2,5 мингга яқин дорихонада чекланган савдо устамаси асоссиз оширилгани аниқланди
Истеъмолчилардан асоссиз маблағ олган дорихоналарга тегишли таъсир чоралари қўлланилди. Бу ҳақида Рақобат қўмитаси маълумот берди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 26 октябрдаги қарори асосида дори воситалари нархларини назорат қилиш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича рақамлаштирилган тизим жорий этилганди. Мазкур тизим орқали чакана ва улгуржи савдода дори воситалари нархларининг асоссиз оширилишини инсон омилисиз аниқлаш механизми йўлга қўйилган.
Шунингдек, Рақобат қўмитасининг таклифига асосан 2026 йил март ойидан дори воситалари референт нархларини назорат қилиш тизими янада такомиллаштирилди. Хусусан, улгуржи савдода дори воситалари нархи белгиланган референт нархдан юқори қўлланилганда солиқ органлари томонидан ҳисоб-фактураларни рўйхатга олиш автоматик тўхтатиш (валидация) тизими жорий этилди.
Натижада улгуржи савдода нархларни сунъий ошириш ҳолатларининг олди олиниб, 12,5 мингдан зиёд чакана дорихоналарга дори воситаларини белгиланган референт нархдан қиммат сотилиши автоматик равишда олди олинади.
Текширувлар давомида 2,5 мингга яқин дорихона томонидан 686 мингга яқин ҳолатда чекланган савдо устамаси 10 фоиздан 3 баробаргача ошириб қўллангани аниқланиб, истеъмолчилардан асоссиз равишда 21,1 млрд сўм маблағ олингани аниқланган ва қайтариш юзасидан тегишли чоралар кўрилган.
Хусусан, 2026 йилнинг биринчи чорагида 190 дан ортиқ дорихонада 110,5 мингга яқин ҳолатда 1,4 миллиард сўмдан зиёд маблағ асоссиз олингани қайд этилган.

В Узбекистане более 2,5 тыс. аптек необоснованно получили от покупателей свыше 21,1 млрд сумов. Комитет по конкуренции принял меры по возврату денежных средств потребителям, а также привлек нарушителей к ответственности.
Об этом сообщили в Комитете по развитию конкуренции. На основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-411 от 26 октября 2022 года внедрена цифровая система контроля цен на лекарственные средства и защиты прав потребителей. Посредством данной системы был запущен механизм автоматического выявления (без человеческого фактора) необоснованного завышения цен на лекарственные средства в розничной и оптовой торговле.
Кроме того, по предложению Комитета по конкуренции с марта 2026 года была усовершенствована система контроля референтных цен на лекарственные средства. В частности, внедрена система автоматической приостановки (валидации) регистрации счетов-фактур налоговыми органами в случаях, когда цены на лекарственные средства в оптовой торговле применяются выше установленной референтной цены.
В результате предотвращаются случаи искусственного завышения цен в оптовой торговле, что автоматически предотвращает продажу лекарственных средств дороже установленной референтной цены в более чем 12,5 тысячах розничных аптек.
За прошедший период было выявлено, что почти 2,5 тысячами аптек почти в 686 тысячах случаев предельная торговая надбавка была превышена от 10 процентов до 3 раз, в результате чего от потребителей было необоснованно получено 21,1 млрд сумов денежных средств, и были приняты соответствующие меры по их возврату.
В частности, в первом квартале 2026 года в более чем 190 аптеках почти в 110.5 тысячах случаев было выявлено необоснованное получение средств на сумму более 1,4 млрд сумов, и приняты меры по их возврату.