Bu haqda Ichki ishlar vazirligi axborot xizmati xabar berdi. Maʼlum qilinishicha, joriy yilning 22-oktabr kuni Toshkent shahrida Ichki ishlar vazirligi va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamkorligida tezkor tadbir oʻtkazilgan. Unda kuchli taʼsir qiluvchi moddalarni “zakladka” usulida tarqatish bilan shugʻullanuvchi yirik uyushgan jinoiy guruh aʼzolarining toʻrt nafari jinoyat ustida qoʻlga olingan.
Dastlab Uchtepa tumanida ularning ikki nafari toʻxtatilib, avtomashinasi tekshirilganida 353 dona “Pregabalin” va 25 dona “Tropikamid” kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari borligi aniqlangan. Shundan soʻng tezkor tadbir davom ettirilib, jinoiy guruhning yana ikki nafar aʼzosi qoʻlga olingan.
Ushbu shaxslar vaqtincha yashab kelayotgan Yashnobod tumanidagi xonadonlardan birida yashirin narkolaboratoriya tashkil etgani aniqlanib, 50 kg “Pregabalin” va 1200 dona qadoqlangan “Pregabalin”, 2 kg va 400 dona “Tropikamid” kuchli taʼsir qiluvchi moddalar, 2 litr xomashyolar, 112 000 dona qadoqlash uchun flakon va kapsulalar va boshqa zaruriy ashyoviy dalillar hujjatlashtirib olingan.

У преступной группы изъяли свыше 50 кг препаратов «Прегабалин» и «Тропикамид», а также тысячи флаконов и капсул для упаковки.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками МВД и СГБ, была задержана группа лиц, занимавшихся распространением сильнодействующих веществ в Ташкенте, сообщили в пресс-службе МВД.
В частности, при проверке автомобиля двух подозреваемых в Учтепинском районе были обнаружены 353 таблетки «Прегабалина» и 25 единиц «Тропикамида», являющихся сильнодействующими лекарственными препаратами.
Позже были задержаны ещё два члена группы, которые организовали подпольную нарколабораторию в одном из домов в Яшнабадском районе, где они временно проживали.
В их доме было найдено и изъято 50 кг и 1200 упакованных доз «Прегабалина», 2 кг и 400 единиц «Тропикамида», 2 л сырья, 112 000 флаконов и капсул для упаковки, а также другие вещественные доказательства.
В министерстве напомнили, что для лиц, совершивших подобные преступные деяния, предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком до 20 лет.