AQSH Oziq-ovqat va farmatsevtika idorasi (FDA) bolalar uchun ftorli oziq-ovqat qo‘shimchalarini bozordan olib tashlashni boshladi.
Ftor suv, tuproq va havoda uchraydigan mineraldir. Ftor kariyesning oldini olishga yordam berishi isbotlangan. O‘nlab yillar davomida ftor tish pastalari va boshqa tish parvarishi mahsulotlari tarkibiga qo‘shilgan.
Amerika stomatolog-gigiyenistlar assotsiatsiyasi prezidenti Yerin Xeyli-Xitsning so‘zlariga ko‘ra, ftor yetishmasligi og‘iz bo‘shlig‘i kasalliklari ko‘payishiga olib keladi.
Tashkilot vodoprovod suviga ftor qo‘shish tarafdori.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, bunday chora bolalar va kattalarda kariyes rivojlanish xavfini 25 foizdan ko‘proqqa kamaytirish imkonini beradi.
Biroq, AQSH sog‘liqni saqlash vaziri kichik Robert F. Kennedi vodoprovod suviga mineral qo‘shilishi ko‘plab sog‘liq muammolariga, jumladan saratonga sabab bo‘lishini ta’kidlaydi.
FDA 31- oktyabrgacha xavfsizlikka oid ma’lumotlarni tahlil qilishni yakunlashni rejalashtirmoqda. Shu bilan birga, ftorli mahsulotlarni bozordan olib tashlash bo‘yicha tegishli choralar ko‘riladi.

FDA планирует изъять из продажи пищевые добавки с фтором для детей
Управление по контролю качества пищевых продуктов и лекарственных средств США (FDA) начинает изъятие с рынка пищевых добавок с фтором для детей.
Фтор — это минерал, который содержится в воде, почве и воздухе. Доказано, что фтор способствует предотвращению кариеса. На протяжении десятилетий фтор добавляли в состав зубных паст и другой продукции для ухода за зубами.
По словам Эрин Хейли-Хитц, президента Американской ассоциации стоматологов-гигиенистов, недостаток фтора приведет к увеличению распространения заболеваний полости рта.
Организация выступает в поддержку фторирования водопроводной воды.
Исследования показывают, что даже в условиях широкой доступности продуктов с фтором такая мера позволяет снизить риск развития кариеса более чем на 25% у детей и взрослых.
Однако министр здравоохранения США Роберт Ф. Кеннеди-младший выступает против добавления минерала в водопроводную воду, утверждая, не имея убедительных доказательств, что уровень фторирования в США связан с многочисленными проблемами со здоровьем, включая рак.
FDA планирует завершить анализ данных по безопасности до 31 октября. Тогда же будут приняты соответствующие меры по изъятию продукции с фтором с рынка.