20 дақиқада қонни 50 та кўрсаткич бўйича текширадиган қурилма ишлаб чиқилди
Vital Biosences Inc компания таъсисчиларига кўра, қурилма бир неча томчи қон ёрдамида 50 га яқин лаборатория таҳлилларини ўтказишга ёрдам беради. Vital бош директорининг айтишича, улар бу қурилма учун 48 миллион доллар сармоя олишга муваффақ бўлган, бу миқдор ишланмани якунлаш ва клиник синовларни бошлаш учун етарли.
Қурилма қандай ишлайди?
VitalOne деб номланган диагностика машинаси бир вақтнинг ўзида учта турдаги таҳлилларни ўтказишга қодир: гематологик, клиник кимёвий ва иммунологик. Синовлар анемия, метаболик касалликлар ёки юқори инсулин даражаси каби қон касалликлари мавжудлиги ёки йўқлигини кўрсатади.
Қурилма шифокор хонасида бўлади, шунинг учун беморга қон намуналарини олиш учун бошқа клиникаларга бориш шарт эмас ва қон таҳлилини бир неча кун кутишга тўғри келмайди. Бемор шифокорнинг қабулхонасида қон топшириши ва натижаларни 20 дақиқа ичида олиши мумкин, бу эса бемор ва шифокорнинг вақтини тежашга ёрдам беради, такрорий ташрифларни бартараф этади.
Vital Biosences компаниясининг қурилмаси кенг жамоатчиликка тақдим етилмайди. Қурилманинг биринчиларини бозорга 2024 йилга яқин олиб чиқиш режалаштирилган, чунки унгача бу қурилма синовдан ўтиши ва ФДA томонидан тасдиқланиши керак.
Таҳлил минимал қон миқдорини талаб қилади. Ишлаб чиқувчининг фикрига кўра, тест учун 6 томчи қон етарли.

Новое устройство проверит кровь на 50 показателей за 20 минут
Компания Vital Biosciences Inc на следующей неделе представит свою новую разработку, которая поможет провести около 50-ти видов лабораторных тестов, используя всего несколько капель крови.
Со слов учредителей компании, им удалось получить инвестиции в размере 48 миллионов долларов. Гендиректор Vital сообщил, что этой суммы хватит для завершения разработки и начала клинических исследований.
Как работает инструмент
Сам инструмент от стартапа представляет собой диагностический аппарат под названием VitalOne. Устройство способно выполнить три типа тестов одновременно: гематологический, клинический химический и иммунологический. Тесты показывают наличие заболеваний крови, например, анемию, нарушение обмена веществ или высокий уровень инсулина.
Устройство будет находиться в кабинете у врача, поэтому пациенту не нужно будет обращаться в сторонние клиники для забора крови, а также не придется ждать, пока кровь несколько дней будет на анализе.
Пациент сможет сдать кровь прямо в кабинете у терапевта и получить результаты в течение 20 минут, что помогает сохранить время больного и врача, исключая повторные визиты.
В первое время устройство от Vital Biosciences не будет доступным широкой публике. Первые инструменты планируется вывести на рынок ближе к 2024 году, поскольку для этого сначала нужно провести тестирование и получить разрешение от FDA.
Отметим, что для анализа таким образом требуется минимальное количество крови. По словам разработчика, для теста хватит 6 капель крови. На данный момент в анализах такого плана берут кровь из вены, и ее требуется большое количество.