«Справочник врача» профессионал жамияти томонидан ўтказилган сўров натижалари шуни кўрсатдики, шифокорларнинг учдан бири тиббий ҳужжатларни тўлдиришда муаммоларга дуч келмоқда. 85,3% эса бошқа тиббий ҳужжатлар билан боғлиқ қийинчиликларга дуч келмоқда. 70% дан ортиғи ҳужжатларни нотўғри тўлдирганлиги учун турли хил жазоларга дучор бўлган — жиноят ишларидан тортиб, раҳбариятининг ҳайфсанигача. Шифокорларнинг ярмидан кўпи иш берувчининг ҳисобидан ҳужжат ишлари бўйича пуллик билим олишни хоҳлайди.
Шифокорлар учун энг катта муаммо бу тиббий карталар. Улар билан боғлиқ қийинчиликларга респондентларнинг 36,4% дуч келмоқда. Шифокорларнинг 37,6 фоизи эса ҳужжатлар билан боғлиқ муаммоларга дуч келмаганини айтишди.
Шифокорларнинг 62,6% нинг фикрича, қийинчиликлар пайдо бўлишининг асосий сабаби —беморнинг аралашувидан қисман ёки тўлиқ бош тортган ҳолларда шифокор ҳаракатларининг аниқ алгоритми йўқлиги. Яримидан озроғи — 47% — беморнинг тиббий аралашувга ихтиёрий розилигида имзо қўйишни унутганликларини айтишди. Шифокорларнинг учдан бир қисми ҳужжатларни тўлдиришда хатоларга йўл қўйган (нотўғри сана, беморнинг исмидаги хато ва бошқалар).
Ва техник тўсиқлар муҳим муаммо: 24,7% клиникада ҳужжатлар бланкалари хато амалга оширилганлиги ва 28,5% ИДС чоп этиш учун сарфланадиган материаллар йўқлиги ва ҳоказо.
Респондентларнинг атиги 1 фоизи бундай хатолар учун жиноий жавобгарликка тортилганини айтади. Яна 7,3% давлат идораларига (прокуратура, Роспотребнадзор, Росздравнадзор ва бошқалар) тушунтиришлар берган, 40,4% суғурта компанияси томонидан, 32,8% тиббий ташкилот раҳбарияти томонидан жазо чоралари қўлланган (интизомий жазо, оғзаки огоҳлантириш, ва бошқалар).
Тадқиқотда иштирок этган шифокорларнинг 38,4 фоизи хатолар туфайли муаммога дуч келмаганига қарамай, 71 фоиз шифокорлар ҳужжатларни тўлдириш қоидаларидан етарлича хабардор эмаслигини таъкидлаган.
Сўровда қатнашган шифокорларнинг 22,5 фоизи тиббий варақаларни тўлдириш бўйича батафсил кўрсатмалар олишни, 33,8 фоизи эса барча ҳужжатлар билан ишлаш бўйича кўрсатмалар олишни хоҳлайди. Респондентларнинг яна 13,5 фоизи кўрсатмаларга муҳтож эмас, лекин аудитни ўрганишга қизиқиш билдиришган.
Респондентларнинг 49,8 фоизи тиббий ҳужжатларни тўғри тайёрлаш ва тўлдириш бўйича пуллик тренингдан ўтишга тайёр, аммо фақат иш берувчи ҳисобидан, 44,5 фоизи тиббий ҳужжатларни тўғри тўлдириш ва керакли бланкалар билан таъминлаш масалари билан тиббий муассаса раҳбари шуғулланиши керак деб ҳисоблайди. Фақатгина 5,7% ўз маблағлари ҳисобидан тиббий ҳужжатлар билан ишлашни ўрганишга тайёр.

Больше трети врачей сталкиваются с проблемами в заполнении медкарт, а 85,3% – со сложностями с другими медицинскими документами. Более 70% подвергались различным наказаниям за некорректное заполнение с документами – от уголовных дел до санкций со стороны своего руководства. Больше половины медиков хотели бы пройти платное обучение бумажной работе, но за счет работодателя, показывают результаты опроса, проведенного в профессиональном сообществе «Справочник врача».
Наибольшая проблема врачей по-прежнему – медицинские карты. Трудности с ними возникают у более трети респондентов – 36,4%. Второе по сложности – информированное добровольное согласие, но с ним сложности у гораздо меньшего числа врачей – всего у 13,7%. 37,6% врачей, впрочем, говорят, что проблем в работе с документацией не испытывали.
Основная причина возникновения сложностей – отсутствие реального алгоритма действий врача для случаев частичного или полного отказа пациента от вмешательства, так считают 62,6% медиков. Чуть меньше половины – 47% – говорят, что забывали «взять» подпись пациента в информированном добровольном согласии (ИДС). Треть врачей допускала ошибки в заполнении документов (неверная дата, ошибка в фамилии пациента и пр.). И важной проблемой являются технические препятствия: 24,7% говорят, что формы документации в клинике внедрены с ошибками, а 28,5% – об отсутствии расходников для печати ИДС и пр.
Только 1% респондентов, к счастью, говорит, что последствием таких ошибок стало уголовное преследование. Еще 7,3% объяснялись с государственными ведомствами (прокуратурой, Роспотребнадзором, Росздравнадзором и др.) 40,4% подверглись санкциям со стороны страховой компании, 32,8% – санкциям со стороны руководства медорганизации (дисциплинарное взыскание, устное предупреждение и пр.).
Несмотря на то что проблем из-за ошибок не испытывало 38,4% врачей, принявших участие в исследовании, 71% говорит, что врачи недостаточно осведомлены о правилах заполнения документации.
22,5% опрошенных врачей хотели бы получить подробные инструкции по заполнению медицинских карт, а 33,8% – получить такие инструкции по работе со всеми документами. Еще 13,5% респондентов не нуждаются в инструкциях, но заинтересованы в аудите.
49,8% респондентов готовы пройти платное обучение правильному составлению и заполнению медицинской документации, но только за счет работодателя, 44,5% вообще считают, что вопросом правильного составления и обеспечения бланками медицинской документации должен озаботиться руководитель медучреждения. И только 5,7% готовы обучиться работе с меддокументацией за свой счет.
Помимо работы с документацией, врачей интересуют вопросы юридической ответственности (78,4% респондентов), еще для 23,1% наиболее актуальны вопросы субсидиарной ответственности по искам к медцентрам, а 36,5% интересуют вопросы кадрового сопровождения.