2026 йилда 103 тез тиббий ёрдам хизматида онлайн шифокорлар билан маслаҳатлашув тизими ишга туширилади, деб хабар берди Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Юртимизда тез тиббий ёрдам хизмати илғор хорижий тажриба ва замонавий ёндашувлар асосида такомиллаштирилмоқда. Хусусан, шу йилнинг ўтган даврида соҳада электрон бошқариш тизими ишга туширилди.
Бунинг учун 2,4 минг нафар диспетчер ўқитилди. Натижада мурожаат манзилларига кечикишлар сони 1,1 фоиздан 0,3 фоизга камайди.
Ўз навбатида, Жанубий Кореянинг KOFIH ташкилоти билан ҳамкорликда Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилоятларида ташкил этилган симуляцион ўқув марказларида ушбу ҳудудлардаги тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларининг малакаси оширилди.
Умуман, ўтган саккиз йил давомида "103" хизмати шохобчалари сони 818 тадан 1 680 тага, “Тез ёрдам” бригадалари 1 648 тадан 2 865 тага, битта чақирувга дори-дармон учун ажратилган маблағ эса 750 сўмдан 11 800 сўмга ошди.
Натижада тез тиббий ёрдам бригадаларининг чақирувга ўртача етиб бориш вақти 25-30 дақиқадан 10-15 дақиқага қисқарди.
Келгусида тизимни рақамлаштириш жараёни янада жадаллашади. Хусусан, 2026 йилда: “103” хизматида аҳоли учун “Online-шифокор” консультациялари тизими жорий этилади. Соҳада қўлланилаётган электрон дастурлар шифохоналар ҳамда бирламчи тизим муассасалари билан интеграция қилинади.

С 2026 года в системе скорой помощи будет запущена онлайн-консультация врачей
В 2026 году в службе «103» заработает система онлайн-консультаций врачей. Об этом сообщила пресс-служба Минздрава.
Как отметили в ведомстве, в стране продолжается модернизация службы скорой медицинской помощи с учётом передового зарубежного опыта и современных технологий.
С начала года в системе внедрено электронное управление, для чего прошли обучение 2,4 тыс. диспетчеров. Это позволило сократить количество случаев задержки выезда бригад с 1,1% до 0,3%.
Кроме того, в сотрудничестве с южнокорейской организацией KOFIH в Ташкенте и Самаркандской области открыты симуляционные учебные центры, где повышают квалификацию сотрудников скорой помощи.
За последние восемь лет количество подразделений службы «103» увеличилось с 818 до 1 680, число бригад — с 1 648 до 2 865, а расходы на лекарства на один вызов выросли с 750 сумов до 11 800 сумов. В результате среднее время прибытия бригады на вызов сократилось с 25–30 до 10–15 минут.
В дальнейшем процесс цифровизации системы ускорится. Так, к 2026 году в службе «103» планируется внедрить систему онлайн-консультаций врачей для населения. Кроме того, электронные программы, применяемые в скорой помощи, будут интегрированы с больницами и учреждениями первичного звена.