Ёш ўтиши билан иммунитет пасайиб, сурункали касалликлар асоратлари ва янги хасталиклар пайдо бўлиш эҳтимоли ортади. Шунинг учун 50 ёшдан кейин шифокорлар барча аёлларга режали равишда тиббий кўрикдан ўтиб туришни тавсия қилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати хабарига кўра, бундай кўриклар кўплаб хавфли касалликларни аниқлаш ва улар ривожланишининг олдини олишга ёрдам беради.
Кўкрак бези саратони скрининги.
Кўкрак бези саратонини вақтида аниқлаш орқали бемор ҳаётини сақлаб қолиш мумкин. Шунинг учун шифокорлар 50 ёшдан ошган аёлларга ҳар йили маммографиядан ўтишни тавсия қилади.
Бачадон бўйни саратони скрининги.
Баъзи аёллар ушбу муҳим текширувни эътиборсиз қолдиради. Ваҳоланки, бачадон бўйни саратони ўлим даражаси юқори бўлган энг хавфли касалликлардан биридир.
Қайғули оқибатлар кўпинча беморлар ўз вақтида кўрикдан ўтмаганлиги сабабли юзага келади. Кольпоскопия бачадон бўйни ўсмаларини ташхислаш учун қўлланилади.
Тўлиқ гормонал текширув.
Эстроген ва тестостерон йиллар давомида даражалари ўзгариб турадиган организмдаги асосий гормонлардир. Бироқ бошқа гормонларни ҳам мунтазам текшириб турган яхши. Чунки уларнинг мувозанати метаболизм, мия, иштаҳа, тана ҳарорати ва ҳоказоларга таъсир қилиши мумкин.
Остеопороз диагностикаси.
Йиллар давомида суяклардаги кальций даражаси кескин пасая бошлайди ва бу кўпинча хавфли тизимли касаллик — остеопорозга олиб келади.
Хасталикни эрта босқичда аниқлаш имконини берувчи энг самарали текширув суяк денситометриясидир (суяк зичлигини ўлчаш). 50 ёшдан кейин ҳар йили ушбу текширувдан ўтиб туриш фойдали.
Қон босимини ўлчаш.
Менопауза ва у билан боғлиқ ўзгаришлар туфайли аёлларда гипертония ривожланиши жуда кенг тарқалган. Агар у назорат остида бўлмаса, хавфли юрак-қон томир патологиялари вужудга келиши мумкин.
Қонда шакар ва холестерин миқдорини аниқлаш.
Қонда глюкоза даражасини текшириш иккинчи тоифа диабетни аниқлашга ёрдам беради. Бу кўпинча 40-50 ёшдан кейин ташхис қилинади.
Ёмон холестерин (ЛДЛ) учун ўз вақтида ва мунтазам равишда қон таҳлилини топшириш инфаркт ва инсультнинг сабаби бўлган атеросклероз (томирларнинг деворларида бляшка шаклланиши) ривожланишининг олдини олади.

Какие медицинские обследования необходимы женщинам старше 50 лет?
С возрастом снижается иммунитет, могут возникнуть осложнения хронических заболеваний, а также новые заболевания. Поэтому врачи рекомендуют всем женщинам после 50 лет проходить регулярные медицинские осмотры.
Согласно сообщению пресс-службы Минздрава, в число обследований входит скрининг рака молочной железы. Раннее выявление рака молочной железы может спасти жизнь пациенту. Поэтому врачи рекомендуют женщинам старше 50 лет ежегодно проходить маммографию, отметили в министерстве.
Также речь идет о скрининге на рак шейки матки. Некоторые женщины пренебрегают этим обследованием, однако рак шейки матки является одним из самых опасных заболеваний с высокой летальностью.
Печальные последствия часто возникают из-за того, что больные вовремя не прошли обследование. Кольпоскопия используется для диагностики опухолей шейки матки, уточнили в министерстве.
Кроме того, Минздрав рекомендует полное гормональное обследование. Эстроген и тестостерон являются основными гормонами в организме, уровень которых колеблется с годами. При этом необходимо регулярно проверять и другие гормоны, которые могут повлиять на обмен веществ, мозг, аппетит, температуру тела и т.д.
К перечню обследований также относится диагностика остеопороза. С годами уровень кальция в костях начинает резко снижаться, и это нередко приводит к опасному заболеванию – остеопорозу.
Костная денситометрия (измерение плотности костной ткани) является наиболее эффективным тестом для выявления заболевания на ранней стадии. После 50 лет полезно проходить это обследование каждый год, пояснили в министерстве.
В список рекомендаций Минздрава включено и измерение артериального давления. У женщин очень часто развивается гипертония из-за менопаузы и связанных с ней изменений. Если не контролировать давление, могут возникнуть опасные сердечно-сосудистые патологии.
Определение уровня сахара и холестерина в крови также входят в число медицинских анализов, рекомендуемых для женщин старше 50 лет. При этом проверка уровня глюкозы в крови может помочь диагностировать диабет второго типа. Заболевание часто диагностируется после 40-50 лет.
Своевременное и регулярное проведение анализов крови на плохой холестерин позволяет предотвратить развитие атеросклероза (образование бляшек на стенках артерий), который является причиной инфарктов и инсультов, добавили в Минздраве.