Argentina mamlakat prezidenti Xaver Miley buyrug‘i bilan Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tarkibidan chiqish jarayonini boshlab yubordi.
Bu haqda Prezident matbuot kotibi Manuel Ador rasmiy brifingda ma’lum qildi.
E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, davlat rahbari tashqi ishlar vaziri Xerardo Verteynuga mamlakatning JSST a’zoligini tugatish jarayonini boshlash bo‘yicha topshiriq bergan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qarorga asosan COVID-19 pandemiyasi davrida keskinlashgan sanitariya-epidemiologiya siyosatiga yondashuvlardagi tub qarama-qarshiliklar asos bo‘lgan.
Prezident matbuot kotibi Manuel Ador pandemiya davomida JSST tomonidan amalga oshirilgan tadbirlar va ilgari tashkilotga prezident bo‘lgan Alberto Fernandes tomonidan qabul qilingan qarorlar “Argentina uchun insoniyat tarixidagi eng uzoq muddatli karantin”ga olib kelganini va mamlakatni “muayyan davlatlarning siyosiy ta’siri ostida bo‘lishiga” sababchi bo‘lganini ta’kidlagan. Xabarda, shuningdek, JSSTning epidemiya davridagi “chegarasiz karantinlari”ning ilmiy dalillarsiz amalga oshirilgani qayd etilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, JSSTdan chiqish Argentina sog‘liqni saqlash tizimining sifatiga ta’sir ko‘rsatmaydi. Prezident vakili JSSTdan chiqishdan tashqari Argentina Parij kelishuvidan ham chiqishni ko‘rib chiqayotganini qo‘shimcha qilgan.

В Аргентине инициировали процедуру выхода из состава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по распоряжению президента страны Хавьера Милея.
Соответствующее заявление сделал представитель правительства Мануэль Адорни в ходе официального брифинга.
Согласно озвученной информации, глава государства поручил министру иностранных дел Херардо Вертейну начать процесс прекращения членства страны в ВОЗ. Основанием для такого решения, по его словам, послужили фундаментальные противоречия в подходах к санитарно-эпидемиологической политике, особенно остро проявившиеся в период пандемии COVID-19.
По словам правительственного представителя, действия ВОЗ в сотрудничестве с предыдущей администрацией президента Альберто Фернандеса привели к беспрецедентно длительному локдауну, который не имел аналогов в мировой истории и был реализован без учета суверенных интересов других государств.
По его словам, выход из ВОЗ не повлияет на качество системы здравоохранения Аргентины. Адорни добавил, что, помимо выхода из ВОЗ, Аргентина также рассматривает выход из Парижского соглашения.