Antibiotiklarning ta’sirini kuchaytirish usuli topildi
DropArray mikroaerozol texnologiyasidan foydalangan holda, tadqiqotchilar antibiotiklar va kimyoviy birikmalarning 1,3 milliondan ortiq kombinatsiyasini sinab ko‘rdilar. Asosiy kashfiyot P2-56 molekulasi bo‘lib, u rifampitsin antibiotiklari va boshqa dorilarning ESKAPE (JSST tasnifiga ko‘ra eng xavfli va chidamli patogenlar) guruhidagi bakteriyalarni davolashda samaradorligini oshiradi.
Mualliflar moddaning o‘zgartirilgan P2-56-3 versiyasi Acinetobacter baumannii ning himoya membranasini buzgan holda antibiotikning hujayra ichiga kirib borishini osonlashtirishini aniqladilar. Bu an’anaviy davolanishga chidamli gramm-manfiy bakteriyalarga qarshi kurashishning yangi usulini ochadi.
Mualliflarning tushuntirishicha, P2-56-3 birikmasining o‘zgartirilgan versiyasi antibiotikning hujayra ichiga kirib borishini osonlashtiradi. Bu davolanishga chidamli gramm-manfiy bakteriyalar bilan kurashishning yangi usulini ochadi.
Tadqiqotchilarning fikriga ko‘ra, yangi platforma tufayli qisqa vaqt ichida millionlab kombinatsiyalarni sinab ko‘rish va ilgari erishib bo‘lmaydigan deb hisoblangan ulanishlarni topish imkonini berdi. Bu, ayniqsa, har yili chidamli infeksiyalar natijasida bir milliondan oshadigan o‘limning global o‘sishi fonida juda muhimdir.
Jamoa kelajakda P2-56-3 va rifampitsin kombinatsiyasining samaradorligini klinik sharoitda o‘rganishni rejalashtirmoqda. Natijalar tasdiqlansa, individual antibakterial terapiyani ishlab chiqishda yutuq bo‘lishi va mavjud dorilarning ta’sirini kuchaytirish mumkin.

Стал известен способ усиления действия антибиотиков
Ученые из Broad Institute и Медицинской школы Тафтса нашли способ значительно усилить действие антибиотиков против лекарственно-устойчивых бактерий.
Результаты исследования опубликованы в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Используя микроаэрозольную технологию DropArray, специалисты протестировали более 1,3 миллиона комбинаций антибиотиков и химических соединений. Ключевая находка — молекула P2-56, которая повышает эффективность антибиотика рифампицина и других препаратов при лечении бактерий из группы ESKAPE — самых опасных и устойчивых возбудителей по классификации ВОЗ.
Авторы обнаружили, что модифицированная версия вещества, P2-56-3, нарушает защитную оболочку Acinetobacter baumannii, облегчая проникновение антибиотика внутрь клетки. Это открывает новый путь борьбы с грамотрицательными бактериями, устойчивыми к традиционному лечению.
По словам ведущих исследователей, благодаря новой платформе стало возможно в короткие сроки тестировать миллионы сочетаний и находить соединения, ранее считавшиеся недостижимыми. Это особенно важно на фоне глобального роста смертности от устойчивых инфекций, которая превышает миллион случаев в год.
В будущем команда планирует изучить эффективность комбинации P2-56-3 и рифампицина в клинических условиях. Если результаты подтвердятся, метод может стать прорывом в разработке персонализированной антибактериальной терапии и продлить срок службы существующих препаратов.