Sanoat oʼsishiga taʼsir qiluvchi asosiy omillar qatorida aholining qarishi natijasida surunkali kasalliklarni davolashga boʼlgan ehtiyojning ortishi, shuningdek, oʼrta toifa aholining koʼpayishi va daromad darajasining oʼsishi qayd etilgan. Bu esa dori-darmonlar hamda sogʼliqni saqlash mahsulotlariga boʼlgan xarajatlarni oshirishga turtki bermoqda.
Markaziy Osiyo, jumladan Oʼzbekiston, mintaqaviy farmatsevtika bozori tuzilmasida muhim oʼrinni egallaydi. Respublika xalqaro ishlab chiqaruvchilar tomonidan barqaror qiziqishga sabab boʼlmoqda, deyiladi Proxima Research'ning Oʼzbekistonning Osiyo farmatsevtika bozoridagi oʼrniga bagʼishlangan tahliliy maqolasida.
Oʼzbekiston bozoridagi isteʼmol tendentsiyalari va bozorning tuzilmasi
2025 yilning 1-choragi yakuniga koʼra, Oʼzbekiston chakana farmatsevtika bozori hajmi pul bilan ifoda etilganda 520 million АQSh dollarini tashkil etdi. Miqdor jihatidan esa dori-darmonlar va biologik faol qoʼshimchalar (BАD) savdosi 1-chorakda 151 million paketga baholandi.
Qoʼshni Qozogʼiston Respublikasi bilan solishtirganda, ushbu koʼrsatkichlar dollarda 26%, paketlarda esa 11,9% ga yuqori boʼldi. Bunga Oʼzbekiston hududi kichikroq boʼlsa-da, aholining koʼpligi sabab boʼlishi mumkin-deyiladi maqolada.
Oʼzbekistonda dori-darmonlar va biologik faol qoʼshimchalar savdosining pul bilan ifoda etilgan hajmi oʼtgan yilning mos davriga nisbatan 3,8% ga oshgan, ammo miqdoriy koʼrsatkichlar boʼyicha 11,5% pasayish kuzatilgan. Isteʼmolning asosiy qismi dori-darmonlarga toʼgʼri keladi – pul va miqdor jihatdan 90% dan ortiq, biologik faol qoʼshimchalar esa mos ravishda 10% dan kamroq ulushga ega.
2023–2024 yillarda Oʼzbekiston farmatsevtika bozori pul bilan ifoda etilganda faol oʼsishni koʼrsatgan, biroq oʼrganilayotgan davrda sekinlashuv kuzatilmoqda. Shu bilan birga, isteʼmolni qisqarishning barqaror tendentsiyasi qayd etilgan.
Oʼzbekiston dorixonalarida dori vositalari savdosining asosiy qismi retsept asosida beriladigan preparatlarga toʼgʼri keladi. Shu bilan birga, Oʼzbekiston farmatsevtika bozori importga (Qozogʼistonda boʼlgani kabi) yuqori darajada bogʼliq. 2025 yil 1-choragida import dori vositalarining ulushi pul ifodasida 89%, miqdor jihatidan esa 65% ni tashkil etdi. Shu tariqa, miqdoriy jihatdan mahalliy ishlab chiqarilgan dorilar umumiy savdoning uchdan bir qismini tashkil qilgan boʼlsa-da, pul ifodasida bu koʼrsatkich bor-yoʼgʼi 11% ni tashkil qilmoqda.
Oʼzbekistonda faoliyat yurituvchi marketing kompaniyalari orasida dori vositalari savdosi hajmi boʼyicha xalqaro kompaniyalar yetakchilik qilmoqda. Jumladan, KRKA, Yuriya-Farm va STADA birinchi uchlikni shakllantirgan. Bu esa mamlakat bozorining importga nisbatan ochiqligini va xalqaro ishlab chiqaruvchilarga yuqori talab mavjudligini koʼrsatadi.
Tahlil qilinayotgan davrda АTS (anatomo-terapevtik-kemyoviy) klassifikatsiyasi boʼyicha asosiy ulushni hazm tizimi va metabolizmga taʼsir etuvchi vositalar, qon tizimi va gemopoezga taʼsir etuvchi vositalar, shuningdek, mikroblarga qarshi vositalar egalladi. Birinchi oʼntalikda savdo hajmi boʼyicha eng katta oʼsishni dermatologik vositalar, shuningdek, yurak-qon tomir tizimiga taʼsir qiluvchi dori vositalari nomoyon etdi. mahsulotlar koʼrsatdi.
Preparatlar brendlari orasida Tivrotin savdo hajmi boʼyicha reytingning birinchi pogʼonasini egalladi. TOP-3 roʼyxatni shuningdek Reosorbilakt va L-lizina estsinat toʼldirdi.
Oʼzbekistonda biologik faol qoʼshimchalar (BАD) sotuvi hajmi boʼyicha yetakchi marketing tashkilotlar reytingida birinchi oʼrinni Synergy Pharmco egalladi. Undan keyingi oʼrinlarda Asia Pharm Group va Bayer Consumer Care joy olgan.
Oʼzbekiston poytaxti — Toshkent dori vositalari va BАD savdosi boʼyicha umumiy tovar aylanmasining 32% ni taʼminlab, bozordagi eng katta ulushga ega. Shu bilan birga, 2025 yil 1-choragida hududlar ham ahamiyatli hisoblanadi. Ular absolyut koʼrsatkichlar boʼyicha Toshkentdan ortda qolsa-da, dori vositalari va biologik faol qoʼshimchalar savdosining pul ifodasida yuqori oʼsish surʼatini namoyon etmoqda.
Oʼzbekiston farmatsevtika bozorining muhim rivojlanish tendentsiyalaridan biri — dorixona biznesining birlashuvidir. 2022–2024 yillar davomida dorixona tarmoqlari ulushi barqaror oʼsib borgan. 2025 yil 1-choragi yakunlariga koʼra, tarmoqli dorixonalarning bozordagi ulushi 40,6% ni tashkil etmoqda.

Роль Узбекистана на фармацевтическом рынке Азии
По данным Statista, в 2025 г. прогнозируемый объем фармацевтического рынка Азии достигнет 248,8 млрд долларов США.
Среди ключевых факторов, способствующих росту отрасли, — старение населения, что увеличивает потребность в лечении хронических заболеваний, а также рост среднего класса и уровня располагаемого дохода, стимулирующие расходы на лекарственные средства и продукцию для поддержания здоровья.
Центральная Азия, включая Узбекистан, занимает важное место в структуре регионального фармацевтического рынка. Республика демонстрирует стабильный интерес со стороны международных производителей, говорится в аналитической статье Proxima Research, посвящённой роли Узбекистана на фармацевтическом рынке Азии.
По итогам 1 кв. 2025 г. объем розничного фармрынка Узбекистана в денежном выражении составил 520 млн дол. США. В натуральном выражении объем продаж лекарств и БАД в Узбекистане за 1 кв. 2025 г. оценивается в 151 млн упаковок. По сравнению с соседним государством Республикой Казахстан данные показатели превышают на 26% в долларах и на и 11,9% в упаковках. Это может быть обусловлено тем, что хотя территория Узбекистана меньше, количество населения выше.
По сравнению с аналогичным периодом предыдущего года объем продаж лекарственных средств и биологически активных добавок в Узбекистане в денежном выражении увеличился на 3,8%, однако в натуральном выражении отмечен спад на 11,5%. Основной вклад в потребление обеспечивают лекарственные средства – более 90% как в денежном, так и натуральном выражении, тогда как долевое участие биологически активных веществ составляет соответственно менее 10%.
В предыдущие периоды 2023–2024  гг. фармацевтический рынок Узбекистана в денежном выражении демонстрировал активный рост, однако в исследуемый период отмечается замедление. При этом в натуральном выражении отмечается стойкая тенденция к сокращению потребления.
Основная доля продаж лекарственных средств в аптеках Узбекистана приходиться на рецептурные препараты. Его структура похожа на ситуацию в Казахстане, однако в соседней стране распределение более равномерное. Также стоит отметить, что фармацевтический рынок Узбекистана в значительной степени импортозависим (как и в Казахстане) с преобладанием доли импортных препаратов на уровне 89% в денежном выражении и 65% в натуральном эквиваленте. Таким образом, хотя в упаковках отечественные препараты обеспечивают треть продаж, в деньгах это всего 11%.
Основным драйвером роста розничного рынка лекарственных средств в Узбекистане выступает инфляция, то есть увеличение стоимости препаратов. Небольшой положительный вклад также демонстрирует инновационный индекс. Отрицательный индекс замещения и эластичности спроса сигнализируют о сокращении физического объема потребления и перераспределении структуры потребления в сторону более дорогостоящих препаратов .
В рейтинге маркетирующих организаций, работающих в Узбекистане, по объему проддаж препаратов лидируют международные игроки — КРКА, Юрия-Фарм, STADA формируют топ-3, что отражает открытость к импорту.
В разрезе АТС-груп в исследуемый период лидируют средства, влияющие на пищевую систему и метаболизм, систему крови и гемопоэз, а также противомикробные средства для системного применения. Наибольший прирост в топ-10 продемонстрировали дерматологические средства, а также средства, влияющие на сердечно-сосудистую систему.
Рейтинг брендов препаратов возглавил Тивротин. Топ-3 дополнили Реосорбилакт и L-лизина эсцинат.
Рейтинг маркетирующих организаций – лидеров по объему продаж БАД в Узбекистане – возглавляют Synergy Pharmco, Asia Pharm Group и Bayer Consumer Care. Среди брендов лидируют Эратон, Элевит и Раделакс.
Наибольший объем потребления обеспечивает столица и крупнейший город Узбекистана Ташкент, который обеспечивает 32% товарооборота. Тем не менее, интерес представляют регионы, которые хотя и уступают по абсолютным значениям, но демонстрируют высокие темпы роста по продажам лекарственных средств и БАД в Узбекистане 1 кв. 2025 г. в деньгах.
Важным вектором развития фармацевтического рынка Узбекистана становится укрупнение аптечного бизнеса. Данные за 2022–2024 гг. демонстрируют устойчивый рост доли сетевых аптек (от 3 торговых точек и выше), которые начинают теснить индивидуальных игроков. По итогам 1 кв. 2025 г. их удельный вес составляет уже 40,6%.