Rossiyada 1-martdan boshlab muddati o‘tgan dori-darmonlarni sotish taqiqlanadi
Rossiyada 1-martdan boshlab muddati o‘tgan dori-darmonlar va muomalasi cheklangan dori vositalarini sotishni taqiqlovchi qonun kuchga kiradi.
Taqiq "Chestniy znak" markirovkasi tizimida noto‘g‘ri ma’lumotga ega bo‘lgan dorilarga yoki tibbiy maqsadlarda qo‘llaniladigan dori vositalari harakatini monitoring qilish tizimida ma’lumotlar mavjud bo‘lmagan dori-darmonlarga ham tegishli bo‘ladi.
Ta’kidlanishicha, ushbu yangiliklar rossiyaliklarning sog‘lig‘ini, ayniqsa, fuqarolarning eng zaif toifasi - pensionerlarni muddati o‘tgan dori-darmonlarni bilmasdan qabul qilish natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan salbiy oqibatlardan himoya qiladi.
"Qanchalik g‘alati tuyulmasin, muddati o‘tgan dori vositalari cheklovlarsiz sotiladi, bu esa fuqarolar salomatligi uchun bevosita xavf tug‘diradi. Endi kassada dori vositasining QR-kodini skanerlaganda "Chestniy znak" tizimidan mahsulotning yaroqlilik muddati to‘g‘risidagi ma’lumotlar kelib tushadi. Agar muddati o‘tgan bo‘lsa, xarid amalga oshmaydi". - deydi Rossiya Davlat dumasining sog‘liqni saqlash qo‘mitasi rahbari Sergey Leonov.
Qonunda identifikatsiya vositalarini qo‘llash yoki ularni fuqarolik muomalasiga kiritish to‘g‘risidagi ma’lumotlar mavjud bo‘lmagan dori vositalarini sotish taqiqlanadi. Shuningdek, hokimiyat organlari qarori bilan qo‘llanilishi taqiqlangan yoki fuqarolik muomalasi to‘xtatilgan dori vositalarini sotish taqiqlanadi.

С 1 марта в России запретят продажу просроченных лекарств
В России с 1 марта вступает в силу закон, запрещающий продажу просроченных лекарств и препаратов, гражданский оборот которых прекращен.
Запрет также коснется лекарств с недостоверной информацией в системе маркировки «Честный знак» или лекарств, сведения о которых отсутствуют в системе мониторинга движения лекарств для медицинского применения.
Парламентарий отметил, что данные нововведения позволят уберечь здоровье россиян, особенно это касается самой уязвимой категории граждан — пенсионеров, от возможных негативных последствий при ненамеренном приеме просроченных лекарств.
«Безусловно, это очень положительные нововведения. Как ни странно, просроченные лекарства продаются без ограничений, а это прямой риск для здоровья граждан. Подобное ограничение уже действует, например, на продажу просроченной молочной продукции. Так, на кассе при сканировании QR-кода из системы “Честный знак” поступают сведения о сроке годности продукта. Если он просрочен, то покупка не пройдет. Такой же механизм будет теперь действовать и для просроченных лекарств», — рассказал глава комитета Госдумы по охране здоровья Сергей Леонов.добавил он.
Законом запрещается продажа лекарств, в отношении которых отсутствуют сведения о нанесении средств идентификации или сведения об их вводе в гражданский оборот. Также запрещается продавать лекарства, применение которых запрещено по решению органов власти или гражданский оборот которых прекращен.