Ҳар йили Ўзбекистонимизда 1 май “Фавворалар куни” сифатида нишонланади. Бу анъана Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 23 апрелдаги "Тошкент шаҳрида "Фавворалар сайли" ёшлар оммавий-маданий тадбирларини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига мувофиқ амалга ошириб келинмоқда.
Маълумотларга кўра, Испания элчиси Клавихо 1404 йилнинг сентябрь-ноябрь ойларида Амир Темурнинг Дилкушо боғида бўлганида беҳад ҳайратга тушган. Чунки бу ерда усталик билан қурилган фаввораларни у дунёнинг ҳеч қаерида учратмаган эди. Кейинчалик у ўз таассуротларини қуйидагича баён этган: "Подшоҳ махсус қурилган баланд ўриндиқда ўлтирар ва унинг олдида суви тепага отилиб турган фаввора бўлиб, унда қизил олмалар қалқиб турарди…”
Дарҳақиқат, XIV-XV асрларда юртимизда урф бўлган фавворалар ҳали Европа халқлари учун нотаниш бўлган. Қадимий фаввораларни Алишер Навоий асарлари ва "Бобурнома"га ишланган миниатюраларда ҳам кўриш мумкин. Ўз даврида фавворалар ёйсимон, тўртбурчак шаклларда бўлиб, анвойи гуллар уларга янада кўркамлик бахш этган. Махсус тайёрланган сопол қувурлар орқали келиб, отилиб чиққан сув ҳовузчаларга тушиб, яна ёпиқ ариқлар орқали чиқиб кетган. Мураккаб муҳандислик-қурилиш ечими асосида барпо этиладиган фавворалар аждодларимизнинг зеҳни, бунёдкорлик салоҳияти, меъморчилик санъати нақадар юксак бўлганлигидан далолатдир.
Тарихий маълумотларга кўра, Тошкентдаги дастлабки фаввора 1890 йилда қурилган бўлиб, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри билан бирга бунёд этилган экан. Бугунги кунга келиб уларнинг сони ортиб, майдони, кўриниши, ранг-баранглиги ҳам тубдан такомиллашган.
Дарҳақиқат, фавворалар каттаю кичик ҳаммага бирдек завқу шавқ улашади, қувонч ва кўтаринкилик бахш этади, қалбларимизга ором, руҳиятимизга тетиклик ҳадя қилади.

1 мая “День фонтанов”
Ежегодно в Узбекистане 1 мая отмечается «День фонтана». Он проводится в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации молодежных массово-культурных мероприятий «Фавворалар сайли» в городе Ташкенте» от 23 апреля 2014 года.
Согласно историческим данным, испанский посол Клавихо был сильно удивлен, оказавшись в саду Амира Темура Дилкушо осенью 1404 года. Потому что таких искусно построенных фонтанов он не видел нигде в мире. Позже он так описывал свои впечатления: «Царь сидел на специально устроенном высоком сидении, а перед ним был фонтан с бьющей вверх водой, в котором плавали красные яблоки…»
Ведь уже в XIV-XV веках фонтаны были модными на Востоке.  А европейским народам они были еще неизвестны. Старинные фонтаны можно увидеть и в работах Алишера Навои и в миниатюрах для «Бобурноме». В то время фонтаны были дугообразными и квадратными, и украшались цветами. Вода поступала по специально изготовленным керамическим трубам, попадала в пруды и снова выходила через закрытые канавы. Фонтаны, построенные на основе сложного инженерно-строительного решения, свидетельствуют о том, насколько высоки были ум, творческий потенциал и архитектурное искусство наших предков.
Согласно историческим данным, первый фонтан в Ташкенте был построен в 1890 году вместе с Государственным академическим Большим театром Узбекистана имени Алишера Навои.
Ни один город Центральной Азии не может отличиться таким их разнообразием, живописностью и оригинальностью, как Ташкент. Свыше 60 уникальных фонтанов можно увидеть рядом с государственными учреждениями, возле музеев, банков, ресторанов и кафе, на рынках, в учебных заведениях и, конечно же, парках и местах народных гуляний.
Фонтаны не только дарят прохладу в жаркие летние дни, но и приносят радость и жителям всех возрастов.