Колорадо университети олимлари уй шароитида бачадон бўйни саратони диагностикасини ўтказиш имконини берувчи Teal Wand номли қурилмани ишлаб чиқди.
2025 йил май ойида ФДA маъқуллаган тизим профессионал тиббий муолажалар билан солиштириштирганда 96% гача аниқликни таъминлайди.
Нуфузли JAMA журналида чоп этилган тадқиқот натижалари шуни кўрсатдики, янги усул кўпчилик аёллар учун қулай ва мақбулдир. Тадқиқотда 600 нафар бемор иштирок этди ва уларнинг 86 фоизи ушбу қурилма туфайли тез-тез текширувдан ўтишга тайёрлигини билдирди. Респондентларнинг 90% дан ортиғи гинеколог томонидан анъанавий текширувдан кўра уйда тест ўтказиш анча қулай эканлигини айтди.
Тадқиқотчилар бачадон бўйни саратонига эрта ташхис қўйиш касалликнинг деярли 100% олдини олишини таъкидлади. Янги технология қўрқув, молиявий қийинчиликлар ёки вақт етишмаслиги туфайли текширувчи ортга суриш муаммосини ҳал қилишга ёрдам беради.
Кеч ташхис қўйиш муаммоси айниқса долзарб - касалликнинг тахминан 50% ҳолатлари сўнгги беш йил ичида скрининг текширувидан ўтмаган аёлларда аниқланади. Янги тест эрта ташхисни ва ушбу муаммони ҳал қилиш учун мўлжалланган.
Янги тестнинг клиник синовлари 16 та тиббиёт муассасаларида ўтказилди. Маълум бўлишича, ишлаб чиқилган усул 96% ҳолларда саратондан олдинги ўзгаришларни аниқлаш имконини беради. Бу эса касалликни энг эрта - даволаш мумкин бўлган босқичларда аниқлаш имкониятини ҳам кўрсатди.
Ушбу ихтирони жорий этиш касалликни аниқлашни сезиларли даражада ошириши ва бунинг натижасида саратоннинг ушбу туридан ўлимни камайтириши мумкин.

Американские ученые разработали устройство Teal Wand, позволяющее проводить диагностику рака шейки матки в домашних условиях. Система, получившая одобрение FDA в мае 2025 года, даёт точность до 96%, что сопоставимо с профессиональными медицинскими процедурами.
Результаты исследования, опубликованные в престижном журнале JAMA, показывают, что новый метод удобен и приемлем для большинства женщин. Участие в исследовании приняли 600 пациенток, и 86% из них выразили готовность чаще проходить обследование благодаря этому устройству. Более 90% респонденток заявили, что домашний тест значительно комфортнее традиционного осмотра у гинеколога.
Ведущий автор исследования Кристин Конагески из Университета Колорадо подчеркнула, что ранняя диагностика рака шейки матки практически на 100% предотвращает заболевание. Новинка позволит решить проблему недостаточной частоты осмотров, вызванную страхом, финансовыми затруднениями или нехваткой времени.
Метод включает заказ набора по почте, самостоятельный сбор образцов за 2-5 минут и отправку материала в лабораторию. Такой подход не только упрощает доступ к диагностике, но и снимает нагрузку с системы здравоохранения. Внедрение метода начнется с штата Колорадо, после чего планируется его широкое распространение.
Проблема поздней диагностики стоит особенно остро - около 50% случаев заболевания выявляются у женщин, не проходивших скрининг в течение последних пяти лет. Новый тест призван решить эту проблему, сделав раннюю диагностику доступной и удобной. "Наша цель - дать женщинам возможность следить за своим здоровьем без страха и промедления", - отмечают разработчики.
Масштабные клинические тестирования проводились в 16 медицинских центрах. Результаты превзошли ожидания - тест не только доказал свою высокую эффективность, но и показал возможность выявления заболевания на самых ранних, наиболее поддающихся лечению стадиях.
Это изобретение может стать настоящим спасением для миллионов женщин во всем мире, особенно для тех, кто по разным причинам откладывает визит к врачу. Внедрение домашнего тестирования способно значительно повысить выявляемость заболевания и, как следствие, снизить смертность от этого вида рака.