Elektron retseptlar dunyo boʻylab turli mamlakatlarda beriladi. Lekin har bir mamlakatda bu texnologiyaning oʻz tarixi va oʻz xususiyatlari bor.
Dunyoda elektron retseptlarni joriy qilishda yetakchilik qilgan mamlakatlar- Skandinaviya davlatlari boʻldi. Birinchi sinov loyihalari 1980-yillarda paydo boʻlgan va shundan beri doimiy ravishda takomillashtirib kelinmoqda. Daniya va Shvetsiyada barcha retseptlarning taxminan 99 foizi elektron shaklda rasmiylashtiriladi.
Shvetsiyada elektron retseptlar tizimi toʻliq elektron tibbiy kartalar tizimi bilan integratsiya qilingan, va u mamlakatning barcha aholisini qamrab olgan. Shifokor tomonidan beriladigan retseptlar maxfiy aloqa orqali milliy elektron retsept serveriga uzatiladi va belgilangan muddat davomida (odatda bir yil, agar shifokor kamroq muddat belgilamasa) saqlanadi.
Bemorlar bu bazaga kirish imkoniga ega emas — elektron retseptlarni faqat shifokorlar va farmatsevtlar koʻra oladi. Bemor esa faqat oʻz retseptini olish imkoniga ega: bu uchun u mamlakatning har qanday dorixonasiga kelib, shaxsini tasdiqlashi yetarli. Bemor boshqa odamning dorisini olishni ham soʻrash mumkin, lekin bunday holda dorixonada uning nomiga ruxsatnoma taqdim etilishi lozim.
Boshqa Yevropa mamlakatlari ham elektron retseptlardan faol foydalanishadi. Ular orasida Norvegiya, Daniya, Finlyandiya, Shvetsiya, Germaniya, Belgiya, Niderlandiya, Italiya, Islandiya, Gretsiya va boshqalar bor.
Ilgʻor davlatlar qatoriga Turkiyani ham qoʻshish mumkin. U yerda elektron retseptlar nafaqat tibbiyotda qoʻllaniladigan dorilarga, balki veterinariya preparatlariga ham rasmiylashtiriladi.
Fransiyada fuqarolar Carte Vitale tibbiy kartasidan foydalanishadi. Bemorning barcha faol elektron retseptlarini koʻrish uchun ushbu karta dorixonadagi elektron dasturga ulanadi. Bundan tashqari, hozirda mamlakatda smartfonlar uchun Carte Vitale mobil ilovasi ishlab chiqilgan. Bu ilova orqali fuqarolar barcha retseptlarini doimo koʻrib turish va retseptlarni saqlash imkoniyatiga ega boʻlishadi.
Germaniyada elektron retseptni joriy etish uchun huquqiy asos 2020-yilda ishlab chiqilgan. Dastlab u 2022-yil yanvaridan majburiy boʻlishi rejalashtirilgan, ammo keyinchalik oʻtish jarayonini bosqichma-bosqich amalga oshirishga qaror qilingan. Germaniyada shifokor bilan koʻrikdan soʻng bemorga raqamli imzo va QR-kodni oʻz ichiga olgan elektron retsept beriladi. Uni mobil ilova orqali tanlangan dorixonaga elektron tarzda yuborish yoki qogʻozga chiqarib, shaxsan dorixonaga olib borish ham mumkin.
Avstriyada 2022-yil 1-iyuldan boshlab butun mamlakat boʻylab elektron retsept tizimi joriy etilgan. Shifokorlar retseptlarni markaziy serverda saqlaydi. Dorini olish uchun fuqarolar dorixonada elektron retseptning QR-kodini yoki 12 xonali retsept identifikatorini ham taqdim etishlari mumkin. Elektron retsept kodini raqamli tarzda faollashtirish uchun bemorlar avvalo shaxsini tasdiqlovchi hujjat bilan davlat organiga borib, ID Austria identifikatsiya tizimida roʻyxatdan oʻtishlari lozim. Bir marta shaxsi tasdiqlangandan soʻng, bemorlar smartfon ilovasiga parol kiritish orqali oʻz elektron retseptlarini osongina faollashtirish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Buyuk Britaniyada videoidentifikatsiya tartibidan foydalaniladi. Bunda shaxsni tasdiqlovchi hujjat yoki haydovchilik guvohnomasi orqali shaxs aniqlanadi, shundan keyin faqat parol kiritish yetarli boʻladi. Buyuk Britaniyada elektron retseptlarni joriy etgan birinchi hudud Shotlandiya boʻlgan, 2009-yilda amalga oshirilgan.
AQSHda yagona elektron tibbiy maʼlumotlar tizimi va uning asosiy qismlaridan biri — elektron retseptlar tizimini keng joriy etish 2009-yilda HITECH qonuni qabul qilinganidan boshlangan. Bu qonunning asosiy maqsadi iqtisodiy edi: shifokorlar, tibbiy muassasalar, dorixonalar va sugʻurta kompaniyalari elektron va himoyalangan tibbiy maʼlumotlarni birgalikda foydalanish orqali sogʻliqni saqlash xarajatlarini kamaytirishlari nazarda tutilgan.
HITECH qonunida belgilanishicha, 2011-yildan boshlab 6 yil davomida tibbiy xizmat koʻrsatuvchilar elektron tibbiy kartalar va retseptlardan foydalanganliklari uchun pullik ragʻbatlantirishlar olishadi. Shu bilan birga, 2015-yildan eʼtiboran elektron tibbiy kartalardan foydalanmaydigan kasalxonalar va xususiy shifoxonalarga jarima qoʻyiladi. Bu uslub juda samarali boʻlib chiqdi: 2012-yilda Milliy sogʻliqni saqlash koordinatorining hisobotiga koʻra, AQSHda shifokorlarning 48% elektron retsepti va elektron tibbiy kartalardan foydalangan.

Электронные рецепты выписывают в разных странах мира. Но в каждой из у этой технологии есть своя история и свои особенности.
Дания и Швеция — страны-лидеры, в которых первые пробные проекты подобного толка появились еще в 80-х годах. С тех пор они постоянно совершенствовались. Там около 99% всех рецептов оформляются в электронном виде.
Например, в Швеции система электронных рецептов полностью интегрирована с системой электронных медицинских карт, которая охватывает всех жителей страны. Выписанные врачом рецепты через защищенное соединение передаются на национальный сервер электронных рецептов и хранятся на нем в течение своего срока действия, который составляет один год, если врач не указал более короткий срок. Доступа к этой базе у пациентов нет, электронные рецепты могут просматривать только врачи и провизоры. Пациент же может просто отоварить свой рецепт, для чего ему достаточно прийти в любую аптеку страны и подтвердить свою личность. Он также может попросить забрать лекарство другого человека, но представитель должен предъявить разрешение пациента в аптеке.
Другими европейскими странами, которые активно используют электронные рецепты Норвегия, Дания, Финляндия, Швеция, Германия, Бельгия, Нидерланды, Италия, Исландия, Греция и пр.
В ряды передовых стран можно также включить Турцию, где электронные рецепты оформляются не только на лекарства для медицинского применения, но и на ветеринарные препараты.
Во Франции граждане пользуются медицинской картой Carte Vitale, которую необходимо вставить в считывающее устройство аптеки, чтобы та смогла просмотреть все активные электронные рецепты пациента. Кроме того, в настоящее время в стране разработано мобильное приложение Carte Vitale для смартфонов. С помощью этого приложения граждане получили возможность постоянно просматривать все свои рецепты и сохранять их.
В Германии правовая основа для внедрения электронного рецепта была разработана в 2020 году. Предполагалось, что система станет обязательной с января 2022 года, но затем переход решили сделать поэтапным. В Германии после общения с врачом пациенту выдают е-рецепт, содержащий его цифровую подпись и QR-код, который можно отправить в цифровом виде в выбранную им аптеку через приложение либо попросить распечатку и лично отнести ее в аптеку.
В Австрии получить электронный рецепт по всей стране стало возможно с 1 июля 2022 года. Врачи сохраняют рецепты на центральном сервере. Чтобы получить лекарство, пациенту придется использовать специальную карточку в «считывателе» в аптеке. Также граждане могут предъявить отсканированный QR-код или 12-значный идентификатор рецепта. Чтобы активировать код электронного рецепта в цифровом виде, пациенты сначала должны явиться в государственный орган с удостоверением личности и зарегистрироваться в системе идентификации ID Austria. Как только они будут однократно идентифицированы, пациенты смогут легко активировать свои электронные рецепты путем ввода пароля в приложении для смартфона.
В Великобритании используют процедуру видеоидентификации (с помощью удостоверения личности или водительских прав), после этого достаточно ввести пароль. Первым регионом Великобритании, который стал выдавать е-рецепты, была Шотландия. Это произошло в 2009 году.
С ноября 2019 года цифровые рецепты были введены по всей Англии. Пациенты могут воспользоваться одной из двух разновидностей этой услуги: Распечатанный на бумаге рецепт со штрих-кодом, который позволяет любой аптеке, выдающей лекарство, получить электронную копию рецепта. Полностью электронный рецепт, который напрямую направляется в аптеку. В этом случае пациент сможет получить свои лекарства лишь в конкретной аптеке. Врач также может распечатать для него электронный рецепт, однако он не будет считаться юридическим документам и без его электронной копии аптека не сможет его обработать.
Старт широкомасштабного внедрения единой государственной системы электронных медицинских записей и одной из ее главных составных частей – системы электронных рецептов начался в США в 2009 году с принятием Закона о медицинских информационных технологиях (HITECH). В первую очередь авторы этого документа преследовали экономические цели, а точнее желали сократить расходы на здравоохранения путем совместного использования электронно-защищенной медицинской информации врачами, лечебными учреждениями, аптеками, страховыми компаниями.
В Законе HITECH было оговорено, что с начала 2011 в течение 6 лет поставщики медицинских услуг будут получать денежные стимулы за использование электронных медицинских карт и рецептов, а с 2015 власти напротив, начнут налагать штрафы на те больницы и частные врачебные кабинеты, которые не используют электронные медицинские карты. Такое сочетание «кнутов и пряников» оказалось достаточно действенным и уже в 2012 году согласно отчету, опубликованному Управлением национального координатора по здравоохранению, 48% врачей США использовали системы электронного назначения.
Сегодня c электронными рецептами работает 99% аптек и 85% врачей в США. В одних штатах, например, в штате Нью Йорк их использование уже является обязательным