза билдириш механизмлари, маълумотномалар, ҳукуматнинг иштироки, таҳлилий воситалар ва оммавий ахборот воситалари ва рақамли каналлар орқали коррупция ҳақида хабар бериш учун онлайн портал яратиш.
Бундан ташқари, коррупцияга қарши курашишда давлат органлари масъулиятини ошириш ва давлат хизматчиларининг иммунитетини мустаҳкамлаш тавсия этилади.
Тадқиқотда қайд этилишича шунингдек, суд жараёнларининг шаффофлигини ошириш, асосий вазирликларда коррупция ҳолатларини мониторинг қилиш ва назорат қилиш тизимини жорий этиш, қарорлар қабул қилиш, молиявий операциялар ва харидлар шаффофлигини таъминлаш зарур.
Бошқа тавсиялар қаторига аҳолининг турли гуруҳлари учун очиқ бўлган коррупция ҳақида хабар бериш каналларини яратиш, коррупция ҳолатларини тергов қилишда фуқаролар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўртасида воситачи сифатида фуқаролик жамиятини қўллаб-қувватлаш, коррупция тўғрисидаги хабарларни кўриб чиқиш жараёнини такомиллаштириш ва хабар берувчиларни ҳимоя қилиш киради.

Программа развития ООН совместно Агентством по противодействию коррупции, Комиссией по борьбе с коррупцией и гражданским правам Республики Корея, Сеульским политическим центром ПРООН и ЕС провела в Узбекистане исследование, направленное на оценку готовности общества сообщать о коррупции.
В опросе приняли участие 503 респондента из 14 регионов Узбекистана.
Согласно результатам исследования, опрошенные в основном понимают коррупцию как взяточничество и кумовство. Более 50% респондентов считают злоупотребление должностным положением и кумовство проявлениями коррупции, в то время как лишь менее 40% связывают её с дарением дорогостоящих подарков. Большинство людей не рассматривают подарки как коррупцию, воспринимая их как знак благодарности.
Получение взяток (88,4%) и дача взяток (68,4%) осуждаются большинством, однако небольшие подарки за качественное обслуживание воспринимаются как норма. 22,4% респондентов не осуждают факт дачи взятки, если она была в вынужденной форме.
Женщины чаще проявляют снисходительность к дающим взятки, тогда как мужчины — к их получателям.
Опрошенные назвали наиболее коррумпированными сферами здравоохранение (56,4%), образование (особенно высшее образование — 39%) и хокимияты (25,6%).
Сферами, наиболее сильно подверженные воздействию коррупции, названы безопасность дорожного движения (27,2% мужчин, 18,4% женщин), охрана правопорядка (26,8% мужчин, 18,8% женщин), автомобильные дороги (21,6% мужчин, 12,8% женщин) и строительная отрасль (23,6% мужчин, 13,2% женщин).
Жители сельских районов чаще, чем жители городов, называли автомобильные дороги наиболее коррумпированной сферой — соответственно 22,2% и 12,8%.
Лишь немногие из тех, кто стал свидетелем коррупционных случаев, сообщили об этом в антикоррупционные органы. 74,8% респондентов готовы сообщать о случаях коррупции, включая 82,2%, готовых использовать для этого электронные платформы или мобильные приложения. 12% респондентов считают, что сообщать о коррупции — это плохо.
Готовность сообщать о коррупции немного выше среди мужчин (79,2%) по сравнению с женщинами (70,4%). При этом женщины (85,2%) проявили большую готовность использовать портал или мобильное приложение для сообщения о коррупции.
Основной причиной, по которой люди не сообщают о коррупции, является страх негативных последствий для себя — 48,6%. Среди других причин — люди считают это бесполезным и не верят, что кто-то на это обратит внимание (24,8%).
Ещё 20,4% не знают, куда обращаться, 19,8% получают личную выгоду от коррупции (19,8%).
13,8% отметили, что дают деньги и подарки добровольно как знак благодарности, а 7,4% не знают, что это является незаконным действием.
Респонденты считают, что такие понятия, как «суюнчи» (вознаграждение), «тойона» (подарок на свадьбу), «рахмат» (благодарность), носят исключительно добровольный характер и являются проявлением уважения и поддержки. Люди отмечают, что они «дают их от сердца», чтобы легче преодолевать трудности.
«Например, если вам нужно заплатить за штраф 10 млн сумов, а вы договорились с инспектором и заплатили 2 млн сумов. Где 10 млн сумов и где 2 млн сумов, подумайте», — ответил один из респондентов из Ташкента.
64% респондентов доверяют органам, занимающимся борьбой с коррупцией, 28% — не доверяют, 8% затруднились с ответом.
Доверие городских жителей к СМИ (20,3% против 13,7% среди сельских жителей) и блогерам (17,3% против 14,1%) немного выше в части борьбы с коррупцией.
Сельские жители с большей вероятностью доверяют Агентству по борьбе с коррупцией (21,4% против 15% среди городских жителей).
Люди с инвалидностью включают Агентство по борьбе с коррупцией, СМИ и блогеров в число организаций, которым они больше всего доверяют в борьбе с коррупцией.
Менее 5% респондентов заявили, что не доверяют никому.
Местные учреждения, такие как хокимияты и махалли были названы наименее надёжными учреждениями.
Авторы исследования рекомендовали устранить условия для появления страха сообщить о случаях коррупции. В частности, предлагается:
Кроме того, рекомендуется повысить ответственность госорганов в борьбе с коррупцией и укрепить неприкосновенность государственных служащих.
Как отмечается в исследовании, необходимо также повысить прозрачность судебных процессов, внедрить систему мониторинга и контроля коррупции в ключевых министерствах, обеспечить прозрачность в процессе принятия решений, финансовых операций и закупок.
Среди других рекомендаций — создание каналов для сообщения о коррупции, доступных для различных групп населения, поддержка гражданского общества в качестве посредника между гражданами и правоохранительными органами при расследовании коррупционных дел, улучшение процесса рассмотрения сообщений о коррупции, защита информаторов.